Wiadomości - Aktualności

DOKĄD ZMIERZA GMINNA OŚWIATA?

Dodał: mratusznik Data: 2019-11-29 10:29:57 (czytane: 2057)

Jeszcze nie umilkły echa likwidacji dwóch gimnazjów na terenie gminy Pacanów i koniecznego zwolnienia z pracy ,bądź odesłania na wcześniejsze emerytury 8 nauczycieli, gdy listopad znów przyniósł nerwowe chwile dla gminnej oświaty i lokalnego samorządu.

Przekazana  w październiku b.r.  przez ministerstwo finansów informacja o wysokości naliczonej na rok 2020 subwencji oświatowej w kwocie 6.046 mln. złotych  przy równoczesnym  wdrożeniu od 1 września b.r. 15 – procentowych podwyżek dla nauczycieli i zapowiadanej kolejnej, 6 – procentowej podwyżce od września 2020 roku spowodowały konieczność zabezpieczenia dodatkowych 3.540 mln. złotych z dochodów własnych gminy na finansowanie oświaty.  Okazało się przy tym, że budżet oświaty nie domyka się o kwotę 1.2 mln. złotych ! Subwencji rządowej wystarcza na pełne pokrycie kosztów funkcjonowania oddziału w szkole jeśli jego liczebność wynosi 25 uczniów. Jeśli jest mniejsza wówczas zaczyna się dokładanie z kasy gminnej, tym większe im mniejsza jest liczba dzieci w klasie. Podanego kryterium nie spełniają nawet największe szkoły w gminie , tj. Pacanów i Rataje, W pozostałych szkołach , tj. w Oblekoniu liczebność ta wynosi średnio  6 uczniów w klasie, a w  szkole w Wójczy 11 dzieci w oddziale!   Łączny koszt funkcjonowania oświaty w 2020 roku zamyka się kwotą  9.586 mln. złotych.  Z tego  zaledwie 684 tyś. zł. wyniosą koszty utrzymania budynków oświatowych, a    8.9 mln. złotych pensje nauczycieli! W nerwowej atmosferze towarzyszącej tej sytuacji i  tworzeniu projektu budżetu gminy na rok następny burmistrz Wiesław Skop i skarbnik Dorota Adamczyk poinformowali o narastającym problemie Radę Miejską oraz zobowiązali dyrektorów placówek oświatowych do bezwzględnego poszukiwania oszczędności w planowanych wydatkach na kolejny  rok . Oszczędności tych poszukano także w innych obszarach funkcjonowania samorządu, m.in.: poprzez zredukowanie zatrudnienia w urzędzie gminy o 3 etaty i zmianę systemu dowożenia uczniów w ciągu 2020 roku. 

Jednym z elementów stabilizowania sytuacji była zaproponowana przez burmistrza reorganizacja szkoły w Oblekoniu. Uczęszcza tam obecnie 41 dzieci, nie funkcjonują klasy : IV i VIII z braku  roczników, a od września 2020 roku będzie w tej placówce zaledwie dwoje dzieci w oddziale zerowym…!? Utrzymanie placówki w 2020 roku będzie kosztować  754 tyś. złotych . Burmistrz proponował albo przekształcenie placówki w szkołę prowadzoną przez stowarzyszenie albo obniżenie stopnia organizacyjnego do szkoły filialnej z klasami od 0 do III włącznie, podległej dyrekcji szkoły w Ratajach Słupskich.

