Enea Połaniec partnerem Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie

Dodał: administrator Data: 2021-07-08 07:26:05 (czytane: 845)

W miniony weekend w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie czekała na dzieci piękna atrakcja. Do użytku oddano nowy park edukacyjny z wieloma atrakcjami dla całych rodzin.

Otwarcie nowego obiektu zbiegło się z obchodami 88 urodzin znanego wszystkim Koziołka Matołka, który z tej okazji doczekał się swojej ławeczki. Nie zabrakło gromkiego „sto lat”, życzeń dla szacownego jubilata oraz smacznego tortu. Wydarzenie było częścią Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie, którego Enea Połaniec jest partnerem.

Tegoroczny Festiwal Kultury Dziecięcej, który został objęty honorowym patronatem Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy, z uwagi na pandemię, obostrzenia i bezpieczeństwo, podzielono na dwa kulminacyjne dni – 4 i 11 lipca – oraz dodatkowe przedsięwzięcia we wszystkie niedziele czerwca, lipca i sierpnia. Na dzieci, które odwiedziły Centrum Bajki 4 lipca czekały różnorodne warsztaty w strefie twórczości: kaligrafii gruzińskiej, kowalstwa artystycznego, garncarskie, ceramiczne, chemiczne,
z drzewa osikowego, slime, pierożki chinkali, tworzenia magnesów na plastrze brzozy, EKO ludków, kolorowych mikstur, żelowych świec, łapaczy snów, laleczek wykonanych z włóczki, malowania na wodzie, ozdabiania kamieni, budowy domków dla owadów.

- Naszą misją jest nauka poprzez kreatywną zabawę, rozwijanie wyobraźni i ciekawości świata. Chcemy aby pobyt tutaj w Europejskim Centrum Bajki był niezapomnianą przygodą dla zwiedzających. To najpiękniejszy park edukacyjny w całej Polsce - podkreśliła Aleksandra Stachniak, dyrektor placówki.

Tego dnia nastąpiło również uroczyste otwarcie Akademii Bajki z symbolicznym odsłonięciem rzeźby „Ławeczka Koziołka”. Kamienna ławka stanęła na dziedzińcu Europejskiego Centrum Bajki, obok wejścia.

- Bardzo mi miło, że odsłaniamy tę rzeźbę. To wyjątkowy symbol Pacanowa. Każdy może się przysiąść do Koziołka Matołka – zaznaczył Sławomir Micek, autor rzeźby, kielecki artysta.

Park bajki nawiązuje do czterech ogrodów tematycznych. Rozpoczynamy podróż po literaturze od Ogrodu Komiksu Tytusa, Romka i A’Tomka, następnie Plac Profesora Talenta, a kolejnym ogrodem, jest Ogród Bajek i Baśni, gdzie na najmłodszych, czeka twórczość Marii Konopnickiej, jak również zwierzęta oraz Ogród Legend.

Najmłodsi, którzy odwiedzili Park Bajki byli oczarowani. Misją Akademii Bajki jest nauka poprzez kreatywną zabawę, odwoływanie się do istoty bajek oraz rozwijanie wyobraźni i ciekawości świata. Pacanów pięknieje, a Park Bajki i Europejskie Centrum Bajki jest wizytówką regionu.

Enea od lat wspiera ważne dla Polski i regionu inicjatywy, także jako aktywny uczestnik działań kulturalnych czy edukacyjnych. Wspieranie edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży to jeden z priorytetów działalności społecznej Enei.

75_Enea.jpg

75_Enea1.jpg

/Centrum Bajki/

Spis Powszechny 2021. Rachmistrz dzwoni z numeru (22) 828 88 88 lub (22) 279 99 99