Wiadomości - Aktualności

Piknik Ekologiczny 'Poznaj Tajemnice Pszczół'

Dodał: mratusznik Data: 2018-07-03 13:13:57 (czytane: 864)

Stowarzyszenie „Silni Razem w Zborówku” w minioną niedzielę zorganizowało i zaprosiło do wspólnego spotkania na Pikniku Ekologicznym p.t. „Poznaj tajemnice pszczół” skierowanym w swojej treści i przesłaniu do lokalnego środowiska i grup osób przebywających na urlopach i wakacjach na tym terenie.

Piknik miał miejsce w Zborówku, na placu przy świetlicy Stowarzyszenia i obudowany był wieloma elementami tematycznymi związanymi z jego treścią. Były ciekawe zajęcia edukacyjne o tematyce ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem pszczelarstwa, jego roli i roli  rodziny pszczelej przy produkcji zdrowej żywności, miodu w codziennej diecie człowieka, życia pszczół i ich znaczeniu w produkcji warzywniczej, sadowniczej. Tą część prowadzili miejscowi pszczelarze zapraszając na podsumowanie do skosztowania różnych rodzajów miodów i wyjaśniali ich właściwości odżywcze. Kolejnym elementem programu była sprawa segregacja śmieci, które dziś są dużym problemem nie tylko w miastach ale także na obszarach pozamiejskich.  Pomimo wielu starań i upomnień ze strony władzy Gminy i częstych kontroli ludzie nadal nie wiedzą jak odpowiednio segregować śmieci. 

Ciekawą prelekcję na temat ochrony środowiska, po której wywiązała się ożywiona dyskusja poprowadziła przedstawicielka Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Pokazana były na przykładach jak szkodliwy wpływ ma nieodpowiednie stosowanie pestycydów na otaczającą nas przyrodę w tym w szczególności pszczoły. W Zborówku mieszka i posiada pasieki kilku pszczelarzy, którzy rokrocznie zmagają się z utratą części bądź całości rodzin pszczelich ze względu na niewiedzę rolników jaką szkodę powodują podczas stosowania pestycydów.

Uczestnicy otrzymali materiały informacyjne na ten temat ze szczegółowymi wyjaśnieniami. Dodatkowo z pozyskanych środków finansowych Stowarzyszenie zakupiło oznakowany po kątem segregacji zestaw koszy na śmieci. W trakcie pikniku było dużo zabawy, dobrego humoru a zwieńczeniem wspólna biesiada dzieci i dorosłych z przygotowanymi słodkimi produktami i zestawami kulinarnymi przez członkinie Stowarzyszenia.

Najpyszniejszy był wśród nich – miód od zborówieckich pszczelarzy. Na zdrowie !

0080_Piknik1.jpg

0080_Piknik2.jpg

0080_Piknik3.jpg

0080_Piknik4.jpg

0080_Piknik5.jpg

0080_Piknik6.jpg

0080_Piknik7.jpg

0080_Piknik8.jpg

0080_Piknik9.jpg


/Robert Gwóźdź/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.90.86.231

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Upcycling - warsztaty wakacyjne w Centrum Bajki

Lipiec i sierpień we wtorki i czwartki Centrum Bajki w Pacanowie zaprasza na warsztaty upcyclingowe. ...