Wielkie Otwarcie Pierwszych Elektrowni Fotowoltaicznych firmy SUNLY!

Dodał: administrator Data: 2020-01-17 07:59:31 (czytane: 4127)

Dnia 15.01.2020 r. w Sroczkowie odbyło się uroczyste otwarcie i uruchomienie pierwszych elektrowni fotowoltaicznych estońskiego inwestora - firmy SUNLY.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ambasador Główny Republiki Estońskiej w Polsce Martin Roger, Konsulat Honorowy Republiki Estońskiej w Krakowie, Burmistrz Miasta i  Gminy Pacanów Wiesław Skop, delegacja Rady Miejskiej na czele z przewodniczącym Arturem Czubem, przedstawiciele firm energetycznych PGE Dystrybucja S.A., Sharp, ZPUE S.A., przedstawiciele BOŚ Bank S.A., przedstawiciele wykonawcy – firmy ALSEVA INNOWACJE S.A. z kierownictwem firmy Anną i Zbigniewem Zagrajek, oraz liczna grupa przedstawicieli inwestora- firmy SUNLY, którzy przyjechali do Polski z Estonii i Litwy pod przewodnictwem dyrektora zarządzającego Tadasa Navickasa.

Instalacje fotowoltaiczne ES Sroczków 1- 1 MW oraz ES Sroczków 3- 1 MW zostały zrealizowane w pełni, od etapu projektu po wybudowanie i przyłączenie do sieci, przez firmę ALSEVA INNOWACJE S.A. z Krakowa.

Każda z instalacji składa się z 3028 szt. paneli fotowoltaicznych firmy Sharp, współpracujących z 8 falownikami firmy Sungrow. Generowany przez instalację prąd przekazywany jest za pośrednictwem stacji transformatorowej ZPUE S.A. do sieci energetycznej PGE Dystrybucja S.A., skąd trafia do odbiorców.

Dzięki uruchomieniu instalacji fotowoltaicznych, w Gminie rozpoczął się nowy rozdział Energetyki Odnawialnej, dając początek dalszym inwestycjom w tym regionie. W najbliższych latach polska kraina Koziołka Matołka, stanie się jednym z ważniejszych punktów na energetycznej mapie Polski. Gmina Pacanów od dziś będzie utożsamiana nie tylko ze  znaną postacią z bajki, ale również z EkoGminą sprzyjającą rozwojowi innowacyjnych technologii i Odnawialnych Źródeł Energii.
Firma Sunly zajmuje się realizacją inwestycji z sektora źródeł odnawialnych w krajach nadbałtyckich takich jak: Polska, Estonia, Finlandia i Litwa. W zeszłym roku, przy współpracy z firmą ALSEVA INNOWACJE S.A. wybudowała w Polsce 7 elektrowni fotowoltaicznych, natomiast w tym roku zrealizuje ponad 30 nowych projektów. Dyrektor zarządzający Sunly Infra UAB Tadas Navickas komentuje rozwój firmy następującymi słowami „Polska ma dla nas istotne znaczenie- to miejsce w którym młoda firma Sunly przekształciła się w przedsiębiorstwo produkujące energię już w pierwszym roku działalności, instalują swoje pierwsze farmy słoneczne o sumarycznej mocy 7 MW”.

Dzięki zwiększającej się świadomości ekologicznej Polaków wzrasta moc zainstalowanych źródeł OZE jak również pozycja firmy na polskim rynku energetycznym.

Warto dodać, że na terenie gminy Pacanów uzgodniono lokalizację i pozyskano stosowne zezwolenia dla kolejnych 9 elektrowni, a kolka następnych jest w sferze uzgodnień. Jako druga będzie montowana farma na polach w miejscowości Słupia-Ugory.

62_Farma03.jpg

62_Farma04.jpg

62_Farma05.jpg

62_Farma01.jpg