Wiadomości - Aktualności

Opowieść nie z tej ziemi i Teatr z książki

Dodał: mratusznik Data: 2017-11-08 07:30:57 (czytane: 127)

Spektakl „Opowieść o drzewie” w reżyserii i adaptacji Przemysława Żmiejko, której premiera miała miejsce w listopadzie, na deskach Małego Teatru Europejskiego Centrum Bajki, jest dziełem niezwykłym, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Egzotyczna jest treść tej opowieści – oparta na mitologii ludów Północy.

I forma – bliski filmowej animacji teatr cieni.  Niezwykła jest muzyka, fenomenalnie zagrana na korze przez prawdziwego senegalskiego griota Bubę Badjie Kuyateh’a i na klarnecie basowym przez Michała Górczyńskiego. Pod jednym dachem spotykają się więc w spektaklu: Skandynawia – Afryka – Wschód i Europa. Różne tradycje tworzą jedną uniwersalną całość z ogólnoludzkim przesłaniem.

Osią opowieści jest jesion Yggdrasill – łączący w dawnych wierzeniach Wikingów – wszystkie krainy mitycznego świata. U jego korzeni przesiadują Norny tkające nici życia. W koronie mieści się siedziba bogów Asgard. Tą bardzo długą i naszpikowaną niebezpieczeństwami drogą wędruje, przeżywający problem odrzucenia, dwunastoletni jąkający się chłopiec Niklas i jego magiczni towarzysze: skrzydlata kocica imieniem Lotna oraz pyskata wiewiórka Ratatosk. Po drodze bohater walczy ze smokiem, ratuje przyjaciół, a nawet Bogów i świat przed zagładą, stając się przy okazji prawdziwym mężczyzną. W nagrodę za wykonanie misji niemożliwej otrzymuje mityczny miód poezji, wyzwala się z ograniczeń i zostaje skandynawskim poetą – skaldem.

Spektakl ma prostą, a zarazem niezwykle bogatą formę. Rozgrywa się w wielu planach i w różnych przestrzeniach. Jest dziełem otwartym, artyści odsłaniają w nim swoją kuchnię, wcale nie tracąc magii i tajemniczości. Teatralność na tym tylko zyskuje.

Ubrane na czarno lalkarki – narratorki przesiadują w centralnym miejscu proscenium przy rzutnikach, zmieniają tła, prowadzą lalki cieniowe przez baśniowe światy, aż do magicznego Tęczowego Mostu, gdzie monochromatyczne obrazy zaczynają nagle ożywać i zyskiwać kolory. Doskonała scenografia, a także sugestywne rysunki bohaterów,  autorstwa Joanny Biskup Brykczyńskiej, poruszają się zgodnie z logiką filmu animowanego i to z początku wieku. Reżyser zdaje się nawiązywać do dorobku czeskiego artysty Karela Zemana.

Pozornie proste środki wyrazu: dwa rzutniki, wielki ekran, lalki cieniowe, sznurek, woda, kasza, i nakładane rytmicznie tła, po których poruszają się postaci bohaterów – wyczarowują niebywały nastrój. Osobną przestrzeń tworzy muzyka grana bardzo dynamicznie na korze i klarnecie basowym. A kolejną, lektura i znakomita interpretacja tekstu, w wykonaniu Ewy Lubacz z Teatru Lalki i Aktora w Kielcach.

Blisko godzinny spektakl, oparty na ostatniej książce popularnej autorki powieści dla dzieci i młodzieży Magdaleny Zawadzkiej-Sołtysek „Saga Jesionu”, wydanej przez Centrum Bajki, wchodzi do stałego repertuaru Małego Teatru Centrum i będzie wędrował po świecie, jak na to zasługuje. Jest bowiem dziełem ambitnym, ekscytującym i po prostu wybitnym, otwierającym nową drogę poszukiwań dla teatru nie tylko młodego czy najmłodszego widza.

