Wiadomości - Aktualności

Komunikaty Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Dodał: mratusznik Data: 2018-04-26 07:04:14 (czytane: 1858)

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Roślina: Czereśnia
Agrofag: Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Data publikacji komunikatu: 2018-04-24
Szczegóły:
Sadom czereśniowym zagraża brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Zalecenia:
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania brunatnej zgnilizny drzew pestkowych należy podjąć
po przeprowadzeniu obserwacji.

Pierwsze objawy choroby to brunatnienie i zamieranie kwiatów, które pozostają na drzewie nawet przez kilka miesięcy. Na pędach widoczna nekroza kory i gumowate wycieki. W okresie dojrzewania owoce pękają, pojawiają się na nich gnilne plamy i szare, wzniesione utwory- sporodochia. Większość porażonych owoców przed zmumifikowaniem opada na ziemię. Niektóre gnijące owoce zasychając przekształcają się w czarne pofałdowane i zdeformowane mumie, które pozostają na drzewie
do następnego roku.

Profilaktycznie należy wycinać porażone pędy oraz usuwać opadłe i zaschnięte owoce-mumie (stanową one źródło infekcji w kolejnym roku).

Czynnikami zwiększającymi porażenie jest:
• deszczowa i ciepła pogoda .

Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się:
• zabieg wykonać jednorazowo w początkowej fazie kwitnienia
• przy dużym nasileniu choroby i w sadach odmian bardzo podatnych zabieg powtórzyć
w okresie pełni kwitnienia
Środki ochrony roślin:
Dostęp do informacji o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
1) Wyszukiwarka dająca możliwość łatwego uzyskania informacji o zastosowaniu środków ochrony roślin w danych uprawach, na danego agrofaga - kliknij tutaj,
2) Etykiety stosowania środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - kliknij tutaj
Uwagi:
Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych i hodowlanych.
Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin:
1. Środki ochrony roślin mogą być stosowane, jeśli zostały dopuszczone do obrotu i stosowania.
2. Środki ochrony roślin należy zastosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.
3. Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
4. Zabieg z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych może być wykonywany przez osoby przeszkolone, zgodnie z art. 41 w/w ustawy.
5. Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich środków ochrony roślin i przechowywania jej przez co najmniej 3 lata.