Wiadomości - Aktualności

Bajkowo-patriotyczny mural w Pacanowie

Dodał: mratusznik Data: 2019-11-13 07:17:55 (czytane: 721)

Patriotyczny w treści i bajkowy w formie mural został odsłonięty w Pacanowie. Dzieło inspirowane utworami m.in. Kornela Makuszyńskiego czy Janusza Korczaka nawiązuje także do 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

 84_Mural1.jpg

Okazały, kolorowy mural, wieńczy ścianę jednej z kamienic znajdujących się na rynku w Pacanowie. Został zaprojektowany przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Do wspólnego malowania muralu została zaproszona m.in. Anna Osiecka z ASP. Jak podkreśla, mural prezentuje konkretne postaci z literatury dziecięcej z okresu międzywojennego i młodej Polski. Jak dodaje, nie mogło tam zabraknąć Koziołka Matołka, który trzyma godło Rzeczypospolitej Polskiej.

- Obraz przedstawia takie postaci bajkowe jak „Pan Niteczka”, dziewczynka Kio z bajecznej opowieści o królewiczu La-Fi-Czaniu, Króla Maciusia I oraz Koziołka Matołka, jako orędownika niepodległej Polski - zaznacza.

Bogusława Bortnik-Morajda, kierownik grupy projektowej z Akademii Sztuk Pięknych podkreśla, że w ostatnim czasie murale stały się znaczącą formą sztuki. Z kolei pacanowskie dzieło to wyjątkowy projekt w skali nie tylko Polski, ale i Europy. 

- Musimy się trzymać tematu literatury dziecięcej. Odwoływać się do najlepszych czasów polskiej grafiki - mówi Bogusława Bortnik-Morajda.

Jak informuje Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, inicjatywa ma na celu przekształcenie szarego, świętokrzyskiego miasteczka w atrakcję turystyczną - swoiste dzieło sztuki urbanistycznej - pełne zaskakujących i fantazyjnych obrazów na elewacjach kamienic.

- To jak na razie pierwsza cegiełka do całego dużego projektu. Chcemy wymalować cały rynek, ale i uliczki wjazdowe do centrum. Chcemy, aby turyści podróżowali zgodnie z literaturą, kulturą i sztuką. Zaczynamy wspólną drogę do tego, by mural stał się narzędziem do budowania relacji i wspólnej komunikacji - mówi Karolina Kepczyk.

Mieszkańcom Pacanowa mural się podoba. Jak mówili, obraz przykuwa uwagę, a takich murali powinno być zdecydowanie więcej. Według nich to kolejny element, który zachęci turystów do odwiedzenia miasteczka.

Warto przypomnieć, że 15 września, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, mieszkańcy Pacanowa i goście wydarzenia, malowali zgłaszane przez siebie pomysły. Obrazy zostały wykonane w dużym formacie. Można je zobaczyć w Europejskim Centrum Bajki

 fotoreportaż

 /Radio Kielce/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.231.21.160

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Pomoc suszowa: termin składania wniosków przedłużony do 29 listopada

Do 29 listopada 2019 r., czyli o kolejne dwa tygodnie, został przedłużony termin składania wniosków o pomoc przez tych rolników,...