Wiadomości - Aktualności

Będzie remont północnej części zabytkowego dachu nad kościołem w Zborówku

Dodał: administrator Data: 2020-07-20 18:01:46 (czytane: 984)

Rada Miejska w Pacanowie na sesji nadzwyczajnej w dniu 17 lipca 2020 r. uchwaliła na wniosek burmistrza Wiesława Skopa dofinansowanie dotacyjne dla zabytkowej świątyni w Zborówku w kwocie 20 tys. PLN.

Równolegle Ksiądz Proboszcz Parafii Zborówek Paweł Staroszczyk poczynił skuteczne starania o dofinansowanie zadania w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie otrzymał wsparcie 20 tys. PLN i u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który przyznał na ten cel 40 tys. PLN.

Wartość kosztorysowa wymiany starego gontu wynosi 127.086 PLN, zatem różnicę pokryją składki parafian.

O dofinansowanie zabiegały od 2019 r. radne z terenu Parafii Zborówek, tj. Małgorzata Pawelec i Henryka Komasara, które zgłaszały stosowne wnioski w tej sprawie do burmistrza. W imieniu Parafian czynili starania o dofinansowanie: Ksiądz P. Staroszczyk i Adam Piernik z Grabowicy.

Warto zaznaczyć, że Gmina Pacanów wspierała w minionych latach kościoły wpisane  do rejestru zabytków. Dotacje otrzymała Parafia Pacanów na wykonanie systemu  ogrzewania i osuszania 900 – letniej świątyni oraz Parafia Zborówek na remont zabytkowej dzwonnicy.

Tego rodzaju wsparciem nie mogą być objęte kościoły nie wpisane do rejestru zabytków /zgodnie z wymogami ustawy/.

 74_Zborowek2.jpg

74_Zborowek3.jpg 

74_Zborowek1.jpg 

/Serwis informacyjny UMiG/

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

04/01/2021

więcej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nawalny deszcz - szacowanie strat termin na złożenie wniosku wydłużony o dwa tygodnie

W terminie do dnia 3 sierpnia 2020 r. poszkodowani rolnicy mogą składać pisemne wnioski o oszacowanie szkód w swoich gospodarstwach....