Wiadomości - Aktualności

Gmina na wojnie z bakteriami w wodociągach!

Dodał: administrator Data: 2022-06-23 08:55:28 (czytane: 390)

W ubiegłym roku gmina Pacanów wielokrotnie doświadczyła uciążliwości związanych ze skażeniem wody pitnej w obydwu ujęciach w Żabciu i w Wójeczce.

Zjawisko to miało bezpośredni związek z dwukrotną powodzią i dwoma nawalnymi deszczami w okresie od czerwca do września 2021 roku. Samorząd ponosił z tego powodu znaczne koszty zastępczej dostawy wody, nie mówiąc o krytyce jaka spotkała gospodarza gminy, radnych czy służby komunalne.

Decyzją burmistrza zainstalowano specjalne systemy napromieniowania wody promieniami UV w obydwu ujęciach. Dostawę urządzeń i ich montaż zrealizowała firma „Probiko-Aqua” Sp. z o.o. z Kętrzyna Wielopolskiego za cenę około 60 tys. zł.

Wiązki promieni „bombardujących” przepływająca wodę od ujęcia do stacji pomp niszczą bakterie z grupy coli i enterokoków (najczęściej ujawnianych w badaniach Sanepidu). Dotychczasowy proces uzdatniania wody przy pomocy chloru będzie nadal stosowany w okresie letnich upałów, natomiast jesienią i zimą dawki chloru będą odpowiednio zmniejszane.

"...cieszę się , że ten palący problem został okiełznany. Chcemy jeszcze przeprowadzić w tym roku niezbędne remonty i założyć monitoring w obydwu ujęciach" – skomentował burmistrz Wiesław Skop.

87_Wodociag1.jpg

87_Wodociag2.jpg

87_Wodociag3.jpg

/Serwis Informacyjny UMiG/

Unable to connect to database