Wiadomości - Aktualności

Informacja dla hodowców świń

Dodał: mratusznik Data: 2016-11-25 14:09:54 (czytane: 2345)

-Dnia 04 listopada 2016 roku został wprowadzony obowiązek zaopatrywania w świadectwa zdrowia świń przemieszczanych do rzeźni*.
Świadectwa zdrowia wystawiane są przez lekarzy weterynarii wyznaczonych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii do w/w czynności. Świnia przed wystawieniem świadectwa zdrowia musi być oznakowana numerem siedziby stada urodzenia.

-Dnia 18 października 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące znakowania świń – świnię należy oznakować  terminie 30 dni od dnia urodzenia* przez założenie na lewą małżowinę uszną kolczyka z numerem identyfikacyjnym.
W przypadku gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i świnia przebywa w tej siedzibie stada dłużej niż 30 dni, posiadacz jest obowiązany dodatkowo oznakować te świnię przez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada, w której świnia przebywa powyżej 30 dni.

-PLW przypomina o obowiązku zaopatrywania w świadectwa zdrowia świń przemieszczanych na targi, do innych stad w celu dalszej hodowli.


* Rozporządzenie MRiRW z dnia 25 października 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. 2016 r. poz. 1770)
* Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt z dnia 23 września 2016 r. (Dz.U.  2016 r. poz. 1605)

 Wetgiw.png

/Powiatowy Inspektorat Weterynarii
w Busku-Zdroju/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.186.116

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Powszechny Spis Rolny

09/01/2020

więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zapraszamy do SMS-owego Systemu Powiadamiania Mieszkańców Gminy Pacanów

Zapisanie się do systemu daje możliwość bezpłatnego otrzymywania powiadomień o zagrożeniach i ważnych informacjach dotyczących gminy....