W pierwszej koncepcji gmina przekazałaby stowarzyszeniu całość wyliczonej subwencji / w przypadku oblekońskiej szkoły to około 514 tyś. zł./. Również pokryłaby wszelkie koszty utrzymania i remontu budynku. Tym samym placówka funkcjonowałaby w niezmienionej strukturze organizacyjnej. Jednak nauczycieli nie byliby zatrudniani na podstawie Karty Nauczyciela, a w oparciu o zwykłe umowy o pracę. Niewątpliwie zarabialiby mniej ale za to z gwarancją  zatrudnienia. W przypadku przekształcenia szkoły w placówkę filialną , podległą PSP Rataje Słupskie w Oblekoniu zostałyby tylko oddziały od „zerówki „  do III klasy włącznie, zaś uczniowie z klas starszych kontynuowaliby naukę w szkole w Ratajach Słupskich. W takiej sytuacji część nauczycieli straciłaby zatrudnienie , bądź pracowałaby na zmniejszonych etatach w pozostałych szkołach. Warto zaznaczyć, że planowanym na rok 2020 budżecie tej placówki  tylko 74 tyś. złotych wynoszą koszty utrzymania budynku , zaś  680 tyś. złotych , to pensje nauczycieli… .

Na zebraniu z rodzicami i nauczycielami w dniu 20 listopada b.r.  przy udziale burmistrza i niemal wszystkich radnych Rady Miejskiej dyskutowano ponad 3 godziny o narastającym problemie w mniej lub bardziej napiętej atmosferze. Ostatecznie jednak  burmistrzowi nie udało się przekonać  rodziców i nauczycieli do zaproponowanych rozwiązań , a zdając sobie sprawę z możliwego protestu rodziców i jego uwzględnienia  przez kuratora oświaty dysponującego prawem veta wobec reorganizacyjnych uchwał samorządów zdecydował się wycofać swe propozycje. Widząc to radnym przyszło już łatwo zadeklarować , że szkoły w Oblekoniu „nie ruszą”! Zatem w roku szkolnym 2020/2021 placówka zostaje bez zmian, ale zostaje także poważny problem. Czy w takiej atmosferze rodzice nadal będą kierować swoje dzieci do niej czy też zaczną je przepisywać do Rataj czas pokaże…?!

Niewątpliwie samorządowcy będą musieli ograniczyć plany inwestycyjno – remontowe na lata najbliższe, tym bardziej, że podatków lokalnych podnosić nie chcą, a  w każdym razie nie po to , by „łatać dziury” w oświatowym budżecie.

Oszczędności zatem dotknęły wszystkie placówki oświatowe bez wyjątku, w tym także szkołę i przedszkole w Wójczy. Uczy się tam 79 uczniów , a w przedszkolu objętych opieką jest 41 dzieci.  Tu jednak samorząd nie zaproponował  głębszych zmian organizacyjnych, co zostało podtrzymane na środowiskowym zebraniu burmistrza i radnych z rodzicami i nauczycielami w dniu 25 listopada b.r. .Spotkanie przebiegało pod znakiem wysokiej frekwencji ale zarazem w spokojnej atmosferze. Rozważana była koncepcja przeniesienia dzieci ze starego przedszkola do  szkoły w Wójczy. W ten sposób gmina nie ponosiłaby kosztów utrzymania i dalszych remontów leciwego budynku przedszkolnego, a to jest przecież kilkadziesiąt tysięcy zł. rocznie! Rodzice jednak oprotestowali ten pomysł. Kiedy burmistrz zapytał zebranych czy w zamian za pozostawienie  wspomnianych placówek bez zmian organizacyjnych zrezygnują z remontów i budowy dróg na sali zapadła znamienna cisza….. .  W przypadku Wójczy wygospodarowano oszczędności  w obszarze obsługi. Prawdopodobne są także kolejne łączenia mniej licznych klas.

Proporcjonalnie największe oszczędności musiały wygenerować największe szkoły. Budzi to zrozumiałe niezadowolenie i protesty w tych placówkach,  Poniżej prezentujemy tabelę obrazującą ten stan rzeczy:

