Wiadomości - Aktualności

Niezwykłe odkrycia koło Pacanowa. Groby sprzed ponad 4 tysięcy lat

Dodał: mratusznik Data: 2017-09-01 07:42:36 (czytane: 1247)

Dwa groby niszowe sprzed ponad 4 tysięcy lat odkryli archeolodzy w Książnicach, koło Pacanowa. Nazwa pochówków pochodzi od metody układania ciał w niszach o płaskim dnie i owalnym stropie, do których prowadził pionowy szyb.

 0064_Ksiaznice2.jpg

Autor: Stanisław Wilk / Książnice. Widok na wykop archeologiczny

- Są to pochówki dorosłej kobiety oraz dziecka w wieku między 8, a 11 rokiem życia. Należą one do tzw. kultury ceramiki sznurowej, co potwierdza wyposażenie grobów - mówi Stanisław Wilk, który prowadzi badania w Książnicach.

0064_Ksiaznice1.jpg

Autor: Stanisław Wilk / Grób dziecięcy kultury ceramiki sznurowej odkryty w Książnicach

W grobie dziecięcym znaleziono ceramiczny pucharek, zdobiony poziomymi odciskami sznura. Natomiast w grobie kobiecym znajdowały się ozdoby z drutu miedzianego, które prawdopodobnie służyły do ozdoby skroni lub wplatania we włosy. Znaleziono też zawieszkę z kości, która mogła być elementem naszyjnika.

Ślady osad kultury ceramiki sznurowej należą do rzadkości. Naukowcy podejrzewają, że ta ludność przywędrowała na ziemie polskie z południowo-wschodniej Europy i prowadziła koczowniczy tryb życia.

To kolejne takie znalezisko na niewielkim wzniesieniu w Książnicach. Badania w tym miejscu trwają od kilkunastu lat. W tym czasie odkryto tam kilkadziesiąt grobów, pochodzących z różnych okresów i kultur. Najstarsze znalezione pochówki pochodzą sprzed ok. 6 tysięcy lat i należą do kultury lubelsko- wołyńskiej.

- Na ich podstawie widać początki podziałów społecznych – dodaje Stanisław Wilk.

Część pradawnego cmentarza należała do elity i są w niej groby ze zdecydowanie bogatszym wyposażeniem. To pierwszy ślad w pradziejach południowo- wschodniej Polski, wskazujący na początki stratyfikacji społecznej. Wcześniej wszystkie groby były wyposażane podobnie.

- Ciekawe są też znaleziska z odkrytych w Książnicach grobów z wczesnej epoki brązu - dodaje Stanisław Wilk.

Znaleziono w nich m.in. paciorki fajansowe oraz szkielet mężczyzny z zachowanym do dziś diademem, wykonanym z paciorków wyciętych z muszli słodkowodnej.

Stanowisko archeologiczne w Książnicach koło Pacanowa obejmuje obszar ok. 3 hektarów. Jest to element tzw. Garbu Pińczowskiego, charakteryzującego się żyznymi glebami lessowymi. Takie tereny były chętnie zasiedlane przez ludność epoki kamienia i brązu. Badania w tym miejscu będą kontynuowane.

/Radio Kielce/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.108.19

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nowe targowisko dla handlu zwierzętami

Wójt Gminy w Pacanowie informuje, że od 1 sierpnia tego roku w m. Słupia – plac utwardzony przy boisku sportowym, funkcjonuje...