Wiadomości - Aktualności

Piknik Patriotyczno-Edukacyjny w Pacanowie. Byli żołnierze, policjanci i ratownicy. Galeria zdjęć

Dodał: administrator Data: 2022-06-15 07:55:26 (czytane: 529)

Piknik Patriotyczno-Edukacyjny pod patronatem burmistrza Pacanowa z udziałem uczniów szkół podstawowych gminy odbył się 14 czerwca na stadionie Tempa Pacanów.

W głównej roli wystąpili uczniowie klas VIII wszystkich szkół gminy, którzy w programie kształcenia mieli przedmiot pod nazwą edukacja dla bezpieczeństwa.

 90_Piknik_1.jpg

Spotkanie rozpoczęło się w wojskowym stylu wprowadzeniem w szyku marszowym z asystą Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod wodzą kapelmistrza Mariusza Maligi blisko stu uczniów na płytę stadionu. Było złożenie meldunku burmistrzowi Wiesławowi Skopowi o gotowości do spotkania, wciągnięcie flagi państwowej na maszt, hymn grany przez orkiestrę.

Potem szkoły prezentowały miejsca historyczne, pamięci narodowej, którymi się opiekują i czym się te miejsca wyróżniają na mapie regionu. Po części oficjalnej uczniowie wysłuchali wystąpienia funkcjonariusza policji omawiającego sprawy zagrożeń, uzależnień, bezpieczeństwa i sposobów przeciwdziałania negatywnym sytuacjom i zjawiskom. W kolejnej części pikniku młodzież mogła się zapoznać ze sprzętem bojowym, wyposażeniem, przykładowym działaniom praktycznym tych służb. Uczestniczyli w pokazowych ćwiczeniach i rozmowach z funkcjonariuszami wojska, policji, straży pożarnej na temat działania poszczególnych elementów wyposażenia będących na wyposażeniu a prezentowanych podczas spotkania.

Na pikniku zaprezentowały się ze sprzętem 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej – pododdział z Sandomierza pod dowództwem podporucznik Marty Korzymek, Państwowa Straż Pożarna z Buska-Zdroju i Ochotnicze Straże Pożarne gminy Pacanów włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego pod dowództwem zastępcy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej starszego kapitana Michała Świądra, Komisariat Policji w Stopnicy pod dowództwem aspiranta sztabowego Dariusza Rasały, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju pod dowództwem majora Stanisława Kaszy, oraz pełna obsada karetki pogotowia z Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Piknik zakończył przygotowany przez organizatora gorący posiłek – wojskowa grochówka z kuchni polowej.

Przybył również starosta Jerzy Kolarz, oraz przedstawicielstwo kuratorium oświaty.  Byli obecni również dyrektorzy szkół z gminy Pacanów.

/echodnia.eu/


Unable to connect to database