Gmina Pacanów stanęła na wysokości zadania!

Dodał: mratusznik Data: 2019-11-07 12:46:43 (czytane: 2148)

Po majowych klęskowych opadach deszczu około 750 rolników zgłosiło straty w uprawach polowych.

Niemal natychmiast (23.05.2019 roku) po ustąpieniu nawalnego deszczu, powołano zarządzeniem burmistrza 9 komisji (25 osób) do szacowania szkód, które w czerwcu i lipcu przebywały non-stop w terenie gminy.

„… chciałbym publicznie podziękować pracownikom Urzędu Miasta w liczbie 25 wspieranych przez przedstawicieli ODR, Świętokrzyskiej Izby Rolniczej i część sołtysów za ponad 2,5 miesięczny trud związany z szacowaniem strat, w wielu przypadkach wykonywanych w warunkach dokuczliwego upału. Słowa uznania należą się także prezydium Rady Miejskiej (Arturowi Czubowi, Henryce Komasara i Janowi Nowickiemu) za zainteresowanie i skuteczną współpracę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie  w zakresie ustalania rozmiaru klęski na terenie gminy Pacanów. Od lat staramy się wspierać rolników po każdej sytuacji klęskowej i przy wypełnianiu wszelkich wniosków kierowanych do ARiMR. W gminie Pacanów takie postępowanie jest i będzie standardem! Cieszę się, że w buskim oddziale ARiMR zauważa się nasze podejście do tych problemów” – powiedział burmistrza Wiesław Skop

Protokoły strat przekazano służbom wojewody świętokrzyskiego 23.08.2019 roku celem ich weryfikacji i ostatecznego zatwierdzenia. Urząd Wojewódzki zwrócił je gminie dopiero 18 października 2019 roku….!? Pracownicy Urzędu Miasta – członkowie komisji koordynowani przez inspektor ds. rolnictwa Olgę Nalepę niemal niezwłocznie przystąpili do przekazywania protokołów zweryfikowanych poszkodowanym rolnikom, a ci pośpieszyli z nimi do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa by zdążyć przed terminem 31.10.2019 roku (później przedłużonym do 15.11.2019 roku).

Na poszkodowanych czeka bowiem pomoc rządowa do każdego hektara zniszczonych upraw w rozmiarach określonych komunikatami rządowymi. Według ministra rolnictwa około 1000 gmin w Polsce wg. stanu na dzień 22.10.2019 roku nadal nie zakończyło procedury szacowania strat z suszy i innych klęsk żywiołowych. Strona rządowa poddała ten stan rzeczy wyraźnej krytyce. Wśród nich nie ma gminy Pacanów.

Równolegle do szacowania strat w uprawach polowych komisje gminne musiały reagować na zgłoszenia zalanych budynków w liczbie około 160.  Po fachowych oględzinach do Urzędu Wojewódzkiego trafiło 46 protokołów uprawniających do ubiegania się o zasiłki rządowe. Część z poszkodowanych właścicieli budynków odebrała już wsparcie finansowe, a w pozostałych przypadkach trwa ustalanie zasadności wnioskowanej pomocy.

73_Deszcz07.jpg

73_Deszcz09.jpg