Wiadomości - Aktualności

Uczennice z SP Rataje Słupskie nagrodzone w konkursie literackim

Dodał: kw Data: 2021-06-04 09:52:02 (czytane: 633)

zorganizowanym przez Wojewodę Świętokrzyskiego i Radio Kielce

                                              (…) pisarzem zostaje się, tylko pisząc”

                                                                                                                                   E. E. Schmitt


W dniu 31 maja br. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyła się Gala wręczenia nagród ogólnopolskiego konkursu literackiego. Na uroczystość zostały zaproszone uczennice ze Szkoły Podstawowej w Ratajach Słupskich Kornelia Leżoń i Oliwia Nalepa wraz opiekunem Panią Dorotą Czub, która czuwała nad poprawnością językową i wspierała próby literackie swoich uczennic.

82_nagrodaSPRataje1.jpg 

Organizatorami konkursu byli Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz i Polskie Radio Kielce.  Celem konkursu była promocja i wsparcie twórczości literackiej z uwzględnieniem sytuacji związanej  z pandemią koronawirusa i stworzenie uczestnikom możliwości wyrażania swoich przemyśleń związanych z życiem codziennym w dobie zagrożenia koronawirusem SARS -  CoV - 2.  Uczestnicy mieli za zadanie napisać opowiadanie  nt. „Tak widzę świat, tak go czuję – rok później” z uwzględnieniem wszystkich warunków zawartych  w regulaminie. Chociaż czas pandemii ograniczał możliwości związane z bezpośrednim kontaktem  z rówieśnikami, to można było wyrazić swoje odczucia, rozterki i refleksje w opowiadaniu przesłanym na konkurs. Młodzi adepci pióra w swoich pracach wykazali się szczerością i otwartością. Pokazali świat, jaki się im objawił. Kornelia zachwyciła opowiadaniem pt. „ Marianna” a Oliwia zaprezentowała  pracę pt.” Dzieło życia”.  Laureatki po otrzymaniu drogocennych nagród z rąk Wojewody i Prezesa Radia Kielce, wraz opiekunem udzieliły wywiadu. Uczennice w rozmowie z redaktor Radia Kielce wypowiedziały się na temat swoich prac. Kornelia odniosła się do nietuzinkowego tytułu opowiadania i nawiązała  do etymologii słów: „Maria, Anna”, natomiast Oliwia mówiła o bohaterze, który swoje odczucia  z czasu pandemii naznaczył w artystyczny sposób farbami na obrazie.  Jest już wiadomo, że prace z tej edycji zostaną opublikowane w Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim oraz zostaną wydane drukiem w specjalnym tomiku opowiadań. 

82_nagrodaSPRataje2.jpg 82_nagrodaSPRataje3.jpg

Warto wspomnieć, że oceniający prace bardzo pochlebnie wypowiadali się na temat umiejętności literackich naszych uczennic i zwrócili uwagę na piękno  i bogactwo języka ojczystego. Należy zaznaczyć, że konkurencja była bardzo duża, gdyż nasze uczennice musiały zmagać się z osobami dorosłymi. Wszyscy liczą, że tak uzdolnione młode pisarki nie spoczną na laurach i jeszcze kiedyś o nich usłyszymy.
                                                                                                                              SP Rataje

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

04/01/2021

więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Spis Powszechny 2021. Rachmistrz dzwoni z numeru (22) 828 88 88 lub (22) 279 99 99

W związku z trwającym Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, w maju rozpoczęli pracę rachmistrzowie telefoniczni,...