Ulga za kompostownik

Dodał: administrator Data: 2020-12-29 07:07:40 (czytane: 3182)

Od 1 stycznia 2021 r. będzie można skorzystać z ulgi z tytułu kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych.

Ze zwolnienia będą mogli skorzystać właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy wszystkie odpady bio będą gromadzić we własnym kompostowniku.

Tym samym nie będą od nich odbierane tego typu odpady przez firmę odbierającą odpady komunalne.

WAŻNE!!!

Aby móc skorzystać z tego typu zwolnienia trzeba  złożyć nową deklarację, w której będzie możliwość zadeklarowania posiadanie kompostownika i kompostowaniu w nim wszystkich bioodpadów stanowiących odpady komunalne oraz zastosowaniu zwolnienia z tego tytułu. Deklarację będzie można składać od 04 stycznia 2021 r. w Urzędzie Miasta i Gminy bądź przesłać pocztą na adres Urzędu. Jeśli, ktoś nie posiada kompostownika nie ma obowiązku składania nowej deklaracji.

Wysokość ulgi wynosi 2 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość. Stawka opłaty za odpady dla osoby kompostującej bioodpady wynosi 12,50 zł od osoby za miesiąc.

Warto pamiętać, że do kompostownika powinny trafiać odpady ogrodowe - tj. rośliny, gałęzie, liście, skoszona trawa, obierki z warzyw i owoców, skorupki jaj i resztki jedzenia pochodzenia roślinnego.

UWAGA !!!

Zgodnie z art. 6k ust. 4b  ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2019 poz. 2010  późn.zm.) w razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który złożył informację o kompostowaniu wszystkich bioodpadów w przydomowym kompostowniku:

- nie posiada kompostownika przydomowego lub

- nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym,

-uniemożliwia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, lub upoważnionej przez niego osobie dokonania oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji o korzystaniu z kompostownik

zostanie stwierdzona utrata prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na okres 6 miesięcy, dodatkowo jeżeli podczas kontroli worków z odpadami będą znajdowały się bioodpady u osób, które zadeklarowały posiadanie kompostownika zostanie naliczana opłata jak za odpady niesegregowane w kwocie 46,20 zł od osoby za miesiąc.

Do pobrania deklaracja o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

/Serwis Informacyjny UMiG/

Kondolencje