Wiadomości - Aktualności

Odpust w parafii Św. Marcina w Pacanowie

Dodał: mratusznik Data: 2019-09-16 09:01:50 (czytane: 1087)

Odpust parafialny – w święto „Podwyższenia Krzyża Świętego” w sanktuarium Pana Jezusa Konającego – to od lat bogate w oprawie spotkanie modlitewne, na które przychodzą piesze zorganizowane i liczne pielgrzymki (nazywane kompaniami).

 Idą tradycyjnie już między innymi z parafii naszej gminy i gmin ościennych oraz także zza Wisły z Małopolski. Corocznie na ten dzień przyjeżdżają zza granicy (tu najczęściej z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Niemiec) pielgrzymi, którzy zaznaczają, że to tu w gorliwych modlitwach odzyskali wiarę w życie, powodzenie, tu spełniły się składane intencje o zdrowie, opiekę, spokój i pojednanie.

odpust_pacanow_19002.jpg 

Całość uroczystości odpustowych naznaczona jest skupieniem, refleksją i przenoszonym przez wieki rytuałem (jednym z nich jest błagalne przechodzenie na klęczkach wokół ołtarza w kaplicy z cudownym Panem Jezusem).

Uroczystość połączona jest z dożynkami parafialnymi, ale od kilku lat do bazyliki przychodzą też delegacje ze swoimi wieńcami z innych parafii a także spoza gminy Pacanów. W tym roku swoje wieńce postawiły przed ołtarzem sołectwa Biechów, Słupia, Karsy Małe, Kwasów, Sroczków, Niziny z gminy Tuczępy, Dziesławice z gminy Stopnica.

odpust_pacanow_19015.jpg 

Uroczystą sumę celebrował i poświęcił wieńce żniwne biskup Oleg Butkiewicz z Białorusi w asyście dziekanów okolicznych dekanatów i proboszczów parafii.

Kościół pacanowski, sanktuarium Pana Jezusa Konającego podniesiony został do godności bazyliki mniejszej. Tytuł ten nadał po staraniach biskupa kieleckiego i proboszcza parafii Pacanów papież Benedykt XVI 19 sierpnia 2008 roku a uroczystość, która wprowadziła świątynię do grona kościołów papieskich w jubileusz 900-lecia jej powstania celebrował  Prymas Polski ks. Kardynał Józef Glemp.
Proboszczem parafii i kustoszem sanktuarium jest ks. prałat Leszek Domagała a wikariuszem ks. Leszek Puchała. Odpust w Pacanowie jest jednym z największych odpustów w Diecezji Kieleckiej.

odpust_pacanow_19036.jpg

fotoreportaż  

tekst i zdjęcia: Robert Gwóźdź

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.172.213

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Pacanów dla Niepodległej

Tegoroczne Dni Dziedzictwa, które odbędą się 15 września, obiecują wiele atrakcyjnych imprez. ...