Wiadomości - Aktualności

Zaproszenie na obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Dodał: administrator Data: 2022-07-29 10:35:53 (czytane: 176)

Kielce, 1 sierpnia 2022 r. , godz. 17.00

 77_Plakat.jpg

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach w dniu 1 sierpnia 2022 r. zaprasza władze oraz mieszkańców Kielc i regionu do udziału w obchodach poświęconych 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Program uroczystości:
Godz. 15.45 – Msza Święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach
Godz. 16.45 – przemarsz uczestników uroczystości na Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów
Godz. 17.00 – uroczystości z udziałem Wojska Polskiego

Organizatorami uroczystości są: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach
Partnerami przedsięwzięcia są: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce-Bukówka, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Świętokrzyskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urzędu Miasta Kielce oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Kielce.
 
Gra miejska „Godzina W”
 
Ponadto Delegatura IPN w Kielcach od 30 lipca do 1 sierpnia 2022 roku zaprasza wszystkich chętnych do udziału w interaktywnej grze miejskiej pt. „Godzina W” z wykorzystaniem aplikacji ActionTrack. Tematem przewodnim będzie  historia Powstania Warszawskiego.
W trakcie spaceru uczestnicy poznają wydarzenia, miejsca i losy mieszkańców stolicy latem 1944r. Nie zabraknie pytań z wiedzy o historii, kreatywnych zadań i twórczych wyzwań. Wszystko po to, aby lepiej poznać i zrozumieć Powstanie Warszawskie.
Do udziału w grze zapraszamy zarówno osoby indywidualne, jak również zespoły. Z poziomu gracza wymagany jest jedynie smartfon z dostępem do Internetu oraz otwartość na nowe formy edukacji.
Rozpoczęcie gry zaplanowano 30 lipca o godzinie 17:00 przez aktywowanie kodu QR.
Kod QR umożliwiający rozpoczęcie gry, będzie dostępny na drzwiach wejściowych
do Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach. Kod QR umożliwiający rozpoczęcie gry aktywny będzie w terminie od 30 lipca (od godziny 17:00) do 1 sierpnia (do godziny 17:00).
Rozstrzygnięcie i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 1 sierpnia 2022r. na Skwerze Harcerskim Szarych Szeregów w Kielcach po zakończeniu uroczystości upamiętniających
78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczną się o godzinie 17:00.
Gra jest jedną z inicjatyw w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorem wydarzenia jest Delegatura IPN w Kielcach. Honorowy patronat objęli: Wojewoda Świętokrzyski i Prezydent Miasta Kielce.
 
Wystawy w Kielcach i regionie
 
Od 30 lipca 2022 roku na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach dostępna będzie wystawa „Tadeusz Bór-Komorowski”, którą przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Wystawa upamiętni wybuch Powstania Warszawskiego i jego kapitulację.
Od 1 sierpnia 2022 roku wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji IPN pt. „Pokolenie Baczyńskiego” będzie dostępna w Sandomierzu
Od 1 sierpnia 2022 roku wystawa pt. „Wojsko Polskie i jego tradycje” przygotowana przez wrocławski oddział IPN będzie prezentowana w Chęcinach. Ekspozycja będzie dostępna
dla zwiedzających w tamtejszym Centrum Kultury i Sportu.
Do 16 sierpnia na placu przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury będzie dostępna wystawa opracowana  przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie pt. „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”.
 
Zapraszamy do udziału w obchodach 78. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  

/IPN/

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dożynki - zgłoszenia stoisk, wieńca dożynkowego

Burmistrz Miasta i Gminy w Pacanowie zaprasza i zachęca sołectwa, stowarzyszenia, KGW do zaprezentowania podczas tegorocznych gminnych...