Wiadomości - Aktualności

Burmistrz uzyskał absolutorium za 2019 rok

Dodał: administrator Data: 2020-06-17 13:43:22 (czytane: 328)

W czasie sesji Rady Miejskiej obradującej 12.06.br. w Pacanowie radni lokalnego parlamentu udzielili wieloletniemu włodarzowi gminy Wiesławowi Skopowi absolutorium za 2019 r.

To już czternaste w kolejności skwitowanie gospodarza gminy, tym razem w stosunku 12 gł. „za” i 2 gł. „wstrzymujące się” ( 1 radny nieobecny). Głosowanie nad votum zaufania poprzedziły: prezentacja raportu o stanie gminy i dyskusja nad jego treścią. Większa część tej dyskusji odbyła się w czasie wspólnego posiedzenia komisji problemowych R.M.

Ze względu na obostrzenia sanitarne w sesji nie uczestniczyli sołtysi, a jedynym ich reprezentantem na sali był Wacław Wójcik – sołtys m. Rataje Słupskie, oczywiście nie licząc tych, którzy łączą funkcję radnego i sołtysa. Pojawili się za to dwaj przedstawiciele społeczności lokalnej (byli samorządowcy) Bolesław Nega i Stanisław Dziekan.

Raport został zamieszczony na stronie internetowej gminy, więc burmistrz dokonał jego prezentacji w skrócie.  „ … 100,9% wykonanych dochodów, w 97,58% zrealizowano wydatki oraz utrzymany w ryzach poziom zadłużenia inwestycyjnego gminy, wynoszący za rok 2019 około 28%, to trzy główne filary raportu. To co było zaplanowane do realizacji zostało w zdecydowanej większości wykonane, zarówno w odniesieniu do inwestycji i remontów, jak i pozyskania funduszy pomocowych. Znaczącej poprawie uległo egzekwowanie zaległości w podatkach i opłatach, co zauważyła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach. Nie udało mi się przekonać Państwa Radnych do koniecznych posunięć oszczędnościowych w oświacie gminy …” powiedział burmistrz W. Skop.                              

W dyskusji nad raportem o stanie gminy głos zabrali radni:  Jan Nowicki, Marcin Patyna,  Stanisław Serafin i Michał Kumoń.  

Pierwszy z nich podkreślił znaczącą rolę działań i udział Rady Miejskiej w całokształcie pracy burmistrza  w minionym roku i w jego sukcesach. M. Patyna zaś zwrócił uwagę na fakt, że burmistrzowi przytrafiła się także i porażka, za którą uznał brak dofinansowania unijnego do wymiany około 2000 lamp oświetleniowych starego typu. Podkreślił jednak realizację i znaczenie wysokobudżetowej  modernizacji oczyszczalni ścieków w Słupi za 6 mln PLN i pozyskanie ponad 5 mln PLN dofinansowania unijnego na wykonanie 8 kilometrów kanalizacji w tej miejscowości. W odpowiedzi burmistrz stwierdził, że przykłada dużą wagę do współpracy z Radą Miejską, a sukcesy są wspólne! Uznaje  natomiast za swoją porażkę fakt, że wniosek o dofinansowanie wymiany lamp z kasy unijnej, mimo że przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną Urzędu Marszałkowskiego, to nie znalazł się na liście rankingowej. Dodał, że w roku bieżącym znów taki wniosek złoży. Radny Stanisław Serafin stwierdził, iż miarą powodzenia i skuteczności burmistrza są liczne zadania drogowe wykonane w 2019 roku, co ludzie widzą i doceniają. Radny Michał Kumoń zaapelował do burmistrza o szerszą konsultację określonych problemów z Radnymi, o bardziej wnikliwą dyskusję z ich udziałem, chociażby nad problemami oświaty.

Zarówno wnioski Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, jak i opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej były zbieżne w przedmiocie udzielenia skwitowania. Potwierdzili to Radni w głosowaniu.

Burmistrz podziękował Radzie Miejskiej stwierdzając, że brak głosów przeciwnych  w głosowaniu mobilizuje go do jeszcze lepszej pracy. Podziękował także Skarbnik Miasta I Gminy Dorocie Adamczyk oraz zespołowi pracowniczemu. „Na wynik tego głosowania złożył się także wysiłek całego zespołu urzędniczego” – stwierdził na zakończenie tej części obrad.

79_Absolutorium1.jpg

79_Absolutorium2.jpg

79_Absolutorium3.jpg 

 

Serwis informacyjny i zdjęcia UMiG

 

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.206.238.176

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...