Wiadomości - Aktualności

W gminie Pacanów powstają największe farmy paneli fotowoltaicznych w województwie!

Dodał: mratusznik Data: 2019-10-04 09:21:19 (czytane: 1703)

Znamy szczegóły inwestycji

Gmina Pacanów w najbliższym czasie stanie się świętokrzyskim centrum farm paneli fotowoltaicznych. Realizowane i planowane tu inwestycje sprawią, że powstanie tu największa w województwie taka grupa farm fotowoltaicznych. Wartość planowanych inwestycji to około 20 milionów złotych! 

Pierwsza farma fotowoltaiczna na terenie gminy Pacanów jest właśnie realizowana we wsi Sroczków przy drodze Pacanów-Oleśnica. Budowane tu panele fotowoltaiczne będą miały moc wytwórczą do 1 MW. Panele wraz z towarzyszącymi elementami infrastruktury związanymi z budową i eksploatacją zajmą cztery hektary gruntu.

Ta inwestycja to dopiero początek. W Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju już wydano warunki zabudowy dla 13 kolejnych firm. Farmy paneli fotowoltaicznych powstaną miedzy innymi w miejscowościach: Słupia, Rataje Karskie, Żabiec, Książnice, Karsy.

Jak informuje burmistrz Pacanowa Wiesław Skop, spośród tych 13 wydanych warunków zabudowy, cztery firmy już otrzymały pozwolenia na budowę i wkrótce przystąpią do inwestycji.

- Cieszymy się, że tego typu farmy będą powstawać w najbliższych miesiącach i latach w naszej gminie. Mam nadzieję, że to przetrze ścieżki dla tego typu inwestycji, a ludzie zrozumieją, że to dla naszego społeczeństwa przyszłość. Widać, że czas dla odnawialnych źródeł energii nadchodzi. Cieszymy się, że to u nas tak ładnie idzie - pozwala na stały, przyzwoity dochód rolnikom, którzy wydzierżawiają swoje grunty, a są to słabe ziemie V i VI klasy, bo tylko na takich lokowanie tego typu farm idzie sprawnie i nie potrzebna jest skomplikowana procedura związana z przekwalifikowaniem ziemi, nie ma też dodatkowych opłat. Widzę, że jest bardzo dobra współpraca firm inwestujących w farmy i właścicieli gruntów, nie ma większych protestów mieszkańców -mówi burmistrz Wiesław Skop.

Na razie w sprawie farm fotowoltaicznych protestowano tylko w jednej miejscowości - Grabowica. Mieszkańcy nie chcieli, by panele stanęły w centrum wsi.

Dzięki działaniu tylko jednej farmy o powierzchni około czterech hektarów, rocznie do atmosfery nie trafia około 800 ton trujących gazów i pyłów, który są efektem spalanie węgla kamiennego używanego w tradycyjnym procesie wytwarzania energii elektrycznej. To pokazuje skalę korzyści jakie środowisko zyskuje dzięki takim farmom jak te powstające w gminie Pacanów.

 92_Fotowoltaika2.jpg

92_Fotowoltaika1.jpg 

 

/echodnia.eu/

Przeczytaj kolejną wiadomość:

10. Zjazd Postaci Bajkowych! 13 października godz. 13.00-17.00

Bajki. Kolorowe postacie, piękne krajobrazy, pełno uśmiechu oraz ciekawe historie bohaterów. Chyba każdy z nas, chociaż raz chciał...