Wiadomości - Aktualności

RADNI ZDECYDOWALI! FUNDUSZ SOŁECKI NA LEPSZE CZASY!

Dodał: mratusznik Data: 2019-03-04 14:17:45 (czytane: 2034)

W czasie pierwszej w tym roku roboczej sesji Rady Miejskiej w Pacanowie /11 lutego 2019 r. / sporo emocji wywołała sprawa funduszu sołeckiego.

Zgodnie z przepisami stosownej ustawy o jego  utworzeniu mogą zdecydować radni z rocznym wyprzedzeniem / decyzja w 2019 , a realizacja w 2020 roku /. Kwoty przypadające na poszczególne sołectwa , wahające się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych są wyliczane w oparciu o specjalny algorytm ministerstwa finansów i dają łączną sumę około 589 tysięcy złotych do podziału na 28 sołectw!   Po prawidłowym wykorzystaniu i rozliczeniu funduszu  gminy dostają z rocznym opóźnieniem bonus z budżetu państwa w postaci zwrotu od 20 do maksimum 40 % . O tym, ile ostatecznie dana gmina dostanie zwrotu decyduje wskaźnik dochodu na jednego mieszkańca. W przypadku naszej gminy  byłoby to 20 % dotacji. Idea funduszu cieszy się dużą popularnością wśród  samorządów w Polsce. Jednak korzystają z niego przede wszystkim gminy bogatsze i mniej zadłużone.  W kadencji 2014 – 2018 lokalny samorząd konsekwentnie rezygnował z wprowadzenia funduszu, stawiając bardzo mocno na koncentrację środków potrzebnych na tzw. wkład własny przy ubieganiu się o wsparcie unijne i rządowe. W wyborach samorządowych zarówno w 2014 jak i w 2018 roku konkurenci  wójta, a obecnego burmistrza Wiesława Skopa mocno akcentowali w swoich programach wyborczych konieczność wprowadzenia funduszu, ale nie uzyskali zrozumienia u wyborców. Zwyciężyła konsekwentnie powtarzana i twardo realizowana argumentacja obecnego gospodarza gminy oraz  jego kandydatów na radnych.  Dzięki niej Gmina Pacanów uzyskała najlepszy w historii wynik inwestycji drogowych : ponad 36  kilometrów nowych nawierzchni asfaltowych i 10 kilometrów  w kruszywie w poprzedniej kadencji samorządu.!

W imieniu grupy sołtysów zainteresowanych uruchomieniem funduszu sprawę przedstawił / momentami bardzo emocjonalnie /sołtys Rataj Słupskich Wacław Wójcik, a wspierali go: Janusz Hałas – sołtys Zborówka Nowego i Rafał Satora – sołtys Trzebicy.  Na ich argumenty odpowiedział W. Skop:

„…Nie mam nic przeciwko funduszowi. Rozwija on współodpowiedzialność lokalnych społeczności za wydatkowanie publicznych pieniędzy, pobudza inicjatywę i dobrze służy integracji mieszkańców wokół lokalnych potrzeb. Jednak gmina mająca wskaźnik zadłużenia inwestycyjnego w granicach 31 % musi przestrzegać dyscypliny finansowej i koncentrować skromne , wolne środki, a nie rozpraszać je. To jedyna szansa na ściągnięcie znaczących funduszy rządowych i unijnych…. Rozdanie na sołectwa tych kilkuset tysięcy  złotych spowoduje, że w 2020 roku nie sięgniemy po 80 – procentowe wsparcie rządu do inwestycji drogowych, bo gminie  zabraknie na wkład własny. „ – powiedział gospodarz gminy. Równocześnie zaznaczył, że ostateczna decyzja jest w rękach radnych.  Życie samo potwierdza słuszność takich przewidywań. Oto bowiem w ubiegłym tygodniu Gmina Pacanów otrzymała niebagatelne dofinansowanie 944 tysięcy PLN na odbudowę dróg lokalnych uszkodzonych „oberwaniem chmury” w dniu 23 maja 2018 roku. Teraz samorząd myśli o wkładzie własnym. Na rok 2020 pozostanie jeszcze do wykonania 7 – 8 takich dróg.Warto też zaznaczyć, że gminę czeka w 2020 roku kolejna , duża inwestycja, czyli modernizacja oczyszczalni ścieków w Słupi i może się okazać w przetargu , że nawet 6 milionów będzie zabezpieczeniem zbyt małym. Pojawiła się także szansa na uzyskanie 85 – procentowego dofinansowania z funduszy unijnych w latach 2020 – 2021 do kompleksowej wymiany około 2 tysięcy nieekonomicznych lamp oświetleniowych na ledowe.  Wartość kosztorysowa tego projektu sięga 3.9 mln. PLN  Konieczny jest jednak wkład własny  gminy w wysokości około 600 tysięcy PLN.  Mocno zaskoczona pomysłem funduszu sołeckiego w Gminie Pacanów jest Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach, która kontroluje wskaźniki i stan zadłużenia inwestycyjnego gminy.

