Wiadomości - Aktualności

"Bo jest Nasza, bo jest Wolna..."

Dodał: mratusznik Data: 2019-11-18 07:31:36 (czytane: 1328)

8 listopada w Szkole Podstawowej w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy obchodzono uroczyście 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

O godzinie 11.00 wszyscy nauczyciele i uczniowie zebrali sie w sali gimnastycznej, aby tak jak w poprzednim roku, odśpiewać hymn państwowy. Punktualnie o 11.11 rozległ się "Mazurek Dąbrowskiego".Mimo że śpiewany a cappella, wybrzmiał do ostatniej zwrotki, a trzymane w rękach biało- czerwone flagi dodawały tej chwili niezwykle podniosłego nastroju.

Następnie uczniowie klasy VI pod kierunkiem wychowawczyni, p.Beaty Wojtyś, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który przypomniał wszystkim zebranym o najważniejszych wydarzeniach historycznych, a także uzmysłowił, że dzień 11 Listopada to nie tylko czerwona kartka w kalendarzu i dzień wolny od nauki i pracy, ale przede wszystkim dzień świadomego hołdu dla Niepodległej i pamięci o 123 latach niewoli.Pamiętajmy, że Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Mimo wielu prób  wynarodowiania Polaków, zakazów używania języka polskiego oraz czytania czy śpiewania po polsku nieprzyjaciele nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć. Możemy z dumą zaśpiewać:

"Niepodległa, niepokorna
już nie zniknie nigdy z map,
bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska ma!"

81_Niepodl1.jpg

81_Niepodl2.jpg


/SP Wójcza/

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dzień Zdrowego Śniadania w Szkole Podstawowej w Wójczy

8 XI 2019 w Dniu Zdrowego Śniadania uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy wspólnie...