Wiadomości - Aktualności

Strażackie Święto w Pacanowie

Dodał: mratusznik Data: 2019-05-07 12:13:48 (czytane: 898)

Na doroczne miejsko-gminne obchody Dnia Strażaka zaprosiła tym razem OSP Pacanów.

 Punktualnie o godzinie 12:00 w Bazylice rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i oczywiście wszystkich gminnych druhów. Przewodniczyli jej księża Kajetan Burzyński – kapelan gminnego pożarnictwa i proboszcz Parafii Biechów oraz Leszek Domagała – prałat i proboszcz Parafii Pacanów. W homilii księdza kapelana Burzyńskiego dominowały słowa podziękowania za strażacką służbę i zawierzenia ich oraz ich rodzin Opatrzności Bożej.

Po wykonaniu pamiątkowego zbiorowego zdjęcia na schodach Bazyliki kolumna pocztów i pododdziałów jednostek OSP przemaszerowała do Rynku prowadzona przez komendanta gminnego Zbigniewa Studziżóra. Do marszu przygrywała pacanowska orkiestra dęta pod batutą kapelmistrza Wojciecha Stojka. Pierwotnie oficjalną część obchodów (raport, odznaczenia i wystąpienia gości honorowych) zaplanowali organizatorzy przed pomnikiem Św. Floriana, ale deszcz spowodował, że uroczystość przeniesiono do remizy OSP Pacanów.

Po odegraniu hymnu państwowego wręczono odznaczenia, czyli złote, srebrne i brązowe medale „Za zasługi dla pożarnictwa” oraz odznaki „Wzorowy strażak”. Wręczenia dokonał prezes zarządu powiatowego OSP, a zarazem starosta buski Jerzy Kolarz w asyście przedstawiciela Komendy Powiatowej PSP kapitana Piotra Ryka, wiceprezesa zarządu krajowego PSL i zarazem radnego wojewódzkiego Adama Jarubasa, burmistrza Wiesława Skopa i prezesa gminnego OSP Józefa Zaróda.
Złote medale otrzymali druhowie: Henryk Kwas, Zbigniew Satora, Józef Jędruch, a srebrne druhowie: Zygmunt Broda, Michał Dudek, Marcin Lechowicz, Piotr Nowicki, Piotr Rzepecki, Andrzej Wojtaszek, Sylwester Żak, Paweł Kasperek, Józef Padak, Łukasz Gajos, Leszek Pisarczyk, Grzegorz Młyńczak.

Brązowe medale otrzymali: Agnieszka Snoch, Mateusz Korbaś, Dariusz Pisarczyk, Paulina Lechowicz, Stanisław Kowal, Krzysztof Nowicki, Paweł Wątroba, Łukasz Bączek, Mateusz Nowicki.

Odznaki „Wzorowy Strażak” odebrali druhowie: Karolina Kępczyk, Andrzej Satora, Przemysław Dziuk, Adam Stępień.

W uroczystości uczestniczyli także: wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Eliasz, członek Zarządu Powiatu Jerzy Kordos, przewodniczący Rady Gminy Artur Czub z grupą radnych gminnych. Dotarli na obchody także z lekkim opóźnieniem poseł na Sejm RP Krystian Jarubas i przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek – obsługujący w tym dniu kilka uroczystości strażackich. Nie zabrakło pięknych życzeń i deklaracji wsparcia, które złożyli w swoich wystąpieniach J. Kolarz, A. Jarubas, W. Skop i K. Jarubas.

Po części oficjalnej druhowie i goście zasiedli do tradycyjnego strażackiego obiadu. Przygrywała im Kapela „Powiśle” z Gminy Łubnice pod batutą Mariana Biskupa. Była okazja do wspomnień, kreślenia strażackich planów i odpoczynku od codziennych trudów. Za nami kolejne udane święto strażackich braci.

/Serwis Informacyjny UMiG/
Zdjęcia; Robert Gwóźdź

PS. Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów oraz Zarząd Gminny OSP z głębi serca dziękuje osobom prywatnym i firmom za wsparcie finansowe i organizacyjne obchodów. Podziękowanie to zechcą przyjąć Państwo: Maria i Szczepan Witek – właściciele firmy Produkcyjno-Usługowo-Handlowej „WITEK” z Pacanowa, przewodniczący Rady Miasta Stopnica i zarazem dyrektor PZD Busko-Zdrój Krzysztof Tułak, Mariusz Kmieć – właściciel firmy „Węglobud” ze Szczucina oraz Państwo Bogusława i Szymon Siedleccy z Tarnowa. Słowo wdzięczności kierujemy także do druhów i zarządu jednostki OSP Pacanów, druha Krzysztofa Eliasza, Stowarzyszenia „Żabieckie Powiślanki” i Pań które pomagały przy obsłudze kulinarnej.

75_Straz01.jpg

75_Straz02.jpg

75_Straz03.jpg

75_Straz04.jpg

75_Straz05.jpg

75_Straz06.jpg

75_Straz07.jpg

75_Straz08.jpg

75_Straz09.jpg

75_Straz10.jpg

75_Straz11.jpg

75_Straz12.jpg

75_Straz13.jpg

75_Straz14.jpg

75_Straz15.jpg

75_Straz16.jpg

75_Straz17.jpg

75_Straz18.jpg

75_Straz19.jpg

75_Straz20.jpg

75_Straz22.jpg

Zobacz także

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Dodane: 2019-08-23 14:49 - Komentarze  (0)  czytane (84)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.236.190.216

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dofinansowanie do zabiegu sterylizacji lub kastracji psów, kotów

Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr VI/42/19 Rady Miejskiej w Pacanowie z dnia 11 lutego 2019r.,...