Wiadomości - Aktualności

II Zjazd Absolwentów Liceum Administracyjno-Handlowego w Pacanowie

Dodał: mratusznik Data: 2019-08-28 07:20:16 (czytane: 675)

Sentymentalną, pełną wzruszenia podróż w czasie odbyła grupa absolwentów przybyłych z różnych stron Polski na koleżeńskie spotkanie po latach do Pacanowa.

Za sprawą Zbigniewa Judy, jednego z absolwentów Liceum Administracyjno-Handlowego, szkoły funkcjonującej tu po II Wojnie Światowej odbył się już po raz drugi zjazd koleżeński uczniów tej szkoły. Po raz pierwszy absolwenci spotkali się po wielu latach od ukończenia kształcenia 30 maja 2009 roku.

W tym roku na II Zjeździe 24 sierpnia, Pacanów przywitał ich piękną, słoneczną pogodą a program spotkania koleżeńskiego rozpoczęła msza w pacanowskiej bazylice, którą odprawił wikariusz parafii ks. Leszek Puchała a gospodarzem pobytu w murach kościoła był proboszcz ks. Leszek Domagała.

96_Zjazd4.jpg

Wykrusza się powoli grupa, której LA-H w Pacanowie pozwoliło po wojennej pożodze odbudować się dużej grupie młodych ludzi psychicznie, odbudować wojenne straty i było dla nich oknem na świat. To tu mając przyjaznych, rzetelnych w realizacji procesu nauczania i kształcenia życiowej zaradności profesorów uniknęli biedy i mogli rozwinąć własne zdolności, zainteresowania otrzymując podstawy do rozwoju zawodowego. Po ukończeniu kształcenia rozjechali się po całej Polsce pełniąc różne funkcje w tym funkcje kierownicze w wielu kluczowych gałęziach gospodarki. Dziś będąc już emerytami z ogromnym sentymentem wspominają ten beztroski, radosny czas pobytu w pacanowskim liceum. Swoich profesorów, koleżanki i kolegów i tą specyficzną atmosferę szkoły, która mieściła się w drewnianym budynku na „targowicy” (dziś w tym miejscu stoi blok mieszkalny, budynek Ośrodka Zdrowia i Dom Nauczyciela).

Zjazd odbył się w gościnnych progach Europejskiego Centrum Bajki. Otworzył go przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zbigniew Juda. Przypomniano historię szkoły, jej wykładowców. Karolina Kępczyk, dyrektor ECB przeczytała list, jaki nadesłała Irena Strutyńskia, wykładowca w LA-H, której wiek i dolegliwości z nim związane nie pozwoliły na osobisty udział w tym spotkaniu. Serdecznie i z wielkim szacunkiem przywitano Martę i Adama Sobczyków, synową i syna profesorów Ireny i Witolda Sobczyków. To małżeństwo profesorów było w Pacanowie szczególnie lubiane za wyjątkowy profesjonalizm w kształceniu zawodu. Lubili uczniów, mieli z nimi doskonały kontakty nawet po ukończeniu szkoły, kiedy zamieszkali w Tarnowie. Uczestnikami tegorocznego  koleżeńskiego spotkania były osoby w przedziale wieku 80 – 90 lat a mimo to widoczna na ich twarzach radość, beztroski uśmiech świadczyły, że zaproszenie ich do Pacanowa miało głęboki sens. Od I Zjazdu w roku 2009, na który zgłosiło się 53 absolwentów zmarło 16, którym oddano cześć i chwilę wspomnień.

Prowadzący Zjazd Zbigniew Juda  w podsumowaniu części oficjalnej spotkania wskazał, że wielkie słowa uznania należą się absolwentom i osobom towarzyszącym za przybycie, dostarczenie przykładów patriotycznego szacunku za dzieła wspólne służące społeczeństwu i jego rozwojowi, za pamięć, za szacunek dla koleżanek i kolegów i za wszelkie dobra, jakie przynosi ich postawa i przywiązanie do przeszłości. Nie trzeba szukać ludzi wielkich, oni są wśród nas tylko ich dostrzegajmy.

Oprawą spotkania były uroczysty wspólny obiad z ekstra atrakcją w postaci specjalnie przygotowanego pieczonego dzika i  prezentacja artystyczna absolwentów Szkoły Podstawowej w Pacanowie. Gośćmi honorowymi byli - Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów Wiesław Skop, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Czub a nad całością pobytu zacnych gości czuwała   dyrektor ECB Karolina Kępczyk.

Podjęto też na zakończenie II Zjazdu Absolwentów LA-H zobowiązanie aby od roku 2020, dzień 31 sierpnia był „Dniem Pamięci” profesorów i absolwentów Liceum i w ostatnią niedzielę sierpnia w Bazylice Mniejszej o godz. 12:00 odprawiana będzie każdego roku intencyjna msza święta.

 96_Zjazd1.jpg

96_Zjazd2.jpg 

96_Zjazd3.jpg

Poniżej fotoreportaż z I i II Zjazdu Absolwentów Liceum Administracyjno-Handlowego w Pacanowie

Zobacz także

Kosmiczny Sylwester

Dodane: 2019-12-12 14:45 - Komentarze  (0)  czytane (167)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.231.229.89

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rozkład jazdy nowych kursów busów

W ślad za artykułem informującym o nowych przewozach pasażerskich poniżej przedstawiamy rozkład jazdy nowych kursów busów na terenie...