Wiadomości - Aktualności

W gminie Pacanów powstają największe farmy paneli fotowoltaicznych w województwie!

Dodał: mratusznik Data: 2019-10-04 09:21:19 (czytane: 949)

Znamy szczegóły inwestycji

Gmina Pacanów w najbliższym czasie stanie się świętokrzyskim centrum farm paneli fotowoltaicznych. Realizowane i planowane tu inwestycje sprawią, że powstanie tu największa w województwie taka grupa farm fotowoltaicznych. Wartość planowanych inwestycji to około 20 milionów złotych! 

Pierwsza farma fotowoltaiczna na terenie gminy Pacanów jest właśnie realizowana we wsi Sroczków przy drodze Pacanów-Oleśnica. Budowane tu panele fotowoltaiczne będą miały moc wytwórczą do 1 MW. Panele wraz z towarzyszącymi elementami infrastruktury związanymi z budową i eksploatacją zajmą cztery hektary gruntu.

Ta inwestycja to dopiero początek. W Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju już wydano warunki zabudowy dla 13 kolejnych firm. Farmy paneli fotowoltaicznych powstaną miedzy innymi w miejscowościach: Słupia, Rataje Karskie, Żabiec, Książnice, Karsy.

Jak informuje burmistrz Pacanowa Wiesław Skop, spośród tych 13 wydanych warunków zabudowy, cztery firmy już otrzymały pozwolenia na budowę i wkrótce przystąpią do inwestycji.

- Cieszymy się, że tego typu farmy będą powstawać w najbliższych miesiącach i latach w naszej gminie. Mam nadzieję, że to przetrze ścieżki dla tego typu inwestycji, a ludzie zrozumieją, że to dla naszego społeczeństwa przyszłość. Widać, że czas dla odnawialnych źródeł energii nadchodzi. Cieszymy się, że to u nas tak ładnie idzie - pozwala na stały, przyzwoity dochód rolnikom, którzy wydzierżawiają swoje grunty, a są to słabe ziemie V i VI klasy, bo tylko na takich lokowanie tego typu farm idzie sprawnie i nie potrzebna jest skomplikowana procedura związana z przekwalifikowaniem ziemi, nie ma też dodatkowych opłat. Widzę, że jest bardzo dobra współpraca firm inwestujących w farmy i właścicieli gruntów, nie ma większych protestów mieszkańców -mówi burmistrz Wiesław Skop.

Na razie w sprawie farm fotowoltaicznych protestowano tylko w jednej miejscowości - Grabowica. Mieszkańcy nie chcieli, by panele stanęły w centrum wsi.

Dzięki działaniu tylko jednej farmy o powierzchni około czterech hektarów, rocznie do atmosfery nie trafia około 800 ton trujących gazów i pyłów, który są efektem spalanie węgla kamiennego używanego w tradycyjnym procesie wytwarzania energii elektrycznej. To pokazuje skalę korzyści jakie środowisko zyskuje dzięki takim farmom jak te powstające w gminie Pacanów.

 92_Fotowoltaika2.jpg

92_Fotowoltaika1.jpg 

 

/echodnia.eu/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.107.209

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

10. Zjazd Postaci Bajkowych! 13 października godz. 13.00-17.00

Bajki. Kolorowe postacie, piękne krajobrazy, pełno uśmiechu oraz ciekawe historie bohaterów. Chyba każdy z nas, chociaż raz chciał...