Wiadomości - Aktualności

XIV Sesja Rady Miejskiej w Pacanowie

Dodał: mratusznik Data: 2019-10-02 12:12:02 (czytane: 793)

W dniu 25 września 2019 r. odbyła się XIV sesja Rady Miejskiej w Pacanowie zwołana przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Czuba.

Przewodniczący powitał obecnych na sesji radnych miejskich, burmistrza miasta gminy Wiesława Skopa, radnych powiatowych Jerzego Kordosa, Krzysztofa Eliasza, sekretarza miasta i gminy Kazimierza Zdziebko i skarbnika miasta i gminy Dorotę Adamczyk, radcę prawnego Tomasza Sikorę, sołtysów, przybyłych gości. Zapoznał z  projektem porządku obrad i zapytał o uwagi. Radny Jan Nowicki zawnioskował o zmianę porządku obrad poprzez  włączenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie podjęcia działań  odnośnie wykupu od Syndyka budynku po MARCOTERM-ie w Zborówku i utworzenie tam DPS-u.

Radny Mirosław Matuszewski złożył wniosek formalny, by sprawę oddalić i przedyskutować temat na komisjach przed następną sesją RM.
Innych uwag do porządku obrad nie zgłoszono. Radni odrzucili wniosek zgłoszony przez radnego Nowickiego, uznając by temat ten dokładnie rozważyć i rozpatrzyć na przyszłym posiedzeniu komisji problemowych przez następną sesja RM. Porządek obrad został przyjęty większością głosów. W pierwszej  części sesji wręczono odznaczenia „Order Serca – Matkom Wsi” – matkom, które urodziły i wychowały co najmniej 3 dzieci, ponadto były lub są rolniczkami oraz angażowały się w działalność społeczną oraz medal „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaczenia te nie zostały odebrane podczas dożynek miejsko-gminnych. Następnie zatwierdzono protokół z poprzedniej sesji. Burmistrz złożył sprawozdanie ze swojej działalności między sesjami, które przyjęto większością głosów przy 1 gł wstrzym. się. Następnie Stanisław Serafin – przewodniczący komisji rewizyjnej przedstawił sprawozdanie z pracy komisji rewizyjnej między sesjami a Mirosław Matuszewski – przewodniczący komisji skarg i wniosków ze wspólnego posiedzenia komisji problemowych RM, które to sprawozdania zostały przyjęte większością głosów przy 2 gł wstrzym. się. W pkt. Interpelacje radnych radny  Michał Kumoń złożył 4 pisemne interpelacje dot. min. wykonania asfaltu na łączniku od ul. Stopnickiej w kierunku cmentarza w Pacanowie oraz ul Biechowskiej, modernizację łącznika od ul. Krótkiej do Radziwiłłówki i od ul. Książnickiej do Beszowskiej oraz remont pomieszczenia OSP na potrzeby świetlicy wiejskiej w Pacanowie, na które zgodnie z nowymi przepisami burmistrz udzieli odpowiedzi na piśmie. Innych interpelacji nie zgłoszono.

 W dalszej części, rozpatrzono i przyjęto  sprawozdanie z realizacji budżetu gminy za  I półrocze 2019 r.  oraz informację o realizacji inwestycji gminnych za I półrocze 2019 r.

Następnie przystąpiono do realizacji  pkt. 9  porządku obrad -„Podjęcie uchwał”. Podjęto szereg uchwał min.  w sprawie: zmian w WPF-ie Gm. Pacanów na lata 2019 - 2030, zmian w budżecie gminy na 2019r., udzielenia dotacji dla OSP w Pacanowie, udzielenia dotacji dla OSP Wójcza, udzielenia dotacji dla OSP w Słupi, zaliczenia dróg do kategorii drogi publicznej /gminnej/ i ustalenia ich przebiegu, ustalenia wstępnej lokalizacji nowych przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Pacanów, zmiany uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych w Gm. Pacanów, warunków i zasad korzystania z tych przystanków oraz ustalenia stawki opłat za korzystanie z nich, wyrażenia zgody  na dzierżawę na 10 lat w trybie bezprzetargowym działki nr 65/18 o pow. 2.6398 ha położonej w Karsach Małych Gm. Pacanów, określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.

Po rozpatrzeniu i podjęciu uchwał poruszono sprawy różne w tym wnioskowano o dodatkowe kruszywo na drogi gminne, o zamontowanie lustra w Woli Biechowskiej, o zabezpieczenie rowu w Zborówku. Padło zapytanie, co dalej z projektami linii oświetleniowych i z wnioskami strat po nawalnych deszczach, czy będzie jakaś pomoc rządowa, czy ewentualne umorzenia podatku rolnego? Radny J. Nowicki zasugerował, by w budynku byłego przedszkola wygospodarować  pomieszczenia  na spotkania seniorów, czy nawet utworzyć ośrodek kultury. Przewodniczący A. Czub zapoznał z pismem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej dot. ukonstytuowania się Izby po ostatnich wyborach do Izby oraz poinformował o zaproszeniu przez Stowarzyszenie „Diamenty Powiśla”  na przegląd twórczości ludowej w Oblekoniu w dniu 6.X.br. Radny M. Kumoń poinformował o planowanym w dniu 01.X.br. w Stopnicy spotkaniu przedstawicieli ARiMR w sprawie programu nawadniania pól. Radna Henryka Komasara wnioskowała o pilny objazd dróg w terenie, ale radni nie poparli wniosku. Zadecydowano, że taki objazd odbędzie się, ale w terminie późniejszym. Na tym posiedzenie zakończono.

/Danuta Kawa/

 

89_Sesja1.jpg

89_Sesja2.jpg

89_Sesja3.jpg

89_Sesja4.jpg

89_Sesja5.jpg

89_Sesja6.jpg

89_Sesja7.jpg

Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.107.209

GrzechuT (2019-10-08 14:55:21 - IP: ***.253.86.211)

Rodacy jak w tym kraju ma byc dobrze jak wy w kolko wybieracie miedzy tyfusem, a cholera. Ida wybory a wy ciagle glosujecie na sondaze, a nie tak jak wam intuicja podpowiada. Sondaze sa oszukane, to zwykla socjotechnika. Zrozumcie, ze trzeba w koncu wywalic komuchow POPIS z sejmu i wtedy tu bedzie normalnie. Oni nie sluza naszemu krajowi - jedni pacholki Brukseli, drudzy pacholki USA. Im chodzi tylko i wylacznie o wladze. Zycie w splendorze i luksusach przez kolejne 4 lata na koszt podatnikow.

Zrozumcie, ze PIS nie daje wam 500+ z troski o was, czy o wasze dzieci. To jest zwykle kupowanie glosow i to jeszcze waszymi pieniedzmi. Tak placicie za to w podniesionych kolejnych podatkach i daninach. Zrozumcie ze dobrobyt buduje sie obnizajac podatki, a nie rozdajac pieniadze.

Ja chce zyc godnie ze swojej pensji, a nie dostawac jekies ochlapy od panstwa. Jest jedna partia ktora chce obnizac podatki, nie dawac, ale i tez nie zabierac, ale ja wam nie bede mowil na kogo glosowac. Powiem wam, na kogo nie glosowac - trzeba pogonic POPIS! I trzeba ruszyc sie z domu i isc na wybory. Nie patrzcie na sondaze. Namowcie cala rodzine i idzcie glosowac przeciwko POPIS. Te szkodniki niszcza Polske od ponad 2o lat pod roznymi nazwami. Biedy nie da sie zniesc ustawa tak jak to Kaczynski planuje poprzez podniesienie placy minimalnej. Niezbyt inteligentni juz sie ciesza, ze beda wiecej zarabiac, ale przeciez nie pomysla, ze na przyklad szef piekarni bedzie musial podniesc pensje piekarzom i chleb bedzie kosztowal 8zl. I tak samo w kazdej innej branzy. Dlaczego nie mozna podniesc skandalicznie niskiej kwoty wolnej od podatku, a wydaje sie miliardy na 500+ ? Dlaczego ta banda z Wiejskiej ma kwote wolna od podatku w wysokosci 30tys. a my 10 razy mniej? To nie jest ani dobre prawo, ani sprawiedliwosc. Kopiujcie ten komentarz i wklejajcie na swoim facebook-u, twitterze i gdzie tylko sie da.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

10. Zjazd Postaci Bajkowych! 13 października godz. 13.00-17.00

Bajki. Kolorowe postacie, piękne krajobrazy, pełno uśmiechu oraz ciekawe historie bohaterów. Chyba każdy z nas, chociaż raz chciał...