Wiadomości - Aktualności

Podróż do Krainy Teatru

Dodał: mratusznik Data: 2018-06-19 09:31:57 (czytane: 2373)

Zapraszamy dzieci w wieku 7 – 14 lat z terenu Gminy Pacanów do Podróży do Krainy Teatru, czyli na bezpłatne półkolonie organizowane przez Centrum Bajki w Pacanowie w ramach programu „Lato w Teatrze”.

Warsztaty zakończone spektaklem realizowane będą w dniach 30.07.2018 – 12.08.2018. Aby zdobyć bilet na podróż należy opisać lub narysować swoją ulubioną pamiątkę z podróży. Czekamy na Twoją pracę do 22 czerwca! Autorzy najciekawszych pomysłów zdobędą bilet do wspaniałej wakacyjnej podróży. W ramach Projektu odbędziecie także podróż na wykopaliska w Książnicach, do lasu w Łubnicach oraz Teatru Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach. To właśnie aktorzy z Tego Teatru zabiorą uczestników w dwutygodniową podróż do Krain: Ruchu, Słowa, Muzyki i Kreatywności. O dojazd na warsztaty nie musisz się martwić – o to zadbaliśmy my – Ty musisz się tylko do nas zgłosić! Zapraszamy.

0082_Projekty2.jpg

Podczas warsztatów pragniemy zabrać uczestników w podróż do Krainy Teatru. Podróż ta, to podróż do wielu miejsc: do Krainy Ruchu, w której będziemy wyrażać uczucia poprzez ruch, do Krainy Słowa, w której poznamy potęgę słów w wyrażaniu emocji i przełamywaniu nieśmiałości, do Krainy Muzyki, która nie tylko będzie wyciszać  i relaksować, ale także motywować do dalszej podróży, podróży do Krainy Kreatywności, która przy wykorzystaniu różnych środków wyrazu artystycznego pomoże w ostatnim etapie podróży, którą zakończymy we wnętrzu siebie – poznamy swoje słabe i mocne strony, przełamiemy nieśmiałość, nabędziemy odwagi do dalszej podróży do Krainy Życie. Chcemy motyw podróży przekształcić w świetną zabawę. Zabawę, w której zadaje się mnóstwo pytań, na które szukanie odpowiedzi staje się kolejną zabawą. Podróżowanie to często wyprawa w nieznane. Podróżowanie to doskonała okazja, by na gruncie teatru, poprzez zabawę podjąć próbę poszerzenia widzenia świata o nowe aspekty. Podróżowanie to także okazja do podejmowania wyzwań i wykazania odwagi. Wzmacnia człowieka, hartuje, dodaje poczucie własnej wartości i kształtuje osobowość.

W pierwszym tygodniu naszej teatralnej podróży wyjedziemy do lasu, gdzie w otoczeniu przyrody będziemy poznawać tajniki pracy naszych zmysłów i jak to co o nich wiemy wykorzystać w teatrze. Kolejnym przystankiem w poznawaniu Krainy Teatru będzie TLiA "Kubuś" w Kielcach. Tutaj odpowiemy sobie na pytania: czy teatr jest nam potrzebny by przygotować spektakl teatralny?

Czy do spektaklu jest potrzebny scenariusz? Czy praca nad spektaklem to ciężka praca czy też zabawa? A jeśli zabawa to kto lepiej się bawi: reżyser czy aktorzy? Razem z dziećmi będziemy się wcielać w różne role i wspólnie poznamy prawdę o teatrze. Pierwsza sobota projektu to Rodzinna Sobota. Ponieważ finał Projektu odbędzie się podczas Spotkań Rodzinnych "Rodzina to Siła" promujących wspólnie spędzanie czasu rodziców z dziećmi pragniemy pokazać rodzicom, że teatr może być motywem wspólnej rodzinnej zabawy. Tego dnia będziemy wspólnie podróżować  "palcem po mapie" i poznawać najciekawsze zakątki świata oraz wymyślać własne miejsca, które chcielibyśmy odwiedzić. Na wymyśleniu miejsc nie poprzestaniemy. Będziemy musieli przedstawić kulturę, tradycje oraz ciekawostki dotyczące miejsc, które wykreowała nasza wyobraźnia. Do tego celu wykorzystamy zabawy teatralne poznane dotychczas podczas warsztatów. Na zakończenie Rodzinnej Soboty wspólnie będziemy przyrządzać sałatki i surówki z owoców i warzyw z różnych zakątków świata.

W drugim tygodniu spotkamy się z archeologami z ekspedycji archeologicznej z Książnic. Tam zobaczymy wykopaliska, poznamy metody pracy archeologów i przyjrzymy się odnalezionym eksponatom. Po powrocie będziemy kontynuować warsztaty teatralne nawiązujące do podróży w czasie i przestrzeni do minionych epok. Na każdym etapie podróży uczestnicy będą zdobywać lub wykonają samodzielnie na warsztatach pamiątkę. Pamiątkę, która nie tylko będzie poszerzać zbiory naszych uczestników, ale także będzie stanowić punkt wyjścia do tworzenia scenografii i muzyki do pokazu końcowego. Finałowy pokaz może być również podróżą dla widzów; w sensie dosłownym, bo jego poszczególne części będą odbywać się w kilku miejscach Centrum Bajki – aby obejrzeć całość trzeba będzie się przemieścić przy pomocy specjalnej mapy i wskazówek, zdobywając „pamiątki”. Ostatnim przystankiem będzie amfiteatr i jego scena.

Koordynatorem Projektu jest Katarzyna Pluta, tel. 41 376 50 88

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

0082_Logo.png
 

/Centrum Bajki/

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wakacje w Gminnej Bibliotece

Serdecznie zapraszamy...