Wiadomości - Aktualności

Wielka Sylwestrowa Feta - Prawa miejskie przywrócone!

Dodał: mratusznik Data: 2019-01-03 09:46:29 (czytane: 1168)

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami świętowanie odzyskania po 150 latach praw miejskich dla Pacanowa rozpoczęło się już w wieczór sylwestrowy 31.12.2018 roku.

Zanim jednak do tego doszło Pacanów przeżył najazd dziennikarzy radiowych, telewizyjnych i różnych gazet. Pacanów rozpoznawany za sprawą przesympatycznego Koziołka znów miał swoje dni darmowej reklamy.

Im bliżej północy tym tłum mieszkańców Pacanowa i gości gęstniał, by w szczytowym momencie osiągnąć kilkaset osób. Od 23.00 widzów bawił skocznymi melodiami zespół „Axer”, a pół godziny później rozpoczęła się oficjalna ceremonia przywrócenia praw miejskich.

Treść rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów odczytał Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, a końcowe zdanie tego dokumentu powitała burza braw! Wśród gości oficjalnych byli także eurodeputowany dr Czesław Siekierski, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, radny wojewódzki Maciej Gawin, wiceprzewodniczący rady Powiatu Krzysztof Eliasz, członek zarządu powiatu Jerzy Kordos i radny Rady Powiatu Stanisław Lolo.  Przybyli także radni Rady Gminy z jej przewodniczącym Arturem Czubem na czele.

Goście nie szczędzili gratulacji i pięknych noworocznych życzeń. Był nawet okolicznościowy wiersz nawiązujący do przywrócenia praw miejskich wyrecytowany przez nestora Zbigniewa Judę.

Specjalne podziękowanie dla parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej Krzysztofa Lipca, Michała Cieślaka, Krystiana Jarubasa i Bogdana Latosińskiego zaangażowanych w interpelowanie na forum Sejmu i proces lobbowania w Ministerstwie  Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wojewodzie Agacie Wojtyszek przekazał wójt Wiesław Skop. Razem z przewodniczącym Rady Gminy Arturem Czubem dziękowali też mieszkańcom gminy za wyraźne poparcie inicjatywy przywrócenia praw miejskich. Warto przypomnieć, że niemal 86% uczestniczących w opiniowaniu mieszkańców była „ZA”. Odczytano także okolicznościowy list gratulacyjny od wojewody świętokrzyskiego.

Punktualnie o północy niebo nad Pacanowem rozświetlił bajeczny pokaz fajerwerków, a przednia zabawa trwała jeszcze do godziny drugiej w nocy. Furorę wśród uczestników robiły pyszne smakołyki przygotowane i podawane przez lokalne stowarzyszenia: „Żabieckie Powiślanki”, „Miłośników Gminy Pacanów”, Panią Jolantę Wiktorowicz, KGW Kwasów i Sroczków oraz Annę i Zdzisława Wróblów – szefów firmy AGSOL S.C. z Pacanowa.

Pacanów miał swoją historyczną chwilę i godnie ją uczcił.

 99_Sylwester01.jpg

99_Sylwester02.jpg 

99_Sylwester03.jpg 

99_Sylwester04.jpg 

99_Sylwester05.jpg 

99_Sylwester06.jpg 

99_Sylwester07.jpg 

99_Sylwester08.jpg 

99_Sylwester09.jpg 

99_Sylwester10.jpg 

99_Sylwester11.jpg 

99_Sylwester12.jpg 

99_Sylwester13.jpg 

99_Sylwester14.jpg 

99_Sylwester0.jpg 

/Serwis Informacyjny UG/

Zdjęcia: Robert Gwóźdź

 

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.85.162.213

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Bieg uliczny w Pacanowie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w biegu ulicznym, który odbędzie się w Pacanowie 13 stycznia 2019 roku o godz. 14.00 z okazji...