Wiadomości - Aktualności

ASF w Świętokrzyskiem. Strefa czerwona zniesiona z części regionu

Dodał: administrator Data: 2022-05-16 10:16:02 (czytane: 1055)

 93_Strefa.jpg

Na 28 świętokrzyskich gminach Komisja Europejska utrzymała strefę czerwoną, czyli obszar zagrożony po wystąpieniu wirusa afrykańskiego pomoru świń. Obowiązują zatem nadal na tym terenie obostrzenia, co dla rolników oznacza niższe stawki za żywiec. Powodami decyzji są braki w bioasekuracji, jakie stwierdzone zostały w gospodarstwach hodujących trzodę.

Strefa czerwona w części zniesiona z terenu Świętokrzyskiego. Została wprowadzona strefa niebieska

Komisja Europejska wydała decyzję co do wniosku o uchylenie strefy czerwonej z terenu województwa świętokrzyskiego, która została tu wprowadzona po wykryciu ośmiu ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń - w czasie od 14 października do 15 grudnia 2021 roku. Rozporządzenie obowiązuje od 7 maja. Znosi czerwoną strefę z większości terenu, poza 28 gminami w powiatach buskim, jędrzejowskim, kieleckim, pińczowskim, staszowskim, włoszczowskim i Kielcach.

Zniesienie strefy czerwonej to bardzo dobra wiadomość dla hodowców, na którą czekali od miesięcy. Oznacza przede wszystkim pełny powrót na rynek handlu i wyższe ceny. Ostatnio stawki wynosiły 6,70 za kilogram żywca wieprzowego. Nieco mniej od ponad miesiąca dostają też producenci trzody z tego obszaru - około sześciu złotych. Choć ceny zimą spadały do nawet 2,80 za kilo.

Strefa czerwona nadal w 28 gminach w Świętokrzyskiem

- Będziemy ponownie występować o uchylenie czerwonej strefy z tych terenów. Jednak ten krok wymaga odpowiedniego przygotowania i spełnienia wymagań w gospodarstwach hodujących trzodę chlewną - mówi Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Jak wyjaśnia doktor Konopka, strefa czerwona została utrzymana w tych gminach bądź ich części ze względu na braki w bioasekuracji, które zostały stwierdzone w gospodarstwach. Przypomnijmy, że po wykryciu kolejnych ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń inspektorzy weterynarii kontrolowali wszystkie hodowle trzody chlewnej występujące w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych. W wyniku tych działań, rolnicy mieli wprowadzić określone przepisami zasady bioasekuracji, a ci, którzy tego nie zrobili musieli wygasić hodowle. Braki w odpowiedniej ochronie przed wirusem ASF w gospodarstwach powodują, że strefa czerwona nie może być zniesiona.

/echodnia.eu/