Wiadomości - Aktualności

Duża kasa dla Pacanowa!

Dodał: mratusznik Data: 2018-07-31 09:14:40 (czytane: 976)

Powodzeniem zakończyły się starania samorządu gminy o wsparcie z budżetu państwa odbudowy dróg gminnych uszkodzonych nawalnymi deszczami.

Co prawda samorządowcy liczyli na kolejną promesę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale że będzie to aż 2,5 miliona złotych, tego się nikt nie spodziewał. Promesę na tę kwotę odebrał w dniu 25.07.2018 r. z rąk Ministra Zielińskiego, sekretarz gminy Kazimierz Zdziebko.

0077_Promesa1.jpg 

Wójt Gminy Wiesław Skop przebywający do wczoraj na urlopie stwierdził na swoim facebookowym profilu, że ,,… ma teraz duży ból głowy, pomimo, że od przybytku ponoć głowa nie boli”. W czym rzecz? Otóż w tym, że teraz gmina będzie musiała znaleźć w napiętym rocznym budżecie około 800 tysięcy złotych na wkład własny do 80% dofinansowania rządowego.

Wartość kosztorysowa odbudowy 11 dróg  i 1 cieku wodnego przekracza bowiem kwotę 3,1 mln złotych!

Przypomnijmy, że samorząd wydał już w pierwszym półroczu około 770 tysięcy złotych własnych środków na wykonanie modernizacji 8 dróg w: Komorowie, Karsach Małych, Słupi i Oblekoniu. Radni staną teraz przed prawdziwym dylematem: skorzystać ze wsparcia rządowego, ale za cenę kredytu na wkład własny lub odmówić wójtowi takiego upoważnienia, co w konsekwencji oznaczałoby rezygnację z dotacji MSWiA.

Gdyby tak się stało niewątpliwie utrata tych środków byłaby istotnym elementem zbliżającej się kampanii samorządowej.

Warto zaznaczyć, że w tej kadencji samorząd gminny wykonał już ponad 26 kilometrów nowych dróg o łącznej wartości ponad 5,2 mln złotych, pozyskując na ten cel 3,8 mln złotych wsparcia rządowego i marszałkowskiego.

To rekord w historii inwestycji drogowych Gminy Pacanów, który za 2 miesiące może być zwiększony do około 34 kilometrów nowych nawierzchni!

Wsparty na dodatek dotacją gminną około 400 tysięcy złotych do inwestycji drogowych, powiatowych.

Czas na decyzje radnych, a w następnym tygodniu na ogłoszenie przetargu. Tu jednak dzieją się coraz bardziej nieprzewidywalne sytuacje związane z gwałtownie rosnącymi cenami robót budowlanych.

Poproszony o komentarz do tej niecodziennej sytuacji przewodniczący Rady Gminy Pacanów Jan Nowicki stwierdził: ,,…Nie mamy w tej chwili pieniędzy na wkład własny, ale rozeznałem opinię części kolegów radnych i sądzę, że podejmą decyzję o koniecznym kredycie. Tego wymaga nasza dbałość o rozwój gminy poprzez modernizacje dróg. Znamy oczekiwania mieszkańców w tym zakresie”.

Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty po myśli samorządu i mieszkańców, to nowe drogi otrzymają następujące miejscowości: Chrzanów, Wójcza, Wójeczka (2 drogi),  Słupia, Kwasów, Grabowica, Oblekoń, Pacanów, Żabiec i Książnice. Ponadto zostanie zmodernizowany kilometrowy odcinek tzw. ,,Strugi Sroczkowskiej”, która na odcinku przylegającym do drogi powiatowej w Zborówku Starym powoduje znaczną destrukcję nasypu drogi po każdej ulewie lub wiosennych roztopach. Do tego zadania powiat dołoży 10% kosztów.

 

 

0077_Promesa2.jpg

0077_Promesa3.jpg

Oblekoń ma nową drogę, tzw. ,,Zadworze” o długości 826 mb i wartości 187 tys. zł, w tym 134 tys.  zł dofinansowanie rządowe.

 

Serwis informacyjny UG

 

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.85.162.213

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dni Pacanowa 11-12 sierpnia 2018 r.

Wójt i Rada Gminy Pacanów, Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów zapraszają na Dni Pacanowa 11-12 sierpnia 2018 r....