Wiadomości - Aktualności

Sztab kryzysowy u Wojewody Świętokrzyskiego!

Dodał: mratusznik Data: 2019-06-16 15:14:45 (czytane: 918)

Robocze ustalenia burmistrza z sołtysami i radnymi - Co dalej z plagą komarów?

W dniu 14 czerwca b.r. w godzinach popołudniowych wezwano w trybie nagłym wójtów i burmistrzów  gmin dotkniętych plagą komarów  na posiedzenie wojewódzkiego sztabu kryzysowego.
W spotkaniu oprócz Wojewody Agaty Wojtaszek i  dyrektorów odpowiednich wydziałów, uczestniczyli szefowie wojewódzkich instytucji zajmujących się sprawami środowiskowymi, sanitarnymi i  ochroną przyrody tj. Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin, Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej i  Sanepidu. Oto główne ustalenia:

1.  Nie ma zgody na   masowe zwalczanie komarów przy pomocy  sprzętu lotniczego, o co wnioskowały gminy. Takie jednolite stanowisko prezentują wszyscy wojewodowie w obszarach dotkniętych plagą komarów. Wojewoda podkreśliła, że zaangażowanie państwa ma miejsce przede wszystkim w stanach klęski żywiołowej, a za taką nie można uznać plagi komarów!
 
2. Wymienione wyżej instytucje  wyraźnie wskazały na zagrożenia  wynikłe z takiej akcji  w obszarze zdrowia ludzi i zwierząt, życia pszczół i całego ekosystemu. Stwierdzono, że aktualnie w Polsce nie ma nawet jednej ekspertyzy , która uznałby tego rodzaju interwencję za nieszkodliwą dla otoczenia i  na którą dałoby się powołać!

3. W obszarach objętych opryskiem masowym /czyt. lotniczym / musi być bezwzględnie przestrzegany 14 – dniowy zakaz zbierania owoców i warzyw oraz paszy dla zwierząt hodowlanych!

4. Obowiązuje zakaz takich oprysków / szczególnie typu chemicznego / w parkach krajobrazowych i obszarach chronionych  np. „Natura 2000”.

5. Obecna na spotkaniu prawniczka Wojewody przestrzegła także wójtów i burmistrzów przed konsekwencjami prawnymi i odszkodowawczymi w przypadku zaistnienia komplikacji zdrowotnych i strat gospodarczych  wywołanych masowym opryskiem. Wojewoda wyraźne  i kilkakrotnie podkreśliła, że za te kwestie odpowiadają WYŁĄCZNIE GMINY!

6. Potrzeby gmin zostały zbilansowane na bardzo dużą kwotę około 80 milionów złotych! Tymczasem z rezerwy ogólnej rządu po czwartkowym jego posiedzeniu wyasygnowano na ten cel  JEDEN milion złotych…! Równocześnie poinformowano zebranych, że dostęp do tych funduszy  będzie się odbywał z zachowaniem pełnej procedury wnioskowania o wsparcie i na podstawie zgody w/w Inspekcji  co do użycia konkretnych preparatów. Na pytanie jednego z burmistrzów, czy będzie można liczyć na nadzwyczajne uproszczenie procedur - zapadła cisza.

7.  Obecni  na spotkaniu  specjaliści z zakresu botaniki  i biologii stwierdzili jednoznacznie, że komary na dotkniętych obszarach nie przenoszą chorób zakaźnych!

8. W świetle powyższych faktów  wielu wójtów i burmistrzów oświadczyło, że rezygnują  z  działań na większą skalę   a przeprowadzają , bądź przeprowadzą tylko opryski punktowe w miejscach publicznych.

Dzień później (15 czerwca b.r.) z sołtysami i radnymi gminy Pacanów spotkał się burmistrz W. Skop. Przedstawił on zebranym przebieg dyskusji i ustalenia ze sztabu kryzysowego u Wojewody Świętokrzyskiego. W toku - momentami żywiołowej - dyskusji , w której poruszano także kwestie zaniedbań melioracyjnych i nienależytego utrzymania wałów wiślanych przez  „Wody Polskie”  ustalono, że opryski masowe nie powinny być zastosowane, zwłaszcza w terenie górzystym, gdzie nie ma zastoisk wodnych , a jest rozwinięta wysokowydajna  produkcja warzyw i owoców miękkich (pas od Wójeczki po Biskupice). Zebrani uznali za wskazane przeprowadzenie oprysków w miejscach publicznych (place zabaw, tereny przedszkoli i szkół, obiekty działalności kulturalnej i sportowej, park  itp.).  Burmistrz zapowiedział, że postara się uruchomić te opryski we wtorek 18 czerwca b.r. równocześnie dodał, że nie może się zgodzić na zabieg antykomarowy w obszarach stawów rybnych, nawet w ich sąsiedztwie, gdyż grozi to  ewentualnymi pozwami o odszkodowanie w razie strat w pogłowiu ryb.

/Serwis Informacyjny UMiG/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.191.72

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dofinansowanie do zabiegu sterylizacji lub kastracji psów, kotów

Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr VI/42/19 Rady Miejskiej w Pacanowie z dnia 11 lutego 2019r.,...