 77_Szkoly0.jpg

„ …. Dochodzimy już do ściany jeśli chodzi o wydatki na oświatę! Z jednej strony niedoszacowana  subwencja rządowa i spadająca każdego roku liczba uczniów, która jest podstawą jej naliczania, a z drugiej dwie , kolejne podwyżki wynagrodzenia nauczycieli . Pierwsza , 15 – procentowa uruchomiona od 1 września b.r. i  następna  planowana na poziomie 6 – procentowym od 1 września 2020 roku powodują, że w budżecie roku 2020 musimy do zadań oświatowych dołożyć astronomiczną / jak na nasze możliwości / kwotę ponad 3.5 mln. złotych z lokalnych podatków! Proszę tą kwotę przemnożyć przez 5 lat kadencji. Daje to 17.5 mln. złotych !  Gdyby samorząd te pieniądze miał do swej dyspozycji, wówczas nie tak wyglądałoby tempo inwestycji w gminie, pozyskiwanie funduszy unijnych  i przede wszystkim nie byłoby zadłużenia inwestycyjnego!

Premier Morawiecki bombardowany alarmującymi doniesieniami o bardzo trudnej sytuacji finansowej samorządów i pierwszymi przypadkami nie wypłacenia pensji nauczycielom za listopad  namawia ich do „…większego oszczędzania”?! Ja proponuję w ślad za innymi samorządowcami, by to rząd  przejął obciążenia związane z wynagradzaniem nauczycieli, a gminom pozostawił utrzymanie bazy szkolno – przedszkolnej, jej remonty i doposażenie.

Na kuriozum zakrawa dziś fakt, że obecne przepisy oświatowe mogą zablokować wszelkie działania reorganizacyjne w oświacie i samorząd nic z tym nie może zrobić. Obawiam się , że będziemy musieli ograniczyć zakres remontów i być może zrezygnować z niektórych inwestycji  w tej sytuacji” – powiedział burmistrz W. Skop.

76_Zebrani12.jpg 

76_Zebrani13.jpg 

76_Zebrani11.jpg 

76_Zebrani14.jpg 

 77_Szkoly1.jpg

Przedszkole w Pacanowie

77_Szkoly2.jpg

Przedszkole w Wójczy

77_Szkoly3.jpg

Szkoła Podstawowa w Ratajach Słupskich

77_Szkoly4.jpg

Szkoła Podstawowa w Oblekoniu

77_Szkoly5.jpg

Szkoła Podstawowa w Pacanowie

77_Szkoly6.jpg

Szkoła Podstawowa w Wójczy

/Serwis Informacyjny UMiG/

 

Komentarze (15)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.172.213

MAJA (2019-12-07 21:17:47 - IP: ***101.25.102)

Jaki sens ma inwestowanie w szkołę w Wójczy, egzamin ósmoklasisty a właściwie jego wynik - najgorszy w powiecie świadczy o wszystkim.

obserwer (2019-12-04 21:32:45 - IP: ***.227.188.84)

dlaczego w tej dyskusji pomija się sprawę małej dzietności. Protestujący sami są sobie winni. Dla własnej wygody i komfortu świadomie ogranicza się liczbę dzieci w rodzinie a później ma się pretensje do całego świata że się likwiduje małe szkoły. W przypadku Oblekonia to nawet szkołą nie można nazwać bo to ledwie 1,5 klasy. No ale jak gminę stać na takie luksusy to czemu nie. Mam propozycje do mieszkańców Oblekonia a zwłaszcza radnego Stanisława niech dobrowolnie podwyższą sobie podatki na utrzymanie szkoły. Dlaczego my z Kars czy Ksiąznic mamy do nich dopłacać. Mając do tego po trójce lub czwórce dzieci.

Do poprzednika (2019-11-28 09:18:59 - IP: ***.146.57.234)

W Stopnicy jest jedna duża szkoła w której zgromadzona są uczniowie z terenu całej gminy! Dzięki temu mają na wszystko, co potrzebne oświacie. Musi być koncentracja dzieci , bo inaczej gminy
polegną finansowo. Bardzo ciekawie wygląda miejsce szkoły ze Stopnicy i szkoły z Wójczy jeśli chodzi o wynik egzaminu na koniec ósmej klasa wśród wszystkich szkół z powiatu buskiego.anonymous (2019-11-27 23:03:16 - IP: ***47.110.2)

