Wiadomości - Aktualności

Wójcza w hołdzie Niepodległej...

Dodał: mratusznik Data: 2018-11-20 14:23:31 (czytane: 684)

#RekordDlaNiepodległej

Ojczyznę można kochać na wiele sposobów, np. pracować z całych sił dla jej dobra, pamiętać o tych, którzy oddali za nią życie lub pamiętać o świętach narodowych.

11 listopada to dzień szczególny, obchodziliśmy bowiem setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.Właśnie 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wójczy dla uczczenia tego wydarzenia  włączyli się w kilka akcji.
Pierwsza polegała na oddaniu szacunku Tym, którzy polegli. Wiemy doskonale, że to niesamowita odwaga, ale i poświęcenie zginąć za swój kraj. Na cmentarzu w Biechowie, jak co roku, młodzi ludzie zapalili znicze i położyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Pokazali, że pamiętają i są wdzięczni Tym, którzy oddali swe życie, abyśmy mogli dziś cieszyć się wolnością.

Kolejna wspaniała akcja zrodziła się z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego.Młodzieży chodziło o zrobienie czegoś, co pozostawiłoby namacalny ślad ich działalności, a jednocześnie byłoby pożyteczne. I tak powstał pomysł zasadzenia 100 drzew na stulecie odzyskania niepodległości. Przy współpracy z nadleśnictwem Chmielnik członkowie Samorządu Uczniowskiego zasadzili w Magierowie sto dębów.

Z kolei 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11  uczniowie szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” zaproponowanej przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz Radę Dzieci i Młodzieży i z ochotą bili "Rekord dla Niepodległej".

W dzień 11 listopada uczniowie klasy VIII uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległosci w Pacanowie.Uczniowie wcześniej zrobili 100 kotylionów i przypinali je uczestnikom uroczystości. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny przeszli wraz ze wszystkimi pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego złożyli wieniec.Dalsza część uroczystości odbyła się w Europejskim Centrum Bajki. Na gości czekały pyszne i wyjątkowo trafnie udekorowane muffinki (również pomysł uczniów ZPPO w Wójczy).

Uwieńczeniem wszystkich akcji w hołdzie Niepodległej był udział dwóch uczennic w Ogólnopolskim Konkursie Literackim organizowanym przez Centrum Edukacji Ego Partum pt.: "Moja Niepodległa za 20 lat". Aleksandra Lis z klasy VIII i Oliwia Kwas z klasy VII zostały laureatkami, a ich opowiadania zostaną opublikowane w książce na początku grudnia.Spośród 400 konkursowych prac zostało wybranych 106, w tym prace naszych uczennic.
Serdecznie gratulujemy młodym pisarkom takiego sukcesu!

W chwili obecnej najprostszą rzeczą, jaką młodzi mogą uczynić dla Ojczyzny,  to uczyć się. Może się to wydawać banalne, ale  jeśli teraz postarają się o swoją edukację, to zaowocuje to w późniejszych latach.

Wszyscy musimy o tym pamiętać, i Rodzice, i Nauczyciele. Wymagajmy od naszych dzieci i uczniów, bądźmy dla nich drogowskazami, nie pokazujmy, że można byle jak i bez wysiłku.Uczmy ich szacunku do  ludzi, uczciwości i odpowiedzialności za swoje czyny. Przecież to ci młodzi będą kiedyś rządzić Polską, warto więc inwestować w nich już teraz. Życzymy wszystkim radości na co dzień, a parafrazując słowa piosenki, powtarzamy głośno:
"My mamy szczęście,
że w tym momencie,
żyć nam przyszło
w kraju nad Wisłą,
my mamy szczęście..
.".

 0053_Wojcza05.jpg

0053_Wojcza12.jpg 

0053_Wojcza23.jpg

 0053_Wojcza30.jpg

0053_Wojcza42.jpg 

  fotoreportaż

 

/SP Wójcza/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.53.231

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...