Wiadomości - Aktualności

Wycieczki uczniów Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Pacanowie - w ramach Programu MEiN "Poznaj Polskę"

Dodał: administrator Data: 2022-06-22 10:14:40 (czytane: 211)

Wycieczka do Warszawy

W dniu 28 kwietnia 2022r. Uczniowie klasy VII a i b byli w stolicy na wycieczce dofinansowanej w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę". W wycieczce wzięło udział 33 uczniów. Celem Programu było poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki.
W ramach planowanej wycieczki zwiedziliśmy z przewodnikiem:
-Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego;
-Łazienki Królewskie z pomnikiem Chopina;
-Zamek Królewski;
-Stare Miasto, a w nim: ulicę Świętojańską i Podwale, przy której stoi znany pomnik Małego Powstańca, upamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego; Archikatedrę Warszawską, gdzie znajduje się grób Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego; Spiżowy Dzwon na Kanonii, którego trzykrotne obejście podobno przynosi szczęście; Rynek z pomnikiem Syrenki Warszawskiej. Mieliśmy też okazję podziwiać architekturę Starego Miasta np. najwęższą kamienicę w Warszawie i mury miejskie.
-Spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem podziwiając pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, słynny hotel Bristol, Ogród Saski.
-Przeszliśmy na Plac Józefa Piłsudskiego. Oddaliśmy cześć poległym za ojczyznę pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy także wyjątkową okazję zobaczyć zmianę warty przy grobie.
Wyjazd ten możemy uznać za swoistą lekcję historii, ponieważ odbył się w przededniu obchodów Narodowego Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wspaniały, doświadczony przewodnik oprowadzając nas po komnatach królewskich potrafił zainteresować uczniów postaciami i historią tego ważnego dla Polski wydarzenia. Mimo zmęczenia, młodzież była zafascynowana tym, że wszystkiego, o czym uczyli się w szkole mogli zobaczyć i doświadczyć.

Wycieczka do Sandomierza i Ujazdu

W dniu 6 czerwca 2022r. Uczniowie klasy II i III byli w Sandomierzu na wycieczce dofinansowanej w ramach Programu Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę”. W wycieczce wzięło udział 43 uczniów. Celem Programu jest poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki.
W ramach planowanej wycieczki zwiedziliśmy z przewodnikiem:
-Sandomierz, a w nim – Stare Miasto, Katedrę Sandomierską, Dom Długosza, Ratusz, Podziemną Trasę Turystyczną, Bramę Opatowską, Wąwozy Sandomierskie: Wąwóz lessowy i Królowej Jadwigi.
-Ujazd – Zamek Krzyżtopór, gdzie uczestniczyliśmy również w lekcji historycznej i warsztatach artystycznych.

Wyjazd ten możemy uznać za bardzo udany. Była piękna pogoda i wspaniali przewodnicy, którzy potrafili zainteresować młodsze dzieci historią i kulturą odwiedzanych miejsc. Uczniowie byli zachwyceni zwiedzanym regionem na tyle, że wielu z nich wykazywało chęć odwiedzenia Sandomierza i Ujazdu ponownie, wraz ze swoimi rodzinami. Dzieci zadawały dużo pytań odnośnie życia ludzi w minionych czasach, położenia geograficznego terenu itp. Mimo 12 godzin spędzonych na wycieczce i w podróży nie odczuwały zmęczenia, ciągle były zainteresowane, aktywne i pełne energii.

Program MEiN "Poznaj Polskę" pozwolił uczniom w atrakcyjny sposób poszerzyć wiedzę o Polsce i swoim regionie.

86_Wycieczka0.jpg 

86_Wycieczka1.jpeg 

86_Wycieczka2.jpg 

86_Wycieczka3.jpg 

86_Wycieczka4.jpg 

86_Wycieczka5.jpg 

86_Wycieczka6.jpg 

86_Wycieczka7.jpg 

86_Wycieczka8.jpg 

86_Wycieczka9.jpg 

/SP Pacanów/

Unable to connect to database