Pamięć o tych, którzy przed laty współtworzyli społeczność Pacanowa

Dodał: administrator Data: 2020-04-23 14:48:03 (czytane: 1407)

"Przychodzimy do Was ze społeczną inicjatywą zachowania i utrwalenia pamięci po ludności żydowskiej zamieszkującej Pacanów." - tak rozpoczyna się list otwarty skierowany do władz Pacanowa  napisany przez młodzież Szkoły Podstawowej  im. Kornela Makuszyńskiego w Pacanowie, uczestniczącej od roku szkolnego 2017/2018 w projekcie  Szkoła Dialogu,  realizowanym we współpracy z Europejskim Centrum Bajki. Burmistrz Pacanowa Pan Wiesław Skop, w odpowiedzi na list, podczas gry miejskiej "Macewa", zadeklarował pomoc w odnowieniu miejsca pamięci i obietnicy dotrzymał.

Panie Burmistrzu, składamy ogromne podziękowania za pomoc i osobiste zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia upamiętniającego tych, którzy przed laty współtworzyli społeczność naszej miejscowości. Żydzi mieszkali w Pacanowie, zakładali rodziny, wychowywali dzieci, pracowali, współtworzyli społeczność.

Podziękowania kierujemy również do Pana Henryka Góry, który przekazał zgromadzone macewy,

a uczniów zapoznał z  tradycjami i kulturą żydowską. Dziękujemy Panu Zbigniewowi  Dereniowi, właścicielowi zakładu kamieniarskiego "Kamyk" za odnowienie pomnika. Pan Bogusław Roguz, właściciel firmy "FHU Ogrody" w Połańcu zaaranżował miejsce pamięci, za co składamy podziękowania.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przybliżyli nam przedwojenną i wojenną historię Pacanowa oraz pomagali w realizacji projektu.

Przypomnijmy, żę Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów  z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój kraju i ich własnych miejscowości. Uczniowie SP Pacanów uczestniczyli w spotkaniach warsztatowych prowadzonych przez edukatorów, poznali historię swojej miejscowości, odkryli zapomniane fakty dotyczące żydowskich mieszkańców Pacanowa. Samodzielnie  odszukali  i zrekonstruowali lokalne dziedzictwo żydowskie, historię Żydów, miejsca, w których mieszkali i gdzie toczyło się ich życie. Przeprowadzili wywiady z członkami swoich rodzin, osobami posiadającymi informacje, pamiątki, zdjęcia, aby zrekonstruować obraz minionych czasów. Przygotowali wycieczkę po miejscach związanych z historią Żydów – grę miejską "Macewa" dla władz lokalnych, rodziców, nauczycieli sąsiadów, przyjaciół. Udział w programie to niezapomniana lekcja historii. Samodzielnie tworzony przez grupę uczniów projekt sprawił, że poznali historię swojej miejscowości, a rezultaty podjętych działań dały im wiele satysfakcji i zadowolenia.

88_Pamiec2.jpg

88_Pamiec1.jpg

Uczestnicy Programu "Szkoła Dialogu"

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pacanowie

APEL w sprawie zaniechania wypalania traw i pozostałości roślinnych !!!

Pomimo wprowadzenia na terenie całego kraju stanu epidemicznego, ostatnie dni ocieplenia spowodowały, że znów ruszył proceder wypalania...