Wiadomości - Aktualności

Platynowe Koziołki, statuetka przyznana dla Koziołka Matołka na Gali 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu

Dodał: administrator Data: 2019-12-04 10:33:00 (czytane: 1590)

Wywiad z Dyrektor ECB Karoliną Kępczyk

– Z kolejnej podróży wraca Pani z platyną.

– Przywiozłam Platynowe Koziołki, statuetkę przyznaną dla Koziołka Matołka na Gali 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.

– Jakie jest uzasadnienie tej międzynarodowej nagrody?

– Koziołek to jedyna polska koza sukcesu, a nasz kraj potrzebuje sukcesów. W uzasadnieniu Kapituły można przeczytać, pozwól, że przytoczę w całości słowa Dyrektora Festiwalu Jerzego Moszkowicza: „O naszym tegorocznym laureacie pisano, że stał się ikoną kultury popularnej i dziedzictwem narodowym. Porównywano go do uniwersalnego Ulissesa, ale także upatrywano w nim arcy – Polaka, nie tylko ze względu na kolorystykę ubioru.

A przecież, chociaż rogaty i brodaty, wszelako to dzieciak w krótkich spodenkach. Trochę naiwny, trochę pogubiony, wpada co chwilę w tarapaty, bo rzeczywistość zdaje się go mocno przerastać, aby jednak za moment pomysłowo wyjść z opresji. Za to dzieci go kochają, bo i one – co rusz znajdują się w opałach, wynikających z ich „pacholęctwa” właśnie, z których chciałyby się salwować z gracją i poczuciem humoru naszego bohatera. Nazwisko ma jak przezwisko, jednakże na każdym kroku udowadnia, że ani on głupi, ani nieudolny, tylko, jakbyśmy mądrze dzisiaj powiedzieli, kreatywny i przedsiębiorczy. Prawdziwa i wyjątkowa – polska koza sukcesu.

Nagrodę specjalną 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! – Platynowe Koziołki – postanowiliśmy przyznać Koziołkowi Matołkowi, bohaterowi zrodzonemu w książkach obrazkowych Makuszyńskiego i Walentynowicza, który, co było jeszcze jednym jego triumfem, docierał do kolejnych pokoleń dzieci za sprawą serialu „Dziwne Przygody Koziołka Matołka”, którego produkcję rozpoczęto 60 lat temu, w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie.

Nie sposób przy tym nie wspomnieć, że debiut ekranowy Koziołka miał miejsce już jedenaście lat wcześniej, w filmie „Koziołek Matołek kontra Krwawy Joe”, nakręconym
w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

 

– Czytałem kiedyś świetny felieton Kołakowskiego o Koziołku…

– To słynny tekst „Bohater naszych czasów. Każdy z nas ma coś z Koziołka i przez całe życie jesteśmy w drodze do Pacanowa.

 

– Jak wyglądała Gala w Poznaniu?

– Profesjonalnie, z międzynarodowym składem jurorskim, europejsko i radośnie, bo
z tłumem dzieci. Życzliwie, bez zadęcia. Po raz kolejny wieść o Pacanowie poszła w świat. Koziołek Matołek błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa, ale od 10 lat swoją bazę, swój dom, ma w naszym Centrum, stąd właśnie w Europejskim Centrum Bajki odwiedzający mogą podziwiać tę szczególną statuetkę, którą miałam zaszczyt odebrać w Poznaniu.

Po uroczystym wręczeniu Platynowych Koziołków, obejrzeliśmy trzy odcinki „Dziwnych Przygód Koziołka Matołka” z muzyką na żywo, stworzoną, zaaranżowaną i zagraną przez Piotra Klimka razem z zespołem „Bura Kura” (Kapela gościła w Pacanowie podczas projektu „Lato w Teatrze” i spektaklu „Pippi Pończoszanka”. Łukasz Chruszcz był poetą sławiącym przewagi jedynej polskiej kozy sukcesu) i wreszcie dzieło uwieńczył song dla Koziołka „Ruszaj na Pacanów w wykonaniu „Chóru Stryjaszków” z zawodowym meczeniem w refrenie.

 

– Czy dla Poznania ważny jest Festiwal Ale Kino?

– Każdego roku miasto przez tydzień żyje filmem. Na stacji benzynowej dzień po Gali zagadnął mnie sympatyczny człowiek: – A Pani wczoraj była z Koziołkiem Matołkiem na festiwalu filmowym. Poznań pozdrawia Pacanów. Kolejne spotkanie: człowiek pochodzący z Sandomierza,  prowadzący biznes w Poznaniu, zwrócił uwagę na nasze auto, które jest oklejone logiem Centrum Bajki i Koziołkami, poprosił o kontakt, bo promuje Świętokrzyskie w Wielkopolsce. Takie postawy! Wielka otwartość i ciekawość drugiego człowieka. Na gali otwarcia byli obecni: Przewodniczący Rady Miejskiej i Zastępca Prezydenta. Prezydent nawet ukuł teorię, iż Koziołek Matołek jest trzecim bliźniakiem koziołków z ratuszowej wieży w Poznaniu. Prezydent zabiega o fundusze na rzecz festiwalu, kultury, kultury dziecięcej. Osobiście angażuje się w pozyskiwanie sponsorów tego festiwalu i wielu innych wydarzeń kulturalnych!  

 

– Dobry przykład.

– Zdecydowanie, przecierałam oczy ze zdumienia. Gratuluję i pozytywnie zazdroszczę Festiwalowi Ale Kino! takiego wsparcia i postawy ze strony lokalnego samorządu. Serce rośnie. Warto czasem przejechać kilkaset kilometrów, by usłyszeć, że to co robisz ma sens, rozwija i zmienia myślenie.

 

– Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zaprosić Państwa do Centrum Bajki wzbogaconego o Platynowe Koziołki. Dziękuję za rozmowę.

– Dziękuję. Przed nami maraton mikołajkowy, kolędy, sylwester dla dzieci, Szlachetna Paczka, WOŚP, Dziecięce Spotkania z Komiksem. Wszystkie zapowiedzi i relacje na stronie www.centrumbajki.pl i fanpage’u.

Zapraszam do naszego Centrum w imieniu całego Zespołu i oczywiście Laureata Nagrody – Koziołka Matołka!

 75_Ale01.jpg

75_Ale02.jpg 

75_Ale03.jpg 

75_Ale04.jpg 

75_Ale05.jpg 

75_Ale06.jpg 

75_Ale07.jpg 

75_Ale08.jpg 

/Centrum Bajki/

 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Cała Polska czyta dzieciom

Samorządowe Przedszkole w Pacanowie już po raz kolejny włącza się w akcję czytających przedszkoli pt. „Cała Polska czyta dzieciom”....