Wiadomości - Aktualności

W Zborówku powstaje hostel dla osób z tzw. podwójną diagnozą. To pierwszy taki ośrodek w województwie

Dodał: administrator Data: 2021-01-07 08:36:23 (czytane: 701)

W miejscowości Zborówek w gminie Pacanów powstaje czwarty w Polsce, a pierwszy w województwie świętokrzyskim hostel dla osób uzależnionych ze współistniejącymi zaburzeniami psychicznymi.

Pierwsi pacjenci skorzystają z niego prawdopodobnie w połowie lutego. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Stowarzyszenie PROREW w ramach projektu "Ogród nadziei".

Pomysł na utworzenie hostelu dla osób z podwójną diagnozą, czyli uzależnionych ze współwystępującymi zaburzeniami psychicznymi, zrodził się dwa lata temu. W jego realizacji uczestniczą Stowarzyszenia PROREW, FORMACJA oraz Fundacja "PEStka".

49_Zborowek.jpg 

– Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie osoby z tzw. podwójną diagnozą będą mogły uzyskać kompleksowe wsparcie pod kątem wyjścia z uzależnienia i wsparcia w powrocie do normalnego życia po przejściu terapii. Po rozmowie z dyrektorem Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii doszliśmy do przekonania, że w Polsce brakuje takich ośrodków, bo uzależnienie i zaburzenia psychiczne leczone są często osobno – mówi Marcin Agatowski, prezes Stowarzyszenia PROREW.

Z pomocy specjalistów w ośrodku skorzysta łącznie 80 pacjentów w pięciu szesnastoosobowych grupach, ale projektem zostanie objętych w sumie 431 osób z terenu województwa świętokrzyskiego.

– Wyszkolimy też terapeutów środowiskowych, którzy będą pracować w terenie. Jeden zespół będzie działał przy hostelu na terenie gminy Pacanów i powiatu buskiego. Kolejne - w miejscach zamieszkania zgłaszających się do nas pacjentów. Oprócz szkoleń będą wizyty studyjne w trzech ośrodkach, które działają już w Polsce. Zabierzemy tam specjalistów z województwa, którzy się zajmują terapią, ale nie tylko – tłumaczy prezes Agatowski i dodaje, że zostaną też zorganizowane trzy edycje Świętokrzyskiego Forum Zdrowia Psychicznego. Ich cel to pokazanie, że uzależnienie często jest efektem zaburzeń psychicznych i odwrotnie.

Hostel stanie się miejscem zakwaterowania i nauki samodzielności dla osób niewymagających leczenia szpitalnego. W placówce będą prowadzone profilowane programy psychoterapeutyczne i rehabilitacyjne, które umożliwią poprawę jakości życia i codziennego funkcjonowania oraz przywrócenie pacjentom wielu umiejętności społecznych. W hostelu znajdą pracę: psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, lekarz, pielęgniarka, lekarz psychiatra oraz wychowawcy.

– Pacjenci będą przebywać tu przez 24 godziny na dobę i żeby wypełnić im czas poza terapią i spotkaniami z psychologami oraz terapeutami, chcemy ich zaangażować w tworzenie wspólnego miejsca, aby mogli się przygotować do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Aktywnie spędzą czas choćby na działce przy placówce – mówi Marcin Agatowski.

Najbliższe działania, jakie zostaną zrealizowane w ramach projektu, to renowacja budynku, w którym powstanie hostel. Nie był on nieużytkowany przez pięć lat, dlatego wymaga remontu oraz dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi pacjenci rozpoczną terapię w połowie lutego. Aby skorzystać z pomocy, należy być mieszkańcem województwa świętokrzyskiego i mieć skierowanie od psychiatry ze wskazaniem do leczenia uzależnienia z zaburzeniami psychicznymi.

Koszt realizacji całego trzyletniego projektu wynosi około 4 miliony złotych, z czego działania związane z otwarciem samego hostelu pochłoną około 600 tysięcy złotych. Przedsięwzięcie zostało częściowo dofinansowanie ze środków unijnych, ale nadal potrzebne są pieniądze. Każdy, kto chciałby wesprzeć utworzenie placówki może przekazać 1 procent podatku za 2020 rok z dopiskiem "Darowizna na Hostel", numer KRS 0000274767 lub dokonać wpłaty na numer konta bankowego 10 1050 1416 1000 0023 2271 5745, także z dopiskiem "Hostel". Przyda się także wsparcie w postaci materiałów budowlanych, remontowych i wyposażenia.

/www.emkielce.pl

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.236.140

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ogromny sukces młodych elektroników z Połańca. Ich wynalazki mogą uratować życie

Kolejny sukces uczniów z Zespołu Szkół w Połańcu. Łukasz Kunat i Kamil Skałbania, zdobyli złoty medal i nagrodę specjalną międzynarodowego...