Karolina Kępczyk nie jest już szefem Europejskiego Centrum Bajki!

Dodał: administrator Data: 2020-03-25 14:43:46 (czytane: 2843)

W środę zarząd województwa odwołał z funkcji wieloletnią dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie Karolinę Kępczyk.

90_Kepczyk.jpg

Na pełniącą obowiązki dyrektora do końca roku zarząd województwa powołał Aleksandrę Stachniak, byłą dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury obecnie szefową Centrum Kultury w Łubnicach w powiecie staszowskim.

- Jestem zaskoczona sposobem zwolnienia. Oficjalnie nie mam informacji na ten temat. Gdzieś zabrakło komunikacji, stylu i kultury. To jest przykre, że taka jest komunikacja między marszałkiem a podległym mu dyrektorem instytucji kultury – mówi Karolina Kępczyk.

Dodaje, że ostatni raz z Andrzejem Bętkowskim widziała się 17 marca. Jak zaznacza, rozmowa toczyła się w bardzo serdecznej atmosferze i trwała ponad godzinę. - Omówiliśmy bieżącą działalność Centrum i przenosiny jubileuszu z uwagi na stan epidemiczny. Pan marszałek pozytywnie odniósł się do poziomu zarządzania, poziomu wydarzeń i wysoko ocenił moją działalność pod względem merytorycznym. Wyjaśniliśmy też sprawy stawianych mi zarzutów. Pan marszałek pozytywnie odniósł się do tego, co mówiłam. To było przemiłe spotkanie. Pan marszałek zobowiązał się, że zaprosi mnie, byśmy omówili kolejne kwestie. A dziś pracuję, bo założyłam bajkową szwalnię. Właśnie szyłam ochronną maseczkę dla pana marszałka – opowiada Karolina Kępczyk.

- Mocno trzymam kciuki za moją następczynię, bo nikomu nie wolno skrzywdzić Europejskiego Centrum Bajki. Niezależnie, gdzie będę, mój zespół może na mnie liczyć. Z tak małego Pacanowa na cały kraj promieniują wartości zaklęte w bajkach i baśniach. Centrum nie jest ani moje, ani marszałka tylko wszystkich dzieci. Mocno trzymam kciuki – podkreśla Karolina Kępczyk.

- Decyzja o odwołaniu związana jest z kilkoma powodami. Wiązało się to z wieloma skargami pracowników Europejskiego Centrum Bajki na działalność pani dyrektor, jak również otrzymanym protokołem z Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie stwierdzono znamiona mobbingu w stosunku do pracowników. Doszło także do naruszenia dyscypliny finansów publicznych – drugiego w karierze pani dyrektor. Ostatnia rozmowa marszałka z panią dyrektor sprawiła, że decyzja Zarządu Województwa była jednogłośna – mówi Mariusz Bodo, sekretarz województwa.

Karolina Kępczyk będzie pełnić obowiązki dyrektora do 31 marca. Jej następczyni rozpocznie pracę od 1 kwietnia.

Mariusz Bodo, sekretarz województwa, tak na początku marca wyjaśniał przyczynę wszczęcia procedury odwołania Karoliny Kępczyk. - Skargi pracowników dotyczące mobbingowania przez panią Kępczyk trwają od dłuższego czasu. Jest ich kilka. W protokole Państwowej Inspekcji Pracy stwierdzono znamiona mobbingu w stosunku do pracowników. Po drugie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Taką informację otrzymaliśmy z ministerstwa, ale pani Kępczyk nie przyznała się do tego. Te wszystkie elementy łącznie sprawiły, że Zarząd podjął decyzję o uruchomieniu procedury odwołania. Zgodnie z procedurą wysłano pisma do stowarzyszeń kultury współpracujących z Centrum Bajki, związków zawodowych i burmistrza Pacanowa. Strony mają siedem dni na wyrażenie opinii w sprawie odwołania, która nie jest wiążąca. Jak spłyną odpowiedzi, Zarząd może podjąć uchwałę odwołującą panią dyrektor - mówił.

W obronie Karoliny Kępczyk stanęli naukowcy, radni, przedsiębiorcy, mieszkańcy powiatu buskiego, politycy. Wiele osób podpisało list otwarty do marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego lub publicznie zabierało głos stając po stronie dyrektor ECB.

Funkcję dyrektora Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie pełniła od 16 sierpnia 2010 roku. W tym czasie doprowadziła do rozbudowy placówki o zewnętrzny park Akademia Bajki – wartość inwestycji wyniosła 21 milionów złotych. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego uruchomiła wioskę indiańską. Z jej kadencji przeprowadzono rewitalizację wystawy Bajkowy Świat oraz powołano mały teatr, w którym odbywają się spektakle lalkowe. W ciągu roku Europejskie Centrum Bajki organizuje 50 wydarzeń kulturalnych o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej, także w partnerstwie z różnymi krajami, na przykład USA czy Japonią. Centrum w Pacanowie odwiedza rocznie 200 tysięcy turystów. Placówka osiąga najwyższe przychody spośród wszystkich instytucji kultury podległych samorządowi województwa.

Źródło: echodnia.eu

Koronawirus: Nowe restrykcje. Zakaz wychodzenia z domu poza kilkoma wyjątkami

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dodatkowe restrykcje w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Będą one związane ze swobodą...