prawda jest taka ze uczen ze szkoly w Wojczy jest gorszy od tego w Pacanowie bo subwencje nie sa jednakowe tylko w roznica to ok 3tys. zl.
W dodatku przez kilkanascie lat szkola w Wojczy byla i tak "okradana" "wyrownywaniem" (przez rade gminy)subwencji na ucznia podczas funkcjonowania gimnazjow gdzie mniejsze szkoly z mala liczba uczniow powinny dostawac wyzsza subwencje na ucznia.
Jak widac sytuacja ta miala ma i jesli bedziemy na to pozwalac bedzie miec miejsce w przyszlosci w naszej gminie. Dyrektor placowek w Wojczy powiedziala ze ma tak skromny budzet ze musi oszczedzac na czym tylko moze. Czy oszczednosc na pomocach dydaktycznych czy tez srodkach czystosci ma sens? Wedlug mnie nie, ale niestety rada gminy i wojt na to przyzwala.
@Spóldzielnia napisal:
"Ciekawe są te zdjęcia, szkoły w we wszystkich miejscowościach widać odnowione, ładne elewacje, wejścia, Przedszkole Pacanów nowe, a Wójcza? Jakby upiornie zapomniana, zaniedbana. Działanie celowe czy przeoczenie rządzących?"
dwie fotografie pieknie ujete w slowa, nic dodac nic ujac.
temat pozostawiam wam drodzy czytelnicy do dyskusji czy tak powinno byc, ze mamy lepsze i gorsze dzieci bo jedne chodza do szkoly w Pacanowie a inne do Wojczy czy Oblekonia.

Jo (2019-11-27 20:07:59 - IP: ***248.253.149)

Trzeba zmienić pracę i wziąć kredyt jak powiedział jeden bardzo mądry prezydent bul. A Broniarz twierdzi że nauczyciele mało zarabiają, w porównaniu z paniami z Biedronki to chyba dobrze.

Spółdzielnia (2019-11-27 19:35:06 - IP: ***0.121.192)

Ciekawe są te zdjęcia, szkoły w we wszystkich miejscowościach widać odnowione, ładne elewacje, wejścia, Przedszkole Pacanów nowe, a Wójcza? Jakby upiornie zapomniana, zaniedbana. Działanie celowe czy przeoczenie rządzących?

mieszkaniec (2019-11-27 18:44:04 - IP: ***.59.128.135)

??? (2019-11-27 17:37:41 - IP: ***.227.188.52)

Proszę wyjaśnić ,skąd wzrost wynagrodzenia o 3.540 mln ?

??? (2019-11-27 14:39:34 - IP: ***.227.188.52)

Quo vadis ...?

Mieszkaniec (2019-11-26 19:04:52 - IP: ***102.9.88)

Oszczędności należy zacząć od zwolnienia pismaka który stworzył ten artykuł! Szkoła jest w Oblekoniu a nie w OBLEKANIU!

(2019-11-26 18:54:22 - IP: ***30.51.17)

Ano (2019-11-26 16:55:20 - IP: ***.146.57.234)

Ludzie bronią małych szkół. Jak ich przekonać? Parę lat temu kurator opiniował, dziś nie wyrazi zgody na zmniejszenie , a tym bardzej zamknięcie małej szkółki! Taka jest polityka rządzącego PiS.

Dokąd zmierzają działania samorządu? (2019-11-26 15:32:03 - IP: ***185.226.43)

Załóżcie jeszcze ze dwie szkoły, bo 4 to za malo na taka gmina!
Gdzie jest gospodarska troska o finanse gdy w szkolach wiecej nauczycieli niz uczniow? Jedna szkola na gmine i bedzie oszczednie!

ano (2019-11-26 13:08:49 - IP: ***3.114.82)

sprawa wróci jak bumerang za rok, cudu nie będzie!

rrr (2019-11-26 12:23:24 - IP: ***.59.128.155)

I to już jest koniec dla inwestycji w naszej gminie. Taka prawda....!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rolniczy handel detaliczny ze wsparciem ARiMR- można już składać wnioski

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie...