Wiadomości - Aktualności

Problem polderów suchych. Samorząd miasta i gminy interweniuje!

Dodał: administrator Data: 2021-06-07 14:35:10 (czytane: 736)

Konsultacje z mieszkańcami 15 wsi przedłużone do września 2021 roku!

Kończy się akcja zbierania podpisów pod protestem mieszkańców i samorządu gminy dotyczącym rządowych planów tworzenia wzdłuż Wisły od Nowego Korczyna do Sandomierza polderów suchych. Jak powszechnie wiadomo miałyby one służyć jako przejściowy, obwałowany rezerwuar milionów metrów sześciennych wody upuszczonej z Wisły w sytuacji zagrożenia, a po przejściu fali powodziowej byłby opróżniany do Wisły. Na dziś podpisy złożyło ponad 1400 mieszkańców z 15 miejscowości zagrożonych polderami.

W dniu 1 czerwca br. Rada Miejska w Pacanowie przyjęła jednogłośnie apel kierowany do 2 ministerstw: Infrastruktury oraz Klimatu i Ochrony Środowiska, instytucji „Wody Polskie”, Ministra ds. Samorządu M. Cieślaka, Posłów na Sejm R.P., Marszałka Województwa, Starosty i kilku innych podmiotów, oprotestuwujące plany polderowe. Rezolucję podpisali dodatkowo wszyscy sołtysi ziemi pacanowskiej. W sumie do 14 instytucji i osób publicznych skierowano także kopie zebranych protestów.

Burmistrz po 5.06.br. /termin kolejnego poluzowania obostrzeń sanitarnych „Covid – 19”/planuje zorganizowanie dużych spotkań mieszkańców z przedstawicielami rządu i parlamentu oraz instytucji zajmujących się zagrożeniem powodziowym. Spotkania te odbyłyby się w otwartej przestrzeni w kilku miejscach „Powiśla”. Warunkiem jest przyjecie zaproszenia przedstawicieli ministerstw i ,,Wód Polskich".

Zamiarem burmistrza jest umożliwienie mieszkańcom zadawania pytań wprost do przedstawicieli rządu w celu wyjaśnienia ich intencji i planów  w cytowanym obszarze. Burmistrz i Rada Miejska monitują na bieżąco sprawę polderów poprzez kontakty z „Wodami Polskimi” (oddziały regionalne w Krakowie i Sandomierzu), M. Cieślakiem oraz sąsiednimi gminami.

Informujemy, że każdy zainteresowany mieszkaniec może wnieść za pośrednictwem internetu swoje uwagi, szczególnie protest w odniesieniu do tej kontrowersyjnej koncepcji. Poniżej podaję adresy internetowe stron przystosowane do przyjmowania takich zastrzeżeń. O wszelkich kolejnych posunięciach i powziętych informacjach będziemy informować zainteresowanych mieszkańców gminy na bieżąco.

Jak informują „Wody Polskie” na portalu „Stop powodzi” przedłużeniu uległ termin zakończenia konsultacji z  22.06.br.  do września 2021 roku.

Serwis informacyjny UMiG

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

04/01/2021

więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Spis Powszechny 2021. Rachmistrz dzwoni z numeru (22) 828 88 88 lub (22) 279 99 99

W związku z trwającym Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, w maju rozpoczęli pracę rachmistrzowie telefoniczni,...