 

Wydatki z funduszu sołeckiego , to przede wszystkim drobne zakupy i remonty / wymiana lamp oświetleniowych, zakup kruszywa, prace melioracyjne, budowa altan , wymiana przepustów drogowych itp. /. Tego rodzaju  koszty pogarszają współczynniki zdolności kredytowej samorządu. Ministerstwo finansów bowiem z roku na rok zmniejsza gminom wskaźnik remontowy, a równocześnie „poluzowuje” wydatki na inwestycje, szczególnie z udziałem środków pomocowych. Niebagatelną rzeczą jest również i to, że inwestując w/w 589 tysięcy we wkład własny do rządowego programu usuwania skutków nawalnych deszczy w infrastrukturze drogowej uzyskuje się 80 % wsparcia, refundowanego w ciągu  3 – 4 miesięcy, zamiast tylko 20 % przy funduszu sołeckim, wypłacanych z rocznym opóźnieniem!

Na sesji Rady Miejskiej w dniu 11 lutego wybrzmiały argumenty obydwu stron. Kilka dni przed sesją radni na połączonych komisjach problemowych   trwających ponad 4 godziny przedyskutowali m.in.: sprawę funduszu i  zdecydowaną większością głosów zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały wykluczającej fundusz na rok 2020. Przyjęcie uchwały wydawało się w tej sytuacji formalnością. Jakież było jednak zaskoczenie, kiedy w końcówce obrad Rady Miejskiej na wniosek zwolennika funduszu Roberta Gwoździa / radnego z KWW Małgorzaty Mierzwa / zdecydowano o odsunięciu w czasie głosowania nad /w/w uchwałą  / wynik głosowania: 7 radnych za wnioskiem, 3 przeciw i 3 wstrzymujących się …/ . Zaskoczony takim obrotem sprawy przewodniczący Rady Artur Czub zapowiedział w związku z tym spotkanie robocze z udziałem radnych i sołtysów w celu – jak to określił: „...pogłębionego, ponownego przedyskutowania zagadnienia funduszu”.  Burmistrz W. Skop przyjął tą sytuację z kamienną twarzą i bez dodatkowych komentarzy…

Do spotkania doszło 21 lutego b.r. Obiektywnie należy stwierdzić, że zarówno radni jak i sołtysi mieli możliwość wyważonego dyskutowania problemu. Skarbnik Miasta i Gminy Dorota Adamczyk przedstawiła zebranym korektę funduszu sołeckiego, przepraszając za pomyłkę przy wstępnym liczeniu / zamiast 343 tys. powinno być 589 071 złotych ! / Wysłuchali także  argumentacji burmistrza, który wręcz prosił zebranych o zrozumienie. Nawet najbardziej zagorzali zwolennicy wprowadzenia funduszu / Wacław  Wójcik, Janusz Hałas, Małgorzata Mierzwa / uznali , że w takich okolicznościach wprowadzenie funduszu na rok 2020 nie ma większych szans i stonowali swoje stanowisko . Decyzja, którą radni podjęli w dniu 4 marca b.r. w czasie sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej była  w świetle wyżej przytoczonych faktów formalnością. Stosunkiem głosów 11 za , przy 3  przeciw i Rada Miejska odrzuciła projekt funduszu sołeckiego na rok 2020.

86_Sesja2.jpg 

86_Sesja1.jpg 

O sprawie dość obszernie pisał portal internetowy „Pacanow.online” uchodzący w środowisku za opozycyjne medium.  O ile w ostatnich miesiącach starał się on obiektywnie relacjonować problemy i wydarzenia środowiskowe, to tym razem dał przykład nierzetelnego, typowego dziennikarstwa politycznego.   Indolencję dziennikarską wykazał autor  artykułu  „Czyli ….sołtysi u klamki burmistrza” z 1 marca b.r.  zamieszczonego na „Pacanow.online”, nie przytaczając w nim trudnych do przeoczenia , czy zbagatelizowania argumentów przeciwników funduszu i akcentując swoje subiektywne oceny,  nie potwierdzane praktyką działalności samorządu.


/Serwis Informacyjny UMiG/