Modernizacja gminnej oczyszczalni ścieków w miejscowości Słupia

Dodał: administrator Data: 2020-02-21 08:26:21 (czytane: 1917)

Trwają prace polegające na rozbudowie i przebudowie oczyszczalni ścieków istniejącej od 2001 roku wraz z drogą dojazdową w miejscowości Słupia, co pozwoli na zwiększenie jej przepustowości.

Rozbudowa umożliwi zwiększenie liczby ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków na terenie Gminy Pacanów.

Kompleksową modernizację oczyszczalni wykonuje firma „METABEX” z Morawicy. Wartość całego zadania wyniesie około 6 mln złotych z czego gmina pozyskała na ten cel 2,7 mln złotych dofinansowania unijnego  w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego.

Do końca 2020 roku zostaną wykonane: zbiornik retencyjny na ścieki surowe (350 metrów sześciennych), węzeł przeróbki osadów, remont budynku istniejącego i reaktorów, droga dojazdowa do oczyszczalni, wymiana urządzeń automatyki, punkt zlewny ścieków dowożonych i uporządkowanie terenu oczyszczalni. Po zakończeniu prac zostanie odbudowana także droga gminna od oczyszczalni do ul. Słupskiej.

Następną inwestycją będzie budowa 8 kilometrów sieci kanalizacyjnej w miejscowości Słupia (część od drogi krajowej nr 79 w stronę kanału „Strumień”). Na ten cel gmina Pacanów otrzymała dofinansowanie z funduszy unijnych w kwocie 5,7 mln złotych.  Przetarg na kanalizację w m. Słupia zostanie ogłoszony w najbliższych tygodniach.

94_Oczyszczalnia1.jpg

94_Oczyszczalnia2.jpg