Wiadomości - Aktualności

XIV Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2016 (fotoreportaż)

Dodał: mratusznik Data: 2016-06-06 12:58:36 (czytane: 9224)

Bajkowo kolorowy, dynamiczny z wieloma atrakcjami, znanymi postaciami życia artystycznego kraju prowadzącymi przeglądy, warsztaty tematyczne, zabawy i gry z mocnym akcentem za finał spotkania, koncertem "Margaret" zakończył się trzydniowy festiwal w Pacanowie.

Tegorocznym motywem przewodnim była kultura Chorwacji z gośćmi tego kraju, którzy przybliżyli tańcem, muzyką, strojami, literaturą i elementami życia codziennego swój kraj. Pacanów w te trzy dni wypełnił się muzyką, tańcem, prezentacjami artystycznymi w wykonaniu solistów, grup i zespołów młodzieżowych, przygody Koziołka Matołka ze sceny czytali aktorzy, parlamentarzyści, samorządowcy zachęcając do systematycznego czytania i obcowania z książkami.

Pierwsze dwa dni festiwalowe przeznaczone są na przeglądy najlepszych w kraju dziecięcych i młodzieżowych teatrów i wokalistów i warsztaty tematyczne prowadzone przez profesjonalistów.

W piątek 3 czerwca na scenie ECB  w ramach X Spotkań Mistrzów Teatru prezentowały się teatry, które otrzymały nominację zajmując co najmniej pierwsze miejsca w przeglądach i konkursach regionalnych.  Oceniało ich spektakle jury w składzie: Joanna Kurowska, Marta Hankus, Marta Ochnicka- Bąk, Mateusz Wróbel. Po południu młodzi aktorzy mieli spotkania warsztatowe z aktorami i uczestniczyli w występie profesjonalnego Teatru ,,Deep Trip”. Tu jury podsumowując obrady nie przyznało głównej nagrody a wyróżniając sześciu wykonawców za: grupa teatralna „Baza” – interesującą animację, grupa teatralna „Lalkarze” – dobry warsztat aktorski, animację lalkami, teatr „Form niewielkich” – scenografię, grupa teatralna „Teatrzyk jak się patrzy” – ciekawe ujęcie tematu, dobry kontakt z publicznością, teatr „Hak” – estetykę scenograficzną, ciekawy przekaz, teatr „Mały Krach” – nagroda indywidualna dla odtwórczyni roli Czerwonego Kapturka w spektaklu „Czerwony Kapturek szuka księcia”.  Przyznane też zostały dwa wyróżnienia dla opiekunów grupy teatralnej „Form niewielkich” za szerzenie szczególnych wartości scenograficznych i scenografię do spektaklu „The Best Off”.

W sobotę (4 czerwca) sceną zawładnęli młodzi wokaliści, których występy oceniali:  Kasia Klich, Kuba Jurzyk, Roma Owsińska. Nominację do X Spotkań z Muzyką w Pacanowie otrzymywali podobnie jak w dniu poprzednim laureaci konkursów regionalnych. Zwieńczeniem Spotkań był koncert laureatów – tu Grand Prix wywalczyły: w grupie wokalistów 7 – 11 lat Roksana Węgiel z Jasła i w grupie 12 – 16 lat Oliwia Skóra z Rzeszowa. Zakończył ten dzień szlagierowy koncert Kasi Klich.

Niedziela 5 czerwca – to bogaty zestaw propozycji dla widzów, gości festiwalu, gdzie niezależnie od wieku można było wybierać wśród wielu atrakcji, koncertów, zabaw, gier, spotkań z ciekawymi ludźmi, aktorami, ludźmi kultury, kreatorami życia artystycznego naszego kraju, osobami z otoczenia największych scen teatralnych, filmowych, muzycznych. Oficjalnego otwarcia plenerowego spotkania na rynku w Pacanowie dokonali gospodarz gminy Wójt Wiesław Skop i przewodniczący Rady Gminy Jan Nowicki przekazując dzieciom klucz do miasta na czas dziecięcych zabaw i występów. Gości specjalnych – grupę z Chorwacji Wiesław Skop powitał w ich ojczystym języku zapraszając w gościnne progi Pacanowa i miłego pobytu w Polsce.

 38_Festiwal2.jpg

Niewiarygodne przygody Koziołka Matołka na scenie głównej czytali zgromadzonym widzom, zachęcając do częstszego sięgania po książki w tym szczególnie z przesłaniem dla rodziców, książki dla dzieci - polscy aktorzy teatralni i filmowi – Dominika Ostałowska i doskonale prowadzący niedzielne spotkanie Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski, parlamentarzyści Anna Krupka, Michał Cieślak, samorządowcy – Adam Jarubas marszałek województwa świętokrzyskiego, Jacek Kowalczyk dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach i Bartek Żukowski z pasją czytający „Małą encyklopedię domowych potworów”. Świetną prezentację, charakteryzującą Chorwację, kraj będący motywem tegorocznego Festiwalu, z jej bogactwem kulturowym przedstawili w kilku odsłonach goście specjalni święta, chorwacki zespół KUD „Šumari”. Siłę orkiestr dętych w pokazie paradnym zaprezentowała Orkiestra Dęta z Dobrynina w województwie podkarpackim otrzymując za swój występ owacyjne podziękowanie publiczności. Na finał – występ oczekiwanej przez publiczność szczególnie jej młodszą część - „Margaret” zakończył XIV Festiwal Kultury Dziecięcej – Pacanów 2016. Do zobaczenia za rok na kolejnych święcie u Koziołka Matołka.

Jak było w festiwalowe dni w Pacanowie – patrz załączony fotoreportaż

/Robert Gwóźdź/

Zdjęć w galerii: 173