Wiadomości - Aktualności

Odszedł do Pana ks. Leszek Wojtyś Orionista

Dodał: mratusznik Data: 2017-04-13 09:38:02 (czytane: 633)

24 marca w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Łaźniewie zmarł Zasłużony dla Miasta Zduńskiej Woli ks. Leszek Wojtyś, Orionista.

Twórca i dyrektor schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Henrykowie. Wyróżniony tytułem "Zasłużony dla Miasta Zduńskiej Woli", który otrzymał w 2005 roku. Cztery lata później został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za ofiarną pomoc drugiemu człowiekowi.

 0090_orione.jpg

Pochodził z naszej gminy, urodził się 19 lipca 1933 roku w Sroczkowie. Był piątym dzieckiem spośród dziewięciorga dzieci Józefa i Marii z d. Wołoszynowska.

Pięćdziesiąt dwa lata temu rozpoczął życie zakonne, 13 lipca 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1987 - 1991 był proboszczem parafii p.w. św. Antoniego w Zduńskiej Woli.

Ks. Leszek Wojtyś całe życie poświęcił pracy z osobami bezdomnym i uzależnionymi od alkoholu. Miał 84 lata, z czego 65 lat spędził jako kapłan.

 Stworzył i prowadził Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn im. bł. Franciszka Drzewieckiego w Henrykowie k. Zduńskiej Woli. Jego budowę  rozpoczął w 1987 roku, otwarte zostało 25 października 1994 r. Ksiądz Leszek od początku był jego kierownikiem, kapłanem, intendentem, a nawet kucharzem. Do tego zduńskowolskiego przytuliska swoich "aniołków" szukał i zbierał z dworców, ulic i melin. Wcześniej pracował w schronisku „Don Orione” w Czarnej k. Wołomina.

Sam mocno schorowany, żył dzięki  piątemu już rozrusznikowi serca i bardzo intensywnemu, kosztownemu leczeniu.

Ks. Leszek Wojtyś – w opiniach środowiska, w którym pełnił posługę kapłańską - to współczesny święty z naszych ulic. Człowiek niezwykle uczynny, czyniący wszędzie dobro, zawsze skromny, szczery w wypowiedziach, skuteczny i szybki w działaniu. Przez swych podopiecznych, którymi byli bezdomni z całej Polski, a czasem nawet obywatele innych krajów, nazywany Tatulkiem lub Ojcem.

W 1999 r. uhonorowany został tytułem Zduńskowolanina Roku za działalność społeczną, a w 2004 roku wprowadzony został do Galerii Niepospolitych Zduńskowolan, tworzonej od lat przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli.

Pogrzeb odbył się 30 marca w Zduńskiej Woli.                                                                 

/Robert Gwóźdź/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.119.26

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


16. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów - Hiszpania 1-3 czerwca 2018

06/03/2018

Uwaga! Uwaga!  Już w czerwcu ze stacji Centrum Bajki wyruszy pociąg pełen kolorowych zdarzeń i niezwykłych pasażerów. Rozpocznie się 16. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej – największa w Polsce impreza dla dzieci i młodzieży. więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

1% na Stowarzyszenie G.L.K.S. Zorza - Tempo Pacanów

...