Wiadomości - Aktualności

Pacanów uczci niepodległość i odsłoni pierwszy mural

Dodał: mratusznik Data: 2019-10-31 14:50:35 (czytane: 658)

Patriotyczny w treści i bajkowy w formie – niesamowity mural - zaprojektowany przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - zostanie uroczyście odsłonięty 11 listopada o godzinie 13:30.

 86_Mural.jpg

Wydarzenie to uwieńczy wielomiesięczne starania Europejskiego Centrum Bajki, wspierane przez władze gminne, o przekształcenie szarego, świętokrzyskiego miasteczka w atrakcję turystyczną – swoiste dzieło sztuki urbanistycznej - pełne zaskakujących i fantazyjnych obrazów na elewacjach kamienic.

Pierwszy mural - poprzedzony debatą publiczną i akcją plastyczną lokalnej społeczności - powstaje w ramach projektu "Splot Pacanów dla Niepodległej" w długim procesie rozważań i dyskusji.

10 września w urzędzie gminy doszło do spotkania mieszkańców Pacanowa, animatorów z Centrum Bajki oraz władz gminy z artystami: prof. zw. dr hab. Bogusławą Bortnik-Morajdą, dr Janem Podgórskim, mgr Marcinem Czają, mgr Anną Osiecką. W trakcie burzy mózgów próbowano po raz pierwszy określić charakter przyszłego dzieła, które – zgodnie z literą projektu - upamiętniłoby wysiłki literatury dziecięcej dla zachowania i przekazania polskości. Uznano, że mural ma być kolorowy, powinien też prezentować konkretne postaci z literatury dziecięcej, a nie animacje z filmów Disney’a.

15 września, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, mieszkańcy Pacanowa i goście  wydarzenia, malowali zgłaszane przez siebie pomysły. Warsztaty plastyczne  przeprowadziła Maja Krysiak-Podsiadlik – absolwentka krakowskiej ASP. Obrazy zostały wykonane w dużym formacie i były inspiracją dla artystów projektujących mural. Wystawę prac można zobaczyć w Europejskim Centrum Bajki.

Odsłonięcie wspólnego dzieła artystów, dzieci i patriotów Małej Ojczyzny - 11 listopada 2019 roku - będzie wydarzeniem szczególnym, a nawet historycznym. ECB zaprasza wszystkich sympatyków, którzy chcą być świadkami tego niecodziennego wydarzenia i równocześnie uczcić Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości wraz z Koziołkiem Matołkiem.

Koalicjantami projektu są: Szkoła Podstawowa w Pacanowie, Urząd Miasta i Gminy Pacanów.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".

/Centrum Bajki/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.208.66

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Gmina Pacanów stanęła na wysokości zadania!

Po majowych klęskowych opadach deszczu około 750 rolników zgłosiło straty w uprawach polowych....