Wiadomości - Aktualności

XV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny

Dodał: administrator Data: 2020-07-21 08:59:24 (czytane: 676)

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego wraz z Muzeum Wsi Kieleckiej organizuje w dn. 20 września 2020 r. „XV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny”, który odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni k/Kielc.

 Woj_swietokrzyskie_herb.jpg

Tegoroczna impreza, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, nie mogła odbyć się jak zawsze w czerwcu. Niemniej jednak organizatorzy Jarmarku podjęli decyzję o przesunięciu jej terminu na wrzesień br.

W ramach Jarmarku Agroturystycznego planowane jest zorganizowanie następujących bloków atrakcji:

1. „Swojskie klimaty i świętokrzyskie smaki”

• giełda agroturystyczna, podczas której chętne instytucje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich oraz gospodarstwa agroturystyczne będą promować i prezentować swoją ofertę pobytową oraz posiadane atrakcje. Jest to również doskonała okazja, by zaprezentować walory turystyczne i kulturowe Państwa terenów i wypromować Państwa atrakcje turystyczne, by dotrzeć do potencjalnych gości – mieszkańców Regionu Świętokrzyskiego oraz odwiedzających w tym czasie nasze województwo turystów,

• trzy konkursy: kulinarny „Wiejskie Czekadełko”, rękodzieła „Świętokrzyska EtnoBłyskotka” oraz „Na najpiękniejsze stoisko Jarmarku”- konkursy dla Wystawców Jarmarku Agroturystycznego z nagrodami, do udziału w których serdecznie zapraszam,

• występy zespołów folklorystycznych,

• pokazy tradycyjnych rzemiosł,

• pokazy obrzędowe,

• kiermasze wyrobów ludowych.

2. Atrakcje dla dzieci (gry, zabawy i konkursy z nagrodami) tzw. „Agrostrefa dla

dzieci”:

- wiejska FotoBudka,

- gry i zabawy sportowo-rekreacyjne dla rodzin z dziećmi,

- warsztaty artystyczne związane z tradycjami i folklorem regionu świętokrzyskiego np.:

warsztaty tworzenia biżuterii z darów natury, zabawek ludowych (lalki motanki), ozdób

ludowych (plastyka obrzędowa),

- prezentacje, gry i zabawy partnerów biorących udział w Jarmarku Agroturystycznym,

- gry i zabawy dawne zorganizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej.

3. Impreza towarzysząca Jarmarkowi pn. „Smaki Jesieni”

„Smaki Jesieni" nawiązują do tradycji życia na dawnej wsi w sezonie jesienno – zimowym. Koła Gospodyń Wiejskich realizują pokazy darcia pierza, kiszenia kapusty oraz przędzenia na przęślicy. Odbywają się degustacje i wypiek podpłomyków w tradycyjnym piecu. Na polach rozpalane są ogniska, w których pieką się ziemniaki dla publiczności. Odbywają się warsztaty z wykonywania jesiennych bukietów.


Głównym punktem programu będzie giełda agroturystyczna „Swojskie klimaty i świętokrzyskie smaki”. Zapraszamy do zaprezentowania Państwa oferty turystycznej. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej zapewniają bezpłatną powierzchnię wystawienniczą, w razie potrzeby drewniane stoisko z zadaszeniem (ilość stoisk ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń). Zachęcamy jednak Państwa do przygotowania indywidualnego wystroju stoiska i zorganizowania degustacji.

Mam głęboką nadzieję, iż rezultatem tych naszych wspólnych działań będzie nie tylko profesjonalnie zorganizowana i bogata w atrakcje impreza, ale przede wszystkim doskonała promocja Świętokrzyskiego. Dodatkowo chciałbym podkreślić, iż impreza organizowana jest pod patronatem lokalnych i regionalnych mediów. Dzięki szerokiej kampanii promocyjnej co roku na Jarmark przybywa tysiące zwiedzających, w tym turyści spoza regionu świętokrzyskiego.

 

Zgłoszenia na XV Jarmark Agroturystyczny należy dostarczyć najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2020 r.

Osobą do kontaktu ze strony Urzędu Marszałkowskiego jest Pani Sylwia Skuta, tel. 41 341 69 12, email: sylwia.skuta@sejmik.kielce.pl.

Karta zgłoszenie

Regulamin uczestnictwa

Informacja

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

04/01/2021

więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Będzie remont północnej części zabytkowego dachu nad kościołem w Zborówku

Rada Miejska w Pacanowie na sesji nadzwyczajnej w dniu 17 lipca 2020 r. uchwaliła na wniosek burmistrza Wiesława Skopa dofinansowanie...