Jasełka w Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie

Dodał: administrator Data: 2019-12-20 07:28:55 (czytane: 1670)

„Przyszły dzieci do stajenki….bo tam Jezus jest maleńki”.

W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych  zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. W  Przedszkolu Samorządowym w Pacanowie   co roku  przygotowywane  są przez wszystkich przedszkolaków pod okiem swoich wychowawczyń. Chociaż obecnie to niemała gromadka, bo ponad sto dzieci każdy miał swoją rolę w przedstawieniu. Wokół najważniejszej postaci w tym opowiadaniu o Bożym Narodzeniu-malutkiego Jezuska –wystąpiła Maryja, Józef ,trzej królowie, aniołki, gwiazdeczki ,pastuszkowie. Odpowiednie stroje, muzyka, kolędy sprawiły że wszyscy  ulegli magii występów  przedszkolaków i z uwagą, w skupieniu przeżywali przyjście na świat małego Jezuska. Hołd oddali  mu nie tylko królowie przynoszący kosztowne dary: koronę ze złota, wonne kadzidło i mirrę  czy biedni  pastuszkowie dzieląc się tym, czym mieli: wełnę, mleko, ser, owoce i miód.  Pięknym podarunkiem od najmłodszych przedszkolaków były  tańce przed żłóbkiem – gwiazdeczek i pastuszków. Do maleńkiego Jezuska  przybyły także zwierzątka, które w tę magiczną noc przemówiły ludzkim głosem. Przybiegł osiołek, pszczółka, myszka, kotek ,pies i koziołek .Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Jasełka oglądali zaproszeni rodzice i osoby bliskie przedszkolakom a także zaproszeni goście.

Przedstawienie zakończyły życzenia:

W sercach-radosnego pokoju,

w domach-świątecznego nastroju,

w mikołajowym worku-prezentów na rok cały,

w ustach-by dźwięki kolęd rozbrzmiewały,

na stole-sianka i opłatka białego,

na święta-zdrowia i radości oraz szczęśliwego Roku Nowego!

Po zakończeniu tego niezwykle nastrojowego widowiska   głos zabrała pani  dyrektor Zdzisława Belon.  Podziękowała wykonawcom  i złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne.

Małym, wspaniałym artystom podziękowania złożył przewodniczący Rady Gminy pan Artur Czub oraz wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczno-noworoczne.

Kolejny raz okazało się, że takie wspólne spotkania, emocje i przeżycia zbliżają ludzi, a dzieciom pokazują jak ważna jest tradycja świąt Bożego Narodzenia i jak bardzo rodzinne jest to święto.

Gdy nadejdą Święta niech nadzieja i radość zastukają do Waszych drzwi,
a Nowy Rok przyniesie pomyślność, szczęście i piękny uśmiech każdego dnia!

W imieniu przedszkolaków życzy:

Barbara  Żurek

69_Jaselka1.jpg