Wiadomości - Aktualności

Informacja dla hodowców świń

Dodał: mratusznik Data: 2016-11-25 14:09:54 (czytane: 2895)

-Dnia 04 listopada 2016 roku został wprowadzony obowiązek zaopatrywania w świadectwa zdrowia świń przemieszczanych do rzeźni*.
Świadectwa zdrowia wystawiane są przez lekarzy weterynarii wyznaczonych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii do w/w czynności. Świnia przed wystawieniem świadectwa zdrowia musi być oznakowana numerem siedziby stada urodzenia.

-Dnia 18 października 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące znakowania świń – świnię należy oznakować  terminie 30 dni od dnia urodzenia* przez założenie na lewą małżowinę uszną kolczyka z numerem identyfikacyjnym.
W przypadku gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i świnia przebywa w tej siedzibie stada dłużej niż 30 dni, posiadacz jest obowiązany dodatkowo oznakować te świnię przez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada, w której świnia przebywa powyżej 30 dni.

-PLW przypomina o obowiązku zaopatrywania w świadectwa zdrowia świń przemieszczanych na targi, do innych stad w celu dalszej hodowli.


* Rozporządzenie MRiRW z dnia 25 października 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. 2016 r. poz. 1770)
* Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt z dnia 23 września 2016 r. (Dz.U.  2016 r. poz. 1605)

 Wetgiw.png

/Powiatowy Inspektorat Weterynarii
w Busku-Zdroju/

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zapraszamy do SMS-owego Systemu Powiadamiania Mieszkańców Gminy Pacanów

Zapisanie się do systemu daje możliwość bezpłatnego otrzymywania powiadomień o zagrożeniach i ważnych informacjach dotyczących gminy....