Scenariusz i reżyseria: Przemysław Żmiejko

Scenografia: Joanna Biskup Brykczyńska

Muzyka: Buba Badjie Kuyateh i Michał Górczyński

Lektor: Ewa Lubacz i aktorzy Małego Teatru

Autorka powieści: Magdalena Zawadzka-Sołtysek

„Saga Jesionu” ukazała się nakładem ECB pod patronatem honorowym: Konsulatu Honorowego Republiki Islandii w Warszawie, Patrimonium Europae, Centrum Słowian i Wikingów Wolin. Patroni medialni: TVP ABC, Czasdzieci.pl, Polskie Radio Dzieciom, MiastoDzieci.pl, Qlturka.pl

Teatr z książki

5 listopada, w Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek, Pacanów najechali bohaterowie skandynawskich sag - karły, olbrzymy, trolle, na czele z bogiem wszystkich władców Odynem, boginią miłości Freyą i boginią zmarłych Hel. Przybyli pisarze, rysownicy, aktorzy, polscy i afrykańscy muzycy, reżyser, scenografka, a nawet przedstawiciel nauki, znawca średniowiecznej kultury ludów Północy. Okazją do tej fantastycznej skandynawskiej biesiady, zaserwowanej przybyłym, był wieczór popularnej autorki powieści dla dzieci i młodzieży Magdaleny Zawadzkiej-Sołtysek, której ostatnie dzieło - „Saga Jesionu” - zostało w brawurowo krótkim czasie wydane przez Centrum Bajki. Drugim magnesem, przyciągającym licznie zgromadzoną publiczność, była premiera spektaklu teatralnego: „Opowieść o drzewie” zbudowanego wokół jednego z powieściowych wątków.

Autor scenariusza i reżyser „Opowieści”, Przemysław Żmiejko, zaskoczył widzów niezwykłą formą przedstawienia. Był to teatr cieni, choć wyraźnie nawiązujący do filmu animowanego i to pochodzącego z początków kina. Pozornie proste środki wyrazu: dwa rzutniki, obsługiwane przez lalkarki – narratorki, wielki ekran, lalki cieniowe, sznurek, woda, kasza, i nakładane rytmicznie kolejne rysunki teł, po których poruszają się baśniowe postaci – wyczarowały niebywały nastrój. Osobną przestrzeń tworzyła afrykańska muzyka grana fenomenalnie na korze przez prawdziwego senegalskiego griota Bubę Badjie Kuyateh’a oraz na klarnecie basowym przez Michała Górczyńskiego. Kolejną przestrzeń otwierała lektura i interpretacja tekstu, a właściwie gra Ewy Lubacz z Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

Bogata w skandynawskie mity i legendy opowieść przeniosła nas do świata dalekiej Północy, pełnego Wikingów, smoków, olbrzymów, karłów, dramatycznych walk i tajemniczych poszukiwań. Osnową akcji przedstawienia stała się wędrówka, przeżywającego problem odrzucenia, dwunastoletniego chłopca Niklasa i jego towarzyszy, przez baśniowe krainy aż do siedziby Bóstw Asgardu. Po drodze chłopiec staje się mężczyzną, walczy ze smokiem, ratuje przyjaciół, a nawet Bogów i świat przed zagładą.

W nagrodę otrzymuje mityczny miód poezji i zostaje skandynawskim poetą - skaldem.

Podczas spotkania autorka mówiła o uniwersalnym przesłaniu książki, malarka i ilustratorka Anna Maria Bielecka, wyjaśniła dlaczego sięgnęła do najpiękniejszych tradycji polskich rysowników, dr Jakub Morawiec z UŚ zapewnił, że wszystko co przeżyliśmy pochodziło ze wzruszeń i wyobraźni skandynawskiego średniowiecza, a dyrektorka Centrum Bajki Karolina Kępczyk, opowiadając o szybkim tempie prac nad wydaniem i produkcją spektaklu, zwracała uwagę, że na rynku księgarskim brakuje opowieści dla dzieci osnutych wokół mitów Skandynawii. Zapraszała też do odwiedzenia lodowej krainy Soria Moria w Centrum Bajki.

Fot. Paweł Garbuzik

0055_Opowiesc01.jpg

0055_Opowiesc02.jpg

0055_Opowiesc03.jpg

0055_Opowiesc04.jpg

0055_Opowiesc05.jpg

0055_Opowiesc06.jpg

0055_Opowiesc07.jpg

0055_Opowiesc08.jpg

0055_Opowiesc09.jpg

0055_Opowiesc10.jpg

0055_Opowiesc11.jpg

0055_Opowiesc12.jpg

/Centrum Bajki/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.108.19

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Z wizytą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju

Uczniowie klas Ia, IIa, IIIa i IIIb Szkoły Podstawowej w Pacanowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez strażaków z Komendy...