Wiadomości - Aktualności

Historyczny dwór w Zborówku w remoncie

Dodał: administrator Data: 2021-01-22 16:48:53 (czytane: 2030)

Znamy nowych właścicieli, architekci z Tera Group opracowali wyjątkowy projekt [WIZUALIZACJE]

Historyczny dwór pochodzący z drugiej połowy XIX wieku w Zborówku, w powiecie buskim, w gminie Pacanów przechodzi gruntowny remont. Stylowy dwór zbudowała rodzina Pileckich, która była ostatnimi dziedzicami Zborówka. Dwór nie przypomina architekturą tradycyjnych polskich parterowych dworów z gankiem, ma dwie kondygnacje i właśnie szykuje się na przyjęcie nowych prywatnych właścicieli. Otoczony jest pozostałościami XIX-wiecznego parku.

45_Zborowek.jpg

Prace przy projekcie rewitalizacji dworu w Zborówku Pracownia Architektoniczna Tera Group z Kielc rozpoczęła około dwóch lat temu. Zadanie architektów polegało na odtworzeniu i remoncie historycznej elewacji budynku, detali architektonicznych, a także termomodernizacji obiektu od wewnątrz. Projekt obejmował też przebudowę zniszczonej konstrukcji, na przykład ścian, stolarki okiennej, dachu czy drzwi i podłogi.

- Od strony północno-zachodniej obiektu zaplanowaliśmy wymianę istniejących ścian murowanych na fasadowe ściany szklane, które będą pełnić rolę ogrodu zimowego. W budynku zaprojektowaliśmy pięć nowych łazienek połączonych z istniejącymi pokojami – cztery łazienki na kondygnacji 1 piętra, jedna na kondygnacji parteru. W kondygnacji podziemnej zaplanowaliśmy pomieszczenie techniczne. Projektowana dobudowa obiektu gospodarczego nie obniży jego wartości historycznych, estetycznych i architektonicznych lecz nada mu wymiar bardziej użytkowy – mówi Konrad Śmierzyński, właściciel Pracowni architektonicznej Tera Group.

- Piękny architektonicznie, ale niestety mocno nadgryziony zębem czasu dwór w Zborówku w ręce nowego właściciela przeszedł około trzech lat temu. Dotychczasowy właściciel po wielu latach opuścił to miejsce i przeprowadził się do dużego miasta. Wraz z nowymi właścicielami, dwór dostał szansę, aby z zaniedbanego przez lata historycznego obiektu, stać się małą architektoniczną perełką naszej gminy. Jestem bardzo zadowolony, że to miejsce wreszcie odżyje, nabierze dawnego blasku. Prace remontowe trwają, prowadzone są z wielką pieczołowitością i dbałością o budowlane detale. Sądzę, że już wiosną tego roku ukażą się pierwsze efekty tego wielkiego remontu. Nie znam jeszcze rodziny nowych właścicieli, ale sądzę, że tutaj się osiedli i tym samym nawiążemy znajomość i kontakty związane z zamieszkaniem – mówi burmistrz Pacanowa Wiesław Skop.

Dwór w Zborówku nie jest zabytkiem, ale znajduje się w ewidencji zabytków.

Piękny dworek jest obecnie w posiadaniu prywatnych właścicieli mieszkających w Warszawie, spokrewnionych z jego dawnymi właścicielami.

Jak podaje portal Polskie Dwory, wieś Zborówek posiada najstarszą ze wszystkich miejscowości w gminie metrykę.

Wzmiankowany jest przez Jana Długosza w jego „Rocznikach” pod rokiem 1085. Za czasów Długosza należała do biskupów krakowskich. W 1827 roku w Zborówku było 28 dymów i 148 mieszkańców. W latach 1835-1860 dziedzicem Zborówka był niejaki Straszewicz. Po 1870 roku powstała gmina Zborówek, w skład której weszły gromady Zborówek, Zborówek Poduchowny, Biskupice, Zalesie, Kocowa. Wieś posiadała kościół drewniany, szkołę początkową, przytułek dla ubogich. Przed ostatnią wojną właścicielami części wsi byli Pileccy, którzy zbudowali na północ od kościoła piętrowy dwór. Część gruntów z dworem nabyli w 1967 roku Chmurowie. Budynek został wystawiony na sprzedaż. Z danego parku pozostały jedynie cztery kasztanowce.

 45_Zborowek2.jpg

45_Zborowek5.jpg

45_Zborowek6.jpg


 

/echodnia.eu/