Wiadomości - Aktualności

'Romeo i Julia' w języku angielskim na scenie sali teatralnej 'Centrum Bajki' w Pacanowie

Dodał: mratusznik Data: 2017-05-10 06:33:36 (czytane: 1709)

„Romeo i Julia” - ten dramat Williama Szekspira w języku angielskim uczniowie klas drugich i pierwszych Gimnazjum nr 1 im. Michała Janasa w Pacanowie w dniu 26 kwietnia 2017 r. wystawili na scenie sali teatralnej „Centrum Bajki” w Pacanowie pod kierunkiem p. Sylwii Woźniczki, nauczycielki języka angielskiego.

Dwa rody, zacne jednako i sławne —
Tam, gdzie się rzecz ta rozgrywa, w Weronie,
Do nowej zbrodni pchają złości dawne,
Plamiąc szlachetną krwią szlachetne dłonie (…)
        W. Szekspir „Romeo i Julia”

 

Inscenizacja tragedii była zwieńczeniem projektu w języku angielskim pt. „We can act – wystawiamy „Romea i Julię”,  który był realizowany przez uczniów klas II a, II b i I b.  Celem projektu było przede wszystkim rozwijanie uzdolnień językowych uczniów w formie dramy oraz uczczenie czterechsetnej rocznicy urodzin angielskiego dramatopisarza Williama Szekspira.

Młodzi aktorzy bardzo dobrze poradzili sobie z tym trudnym zadaniem, albowiem recytacja tekstu w języku obcym i opanowanie stresu towarzyszącego wystąpieniu na scenie jest nie lada sztuką. Tekst dramatu został zaadaptowany do wersji uproszczonej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy. Widzowie z zapartym tchem śledzili, skądinąd znane już z lektury, losy dwojga młodych kochanków - Romea i Julii - których sekretna miłość i jej tragiczny finał doprowadziły dwa zwaśnione rody, Kapuletów i Montekich, do pojednania nad ciałami zmarłych dzieci.

Podczas przedstawienia widzowie mogli usłyszeć kilka utworów muzycznych wprowadzających w nastrój sztuki, zaprezentowanych przez dwoje utalentowanych uczniów - Magdalenę Kumorek i Piotra Nowickiego.

Gromkie brawa otrzymane od publiczności, którą stanowili uczniowie, nauczyciele oraz rodzice występujących gimnazjalistów, wynagrodziły młodym aktorom wielogodzinne, wymagające ogromnego zaangażowania próby. Zachęceni niezwykle pozytywnym odbiorem przedstawienia i pełnym uznania dla ich talentu komentarzem dyrektora szkoły, Pana Stanisława Stańczyka, uczestnicy projektu nie powiedzieli ostatniego słowa, więc mamy nadzieję, że jeszcze o nich usłyszymy.

Warto wspomnieć, iż wśród odtwórców ról słynnej sztuki Szekspira znaleźli się:
Julia Błąd, Remigiusz Biegacz, Maciej Celarek, Alicja Kaczor, Dawid Wadowiec, Magdalena Kumorek, Piotr Kawa, Daniel Banach, Aleksandra Wójtowicz, Kamil Bartos, Amelia Chłosta, Piotr Nowicki, Sebastian Makuchowski, Alicja Łukasik, Bartłomiej Czapla i Miłosz Żelichowski. Wszyscy spisali się znakomicie!

W tym miejscu uczestnicy projektu wraz z opiekunem pragną serdecznie podziękować dyrektor „Centrum Bajki” Pani Karolinie Kępczyk za udostępnienie sali teatralnej oraz pracownikom za obsługę w czasie prób i przedstawienia. Podziękowania należą się również rodzicom za zaangażowanie w poszukiwanie strojów i motywowanie swych pociech, a nauczycielom gimnazjum za wyrozumiałość w trakcie licznych prób.

0083_Romeo01.jpg 

0083_Romeo02.jpg 

0083_Romeo03.jpg 

0083_Romeo04.jpg 

0083_Romeo05.jpg 

0083_Romeo06.jpg 

0083_Romeo07.jpg 

0083_Romeo08.jpg 

0083_Romeo09.jpg 

0083_Romeo10.jpg 

/Sylwia Woźniczka/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.119.26

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


16. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów - Hiszpania 1-3 czerwca 2018

06/03/2018

Uwaga! Uwaga!  Już w czerwcu ze stacji Centrum Bajki wyruszy pociąg pełen kolorowych zdarzeń i niezwykłych pasażerów. Rozpocznie się 16. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej – największa w Polsce impreza dla dzieci i młodzieży. więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

1% na Stowarzyszenie G.L.K.S. Zorza - Tempo Pacanów

...