Wiadomości - Aktualności

Najważniejsze zmiany w podatkach w 2020 roku

Dodał: administrator Data: 2019-12-27 14:46:07 (czytane: 1042)

Prezentujemy najważniejsze dla przedsiębiorców zmiany w przepisach podatkowych, które wejdą w życie w nadchodzącym roku.

Jeden mikrorachunek do rozliczeń podatkowych
Od 1 stycznia indywidualne rachunki podatkowe dla każdego podatnika zastąpią dotychczasowe rachunki bankowe urzędów skarbowych. Aby wygenerować mikrorachunek dla osoby fizycznej i firmy należy przygotować PESEL lub NIP i wejść na stronę: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego.

Plik JPK zastąpi deklaracje VAT
Od 1 kwietnia 2020 r. dla dużych podatników i 1 od lipca 2020 r. dla pozostałych firm zostaną zlikwidowane miesięczne i kwartalne deklaracje VAT oraz ewidencja VAT. W jego miejsce będziemy w Państwa imieniu składać jeden plik JPK_VAT.

Nowa matryca stawek VAT
Od 1 kwietnia 2020 r. PKWiU z 2008 r. zostanie zastąpione symbolami CN dla towarów oraz symbolami PKWiU z 2015 r. dla usług. W wyniku wejścia w życie nowych przepisów nastąpią znaczące zmiany w systemie stawek VAT, ale ma być on prostszy w stosowaniu niż dotychczasowy.

Mały ZUS +
Nowe przepisy mają poszerzyć grono przedsiębiorców, którzy nie kwalifikowali się do obowiązującego od 2019 r. tzw. małego ZUS-u, przez podniesienie progu rocznych przychodów z 63 do 120 tys. zł. Przedsiębiorcy będą mogli płacić obniżone i liczone proporcjonalnie od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe).

Biała lista i sankcje z tym związane
Od 1 stycznia 2020 r. podatnik, który dokona wpłaty za fakturę na konto spoza białej listy, będzie musiał wyrzucić tę płatność z kosztów uzyskania przychodów i odpowie solidarnie ze sprzedawcą za VAT z tego tytułu.

Ulga na złe długi w PIT i CIT
Od początku 2020 roku będzie można skorzystać ulgi na złe długi w PIT i CIT (obecnie jest taka możliwość w VAT). Ulga będzie obejmować transakcje przeprowadzone po 31 grudnia 2019 r. Wierzyciel będzie miał prawo pomniejszyć swój przychód (podstawę opodatkowania) o wierzytelność pieniężną, której dłużnik nie zapłacił w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu płatności i  odliczyć od przychodu.

Faktura tylko na podstawie paragonu z NIP-em
Nadchodzący rok przyniesie zmiany w zasadach wystawiania faktur VAT do paragonów. Warunkiem będzie podanie na paragonie numeru NIP.

Zmiany w PIT
Pierwszy próg w podatku PIT wyniesie 17%.  Zerowy PIT dla młodych zaczął obowiązywać w sierpniu br., więc dopiero w rozliczeniach za 2020 r. osoby poniżej 26. roku życia odczują pozytywne skutki obniżki.

Mały podatnik i jednorazowa amortyzacja w 2020 r.
W 2020 r. będzie wyższy limit przychodów decydujący o statusie małego podatnika w PIT i CIT - wyniesie 2 mln euro. W podatku VAT nic się nie zmieni, limit to 1,2 mln euro.
Mali podatnicy podatku PIT i CIT w 2020 r. oraz ci, którzy zaczynają biznes, dokonają jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od niektórych środków trwałych do wysokości nieprzekraczającej 219 000 zł. Jest to kwota o 5 000 zł wyższa niż dla roku 2019 r.

/busko.net.pl/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.75.174

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dodatkowe wsparcie przed końcem roku!

Sukcesem zakończyły się starania gminy Pacanów o refundację poniesionych w ciągu roku 2019 wydatków na modernizację dróg gminnych....