Wiadomości - Aktualności

Szczęśliwi wolontariusze, radosne rodziny

Dodał: administrator Data: 2019-12-10 07:03:50 (czytane: 1693)

Z liderką Szlachetnej Paczki w rejonie Pacanów – Anną Mieśniak – rozmawia Karolina Kępczyk

– Czy możesz się przedstawić Czytelnikom?

– Mam na imię Ania i działam jako liderka rejonu Pacanów oraz wolontariuszka. Moja przygoda z Paczką zaczęła się w tym roku i jestem bardzo szczęśliwa, że mogę być częścią tego wspaniałego projektu, który tyle szczęścia i radości wnosi w życie ludzi. Niesamowicie jest uczestniczyć w dzieleniu się dobrem razem z zespołem SuperW 11 wolontariuszy, bez których nie byłoby akcji w Pacanowie.

– Weekend Cudów Szlachetnej Paczki za nami.  Policzyłaś już wszystkie Cuda?

– W tym roku odbywała się XIX edycja programu Szlachetnej Paczki. Choć Weekend Cudów już za nami, to tak na prawdę nasza praca z rodzinami wcale się nie kończy. Opieka, odwiedziny oraz wspieranie obdarowanych trwa do czerwca i wtedy świętujemy wielki finał akcji. W międzyczasie szykujemy się do kolejnej edycji i szukamy kolejnych wolontariuszy gotowych nieść pomoc rodzinom. 

– Kto może zostać wolontariuszem?

– Każdy. A  po ukończeniu 16 lat można być wolontariuszem wspomagającym, który pomaga w opiece nad rodziną i organizacją weekendu cudów. Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do kolejnej edycji SuperW, bo tak nazywamy wolontariuszy, którzy opiekują się wybraną rodziną oraz są uszami i oczami darczyńców. Pomagają i kontaktują się z ofiarodawcami w przygotowaniu prezentów dla rodziny.

– Komu pomaga Szlachetna Paczka? Każdy może się zgłosić? Czy weryfikujesz komu najbardziej jest potrzebna pomoc?
Szerzymy ideę ,,mądrej pomocy”, która ma na celu obudzić w ludziach mentalność wędkarza. Paczka ma być dla nich impulsem, aby wyszli z zaklętego kręgu bezradności i próbowali zmienić coś w swoim życiu. Pomagamy im uwierzyć i obudzić drzemiący w nich potencjał. Chcemy, by zobaczyli, że nie są sami ze swoimi problemami, że istnieją ludzie, którym nie są obojętni. By znów uwierzyli i zobaczyli, że złe dni są za nimi i czekają ich lepsze chwile w życiu.

– Jak działacie?

– Wolontariusze odwiedzają zgłoszone rodziny, co ważne rodzina sama nie może zgłosić się do programu. Może to zrobić tylko osoba prywatna, instytucja, placówki szkolne, opiekuńcze, parafia. Odwiedzamy wskazane rodziny i po spotkaniach podejmujemy decyzję o włączeniu ich, bądź nie, do programu. Są kryteria, które bierzemy pod uwagę w tak ważnych decyzjach. Czasem ,,mądra pomoc” oznacza decyzję o wyłączeniu rodzin z projektu.

– Kto może pomóc?

– Paczkę może zrobić każdy, nawet w 100 osób, nie ma limitu chętnych, którzy chcą obdarować rodzinę. Są to grupy przyjaciół, znajomych z pracy, firm, sąsiedzi oraz mieszkańcy gminy. Ważne, że zdają sobie sprawę, że powinni spełnić trzy kluczowe potrzeby rodziny, mając na uwadze, że każda z nich jest dla obdarowanych bardzo ważna.

– Chyba na dobre Paczka zagości w Pacanowie?

– Ogromnie się cieszę, że Szlachetna Paczka zawitała do Pacanowa i możemy nieść pomoc. To takie najmłodsze dziecko Europejskiego Centrum Bajki. Weekend Cudów odbył się w cudownej świąteczno-bajkowo-paczkowej atmosferze. Wszyscy włożyli ogrom serca i pracy w przygotowania. Słowa nie oddadzą wdzięczności za okazaną dobroć. To tak bardzo buduje i motywuje do dalszej pracy.

– Gdy obserwuję atmosferę kilku ostatnich dni podczas Szlachetnej Paczki oprócz pomocy widzę solidarność mieszkańców gminy Pacanów. Ludzie spotykają się w sztabie Paczki w Centrum Bajki, rozmawiają ze sobą, stowarzyszenia karmią, animatorzy goszczą  darczyńców. Magia.

– Właśnie. Trzeba zaznaczyć, że w akcję włączają się stowarzyszenia i grupy zawodowe. Tu ogromny ukłon i podziękowania za zorganizowanie przepysznego poczęstunku dla Koła Gospodyń Wiejskich z Grabowicy. Najedzeni wolontariusze to szczęśliwi wolontariusze. Paczka połączyła tak wielu ludzi. To niezwykłe. Wielu darczyńców, którzy odwiedzili nas podczas weekendu, mówiło ,,Do zobaczenia za rok.” Byli zachwyceni oprawą oraz organizacją akcji. Podziękowania ślę również do Strażaków z Grabowicy, którzy pomagali w rozwożeniu paczek do rodzin. Piękny gest zasługujący na najwyższe pochwały.

– Jakie planujesz kolejne działania?

– Przed nami następne wyzwania, kolejny rok przygotowań do uszczęśliwiania ludzi. Na pewno zorganizujemy coś niezwykłego dla wszystkich mieszkańców naszego miasteczka. Pokażemy, że warto pomagać, bo dobro zawsze wraca.

– I jeszcze jedno pytanie. Czy masz przykłady rodzin, które kiedyś otrzymały pomoc, a dziś są wolontariuszami i darczyńcami?

– Tak. Ja i moja rodzina. Mam też inne przykłady, osoby, które żyły na skraju ubóstwa, dosłownie, dziś są wolontariuszami, a niektórzy nawet zostali darczyńcami. To jest piękne!

– Dziękuję za rozmowę.

72_Paczka1.jpg 

72_Paczka2.jpg 

72_Paczka3.jpg 

72_Paczka4.jpg 

 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Erasmus +

SP Pacanów z wizytą u przyjaciół w Bułgarii...