Wiadomości - Aktualności

Dni Pokusowe 2020

Dodał: administrator Data: 2020-09-02 07:36:48 (czytane: 2010)

Urodzony i wychowany w Oblekoniu Władysław Pokusa przed II Wojną Światową był działaczem ZMW "Wici", przewodniczył tej organizacji w Kielcach. Jako młody człowiek witał Wincentego Witosa na Zjeździe Stronnictwa Ludowego.

W 1939 roku walczył w szeregach Wojska Polskiego i po klęsce wrześniowej został wraz z grupą polskich żołnierzy internowany w obozie jenieckim przez Sowietów. Udaje się mu uciec z miejsca internowania ale dostał się w ręce Niemców do końca wojny przebywał na robotach przymusowych. Po wyzwoleniu i pobycie w Anglii osiedlił się w Kanadzie. Tam wytrwałą pracą doszedł do stanowiska prezesa St. Thomas Real Estate Board, znaczącej firmy zajmującej się obrotem nieruchomościami. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć popularyzujących dorobek narodu polskiego, a także umacniających polskość w środowiskach Polonii kanadyjskiej. Cały okres pobytu na emigracji pozostawał w ciągłym kontakcie z krajem w tym w szczególności z miejscem swojego dzieciństwa i młodości - Oblekoniem. Jego pragnieniem było mimo obostrzeń jakie panowały w okresie PRL-u przyspieszenie procesu odbudowy polskiej gospodarki i doprowadzenie jej do stanu konkurencyjności z innymi krajami Europy Zachodniej. Był wielkim patriotą, zafascynowany siłą i otwartością na wyzwania współczesnego, powojennego świata młodzieży polskiej w tym w szczególności ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych. Uważał, że młodzież wiejska powinna się zintegrować, podnieść poziom agrokultury i intelektualny wsi, która ma do odegrania ważną rolę w Polsce i w Europie. W tym celu powołał w roku 1999 prywatną fundację im. Zofii i Władysława Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej poprzez którą finansowo wspierał edukację młodzieży wiejskiej, a w swoim testamencie przekazał tą misję do kontynuowania kierującemu w Polsce jej działaniami Stefanowi Rachwalskiemu. Przez okres 20 lat zarządzania Fundacją przez p. Stefana ponad 500 młodych ludzi skorzystało ze stypendiów pomagających w kształceniu, ludzi ze środowiska wiejskiego w dużej grupie z naszej gminy, którą fundator stawiał na pierwszym miejscu z racji swojego tu urodzenia i wychowania. To dzięki stypendiom tej Fundacji mamy w gronie beneficjentów osoby z tytułami profesorów, doktorów, uznanych w swojej pracy lekarzy, ekonomistów, inżynierów różnych specjalności, informatyków.

 69_Pokusa1.jpg

Corocznym podsumowaniem działalności  są od 2004 roku w oblekońskiej szkole – szkole wyremontowanej i przygotowanej przy pomocy Fundacji do nowoczesnego zgodnego z duchem czasu nauczania, świąteczne z wieloma atrakcjami „Dni Pokusowe”. Rozpoczyna je msza w intencji małżonków Zofii i Władysława Pokusów, po której uczestnicy przechodzą na cmentarz parafialny składając wiązanki kwiatów na grobie fundatora. To dzięki wielu staraniom Stefana Rachwalskiego, który wypełniając wolę Władysława Pokusy sprowadził doczesne zwłoki do Polski i pochował na tym cmentarzu. Niestety rodzina Zofii nie wyraziła zgody na pochowanie jej obok męża w Oblekoniu (pochowana w Kanadzie) i dziś na nagrobku widnieje tylko symboliczny ślad obojga. Od sierpnia 2017 roku do tradycji tego spotkania w części wspomnieniowej wprowadzone zostało oddanie czci zmarłej 2 lipca 2017 roku dyrektor Szkoły Podstawowej im. Fundacji Zofii i Władysława Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Oblekoniu Renacie Korbaś (pochowana na cmentarzu w Oblekoniu) przez lata orędowniczki idei pokusowej i propagatorki działalności Fundacji na terenach pozamiejskich, organizatorki corocznych „Dni Pokusowych”.

 69_Pokusa2.jpg

69_Pokusa3.jpg 

69_Pokusa4.jpg 

Na tym corocznym święcie spotykają się tu stypendyści z rodzinami, osoby znaczące w sferze działalności publicznej, Zarząd Fundacji, delegacje grup, Stowarzyszeń, klubów i innych korzystających ze wsparcia finansowego Fundacji w działalności statutowej. Jest każdego roku dobra zabawa z ciekawym programem artystycznym na miarę przesłania Fundacji – pomagać środowisku wiejskiemu i dawać radość z bycia razem. Rok bieżący naznaczony obostrzeniami sanitarnymi związanymi z nadal aktywnym wirusem COVID-19 ograniczył program „Dni Pokusowych” i liczbę jego uczestników. Tradycyjny program – msza święta, przejście na cmentarz zostały zachowane a w gronie gości specjalnych tegorocznego święta było dwóch stypendystów Fundacji – dziś wykładowców na uczelni wyższej - prof. Krzysztof Mudryk i dr Mikołaj Skowron. Oni też podzielili się z zebranymi swoją drogą zawodową i podsumowali pomoc materialną Fundacji, dzięki której mogli rozwijać swoje uzdolnienia, talenty krocząc drogą naukową do obecnych tytułów. Prezes Stefan Rachwalski podsumowując kolejny rok wręczył pamiątkowe medale w uznaniu zasług za działalność w Fundacji i na jej rzecz Irenie Nalepie, Annie Jędo, Jolancie Rogali, Bożenie Chwast, Barbarze Polańskiej, Danucie Juszczyk, Jolancie Rzepeckiej, Angelice Patynie, prof. Krzysztofowi Mudrykowi, dr. Mikołajowi Skowronowi i aktywnie działającym cały czas w Fundacji Robertowi Patriakowi. Plenerowe spotkanie pod ponad stuletnim dębem, który rośnie w obrębie placu szkolnego w którym uczestniczyła grupa radnych Rady Miejskiej na czele z przewodniczącym rady Arturem Czubem, wieloletni marszałek województwa, dziś euro poseł Adam Jarubas, burmistrz miasta i gminy Wiesław Skop, stypendyści, mieszkańcy Oblekonia i okolic było wymianą uwag, opinii na temat roli Fundacji na kolejny okres czasu, sytuacji pandemicznej i skutków na codzienne życie środowiska wiejskiego, roli nauki w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia wobec wyzwań współczesności.

/Robert Gwóźdź/

Zdjęć w galerii: 49