Wiadomości - Aktualności

Spotkanie dyrektorów Wód Polskich z Posłem, władzami gminy, radnymi, sołtysami oraz mieszkańcami gminy Pacanów

Dodał: mratusznik Data: 2019-07-25 07:17:20 (czytane: 1961)

W dniu 23 lipca 2019 r. w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy odbyło się spotkanie, którego celem było szczegółowe omówienie problemów na terenie gminy w zakresie bieżącego utrzymania wałów i rzek t.j Strugi Biechowskiej, Dopływu z Chrzanowa, Dopływu spod Oblekonia, Strugi Komorowskiej, Dopływu z Trzebnicy (Strugi Podwalskiej), Kanału Strumień będących w administracji Wód Polskich.  

W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Pani Małgorzata Sikora, Dyrektor Zarządu Zlewni w Sandomierzu – Pan Krzysztof Sobiecki, Poseł na Sejm – Pan Michał Cieślak, Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów – Pan Wiesław Skop, Przewodniczący Rady Miejskiej – Pan Artur Czub, radni gminy, sołtysi a także zainteresowani mieszkańcy.

Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Czub. Burmistrz Miasta i Gminy Wiesław Skop szczegółowo wprowadził Dyrekcje Wód Polskich w tematykę melioracji i nawarstwiających się problemów dotyczących zaniedbanych rzek, przepustów, wałów. Pani Małgorzata Sikora – Dyrektor PGW Wody Polskie omówiła zakres funkcjonowania Wód Polskich i problemy finansowo – kadrowe tej instytucji.

Krzysztof Sobiecki – Dyrektor ZZ Sandomierz wspomniał o przeprowadzonej częściowej konserwacji Kanału Strumień w roku ubiegłym. Dokonano hakowania i wycięcia zakrzaczeń. Roboty zostały nieskończone, wstrzymano przez związki ekologów. Odmulanie Kanału Strumień ma być ujęte w planie utrzymania wód w przyszłym roku. Nadmieniono również przez Dyrektora ZZ Sandomierz  o utworzeniu wiosną przyszłego roku Grupy Wsparcia Technicznego, której głównym zadaniem byłoby wykaszanie wałów i ich przegląd.

Radny wsi Żabiec Mirosław Matuszewski nadmienił o błędach przy modernizacji wałów wiślanych. Poseł Michał Cieślak również mówił o błędach dokonywanych przy remontach wałów przytaczając m.in. pobieranie ziemi do nasypu poniżej wałów, gdzie teraz w tych miejscach dochodzi do osuwania się wału.

Pan Marian Nutowicz, Radny Tadeusz Dziekan, Sołtys wsi Biechów Dorota Zalewska poruszyli temat regularnego zalewania części Biechowa przez Strugę Biechowską, która nie była konserwowana od dłuższego czasu.

Sołtys wsi Podwala – Tadeusz Kordos wnioskował o pilne udrożnienie Dopływu z Trzebnicy (Struga Podwalska), która spowodowała również duże podtopienia mieszkańców Powiśla a także zniszczenie upraw rolnych.

Sołtys wsi Wójeczka Tomasz Kozłowski stanowczo domagał się regularnej konserwacji Strugi Piestrzeckiej, która często zalewa mieszkańców wsi.

Radny wsi Rataje Karskie Andrzej Kapałka poruszył problem Dopływu spod Oblekonia i utworzeniu licznych żeremi bobrowych m.in. w przepustach.

Radny wsi Sroczków Jan Nowicki nawiązał do wcześniejszych czasów, kiedy to nie było ciężkiego sprzętu, mechanizacji i widać było efekty wykoszonych wałów, bieżącego utrzymywania rzek. Strażnicy wałowi pracujący w byłym Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych szczegółowo doglądali swoich odcinków wałów. Wszystkie pęknięcia, tamy bobrowe zgłaszane były na bieżąco. Na dzień dzisiejszy czegoś takiego nie ma.

Radny wsi Kwasów Stanisław Serafin poruszył problem braku konserwacji zasuw na Strudze Oleśnickiej, co było dużym utrudnieniem w czasie nawalnych deszczy aby nie doszło do zalania Kwasowa.

Sołtys wsi Zborówek Nowy Janusz Hałas pytał kto odpowiada za dreny i ich utrzymanie.

Krytycznie odniósł się do działań „Wód Polskich” i wsparcia poselskiego mieszkaniec Gminy Pan Mariusz Anioł.

Radna wsi Komorów Henryka Komasara wspomniała o potrzebie wyciągnięcia wniosków z przebytych powodzi na terenie gminy. Padło pytanie do Dyrektora ZZ Sandomierz, który z wnioskowanych cieków z terenu naszej gminy będzie w tym roku konserwowany? Niestety odpowiedzi jednoznacznej nie było. Cieki są ujęte w planie utrzymania wód bądź w najbliższej aktualizacji planów będą ujęte. Radna zaznaczyła aby konserwacji dokonywać od ujęcia cieku a nie od środka jak to czasem jest robione.

Obszernie o problemach stwarzanych przez Kanał Strumień i Dopływ spod Oblekonia (Struga Oblekońska) mówił przewodniczący Rady Miejskiej Artur Czub. Podkreślił przy tym desperację rolników, którym woda regularnie zalewa plony, a także zawnioskował o czyszczenie cieków średnio raz na 2 lata.

Burmistrz Miasta i Gminy Wiesław Skop zaapelował, że jest pilna potrzeba zwiększenia funduszy na działalność „Wód Polskich”. Zadaniem tej instytucji powinno być szybkie reagowanie na zagrożenia powodziowe, czego przykładem jest Biechów. W grudniu 2018 r. i w lutym b.r. wnioskowano do Dyrekcji „Wód Polskich” o pilną konserwację Strugi Biechowskiej. Żadnych działań w tym kierunku nie podjęto. 23 maja b.r w czasie nawalnych deszczy doszło do wylania Strugi i zalania kilkanaście domów.  Burmistrz skierował do Posła na Sejm Michała Cieślaka, uwagę dotyczącą ponoszenia dużych kosztów akcji zabezpieczania  Wału Wiślanego w Kępie Lubawskiej bez pomocy finansowej z zewnątrz i poprosił o rozmowy Posła z Wojewodą w tych sprawach.

Po konferencji burmistrz Wiesław Skop zaprosił gości z Krakowa i Sandomierza w asyście Posła Michała Cieślaka do obejrzenia sytuacji w terenie. Na miejscu przedstawiciele „Wód Polskich” byli zaskoczeni rozmiarem zaniedbań i obiecali częściowe działania jeszcze w tym roku. Widać wyraźnie, że nowa instytucja rządowa w założeniach mająca usprawnić nadzór nad problematyką zabezpieczeń przeciwpowodziowych i zadaniami melioracyjnymi nie do końca radzi sobie z tą rolą.

61_Spotkanie04.jpg 

61_Spotkanie05.jpg 

61_Spotkanie06.jpg 

61_Spotkanie07.jpg 

61_Spotkanie01.jpg 

61_Spotkanie02.jpg 

61_Spotkanie03.jpg

61_Spotkanie08.jpg 

61_Spotkanie09.jpg 

61_Spotkanie10.jpg 

61_Spotkanie11.jpg 

/Serwis Informacyjny UMiG/

 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zaproszenie na Dożynki Gminne w Pacanowie

15 sierpnia 2019 r. (czwartek). Stadion w Słupi....