Wiadomości - Aktualności

Rusza duża inwestycja gminna!

Dodał: administrator Data: 2019-12-07 16:04:55 (czytane: 1065)

Tuż przed sesją Rady Miejskiej w Pacanowie w dniu 05.12.2019 roku podpisano umowę na kompleksową modernizację funkcjonującej od 2001 roku oczyszczalni ścieków w miejscowości Słupia.

Ze strony generalnego wykonawcy firmy „Metabex” z Morawicy podpis na umowie złożył jej prezes Robert Cieśla, a w imieniu Inwestora: burmistrz Wiesław Skop i skarbnik Dorota Adamczyk. Asystowała Rada Miejska z jej przewodniczącym Arturem Czubem na czele, która zdecydowała o zaciągnięciu 3,3 mln PLN kredytu inwestycyjnego na realizacje zadania. Gmina Pacanów pozyskała na ten cel 2,7 mln PLN wsparcia unijnego w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego. Do końca 2020 roku zostaną wykonane: zbiornik retencyjny na ścieki surowe (350 metrów sześciennych), węzeł przeróbki osadów, remont budynku istniejącego i reaktorów, droga dojazdowa do oczyszczalni, wymiana urządzeń automatyki, punkt zlewny ścieków dowożonych i uporządkowanie terenu oczyszczalni.

74_Umowa3.jpg

74_Umowa2.jpg 

74_Umowa1.jpg 

Kontynuacją tej strategicznie ważnej inwestycji będzie następne zadanie w postaci budowy 8 kilometrów sieci kanalizacyjnej w miejscowości Słupia (część od drogi krajowej nr 79 w stronę kanału „Strumień”). Na tę inwestycje gmina Pacanów również otrzymała dofinansowanie z funduszy unijnych w kwocie 5,7 mln PLN. Przetarg na kanalizacje Słupi zostanie ogłoszony w I kwartale 2020 roku. Doprowadzenie 350 metrów sześciennych ścieków z kolejnych obszarów gminy jest warunkiem 5 –letniej trwałości projektu i tym samym dofinansowania unijnego.

„… to najważniejsza inwestycje gminna tej kadencji samorządu. Musimy po kilku latach przerwy znów inwestować w ochronę środowiska. To wymóg  czasów współczesnych, wzrastających oczekiwań mieszkańców i coraz bardziej rygorystycznych przepisów rządu oraz Unii Europejskiej. Modernizując wyeksploatowaną oczyszczalnię stwarzamy szansę na podłączenia kolejnych miejscowości do systemu kanalizacji w najbliższych latach. Bolączka jednak jest konieczność zaciągnięcia sporego kredytu inwestycyjnego.” – powiedział burmistrz Wiesław Skop.

74_Oczyszczalnia1.jpg

74_Oczyszczalnia4.jpg 

/Serwis Informacyjny UMiG/

 

Projekt pn. „Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Słupia” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach działania 4.3 „Gospodarka wodno-ściekowa” Osi 4 „Dziedzictwo naturalne i kulturowe”  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

UE_logo.png 

 

 

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.107.209

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...