Agnieszka Matuszewska - uczennica ze Szkoły Podstawowej w Ratajach odebrała nagrodę w Senacie RP

Dodał: mratusznik Data: 2019-06-14 20:16:48 (czytane: 2572)

7 czerwca 2019 roku w Gmachu Senatu RP odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Wzór godny naśladowania- uczniowskie biografie”. Konkurs został zorganizowany pod patronatem Komisji Nauki,Edukacji i Sportu przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej KUL. Celem konkursu jest promowanie uczniów-wzorów osobowych godnych naśladowania- dojrzałych osobowości, uczących pokory, zaangażowania, wartościowego życia, sposobów budowania autorytetów, które zachwycają osobowościowym pięknem swej młodości, zdążając do pełni człowieczeństwa. Spośród wielu prac konkursowych przedstawiających biografie uczniów z klas IV – VIII szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  nadesłanych z całej Polski jury zakwalifikowało do druku 19 sylwetek  młodych ludzi. Wśród nich biografia Agnieszki Matuszewskiej, uczennicy ostatniej klasy gimnazjalnej ze Szkoły Podstawowej w Ratajach Słupskich. Autorką biografii była Pani Dorota Czub- nauczycielka języka polskiego. W uroczystości wręczenia nagród udział wzięli dyrektor szkoły Pan Krzysztof Eliasz i mama Agnieszki Pani Małgorzata Matuszewska.

„Polska potrzebuje elit intelektualnych, społecznych, etycznych, animatorów życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Zadaniem nauczycieli jest wspomaganie młodych ludzi, aby stawali się elitami, bo do nich należy przyszłość”– powiedziała prof. Krystyna Chałas, kierownik Katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej KUL. Z kolei senator Kazimierz Wiatr– Przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu powiedział, że: „Najważniejsze w wychowaniu to budowanie na prawdzie, autentyczności, wrażliwości na właściwe hierarchie wartości”. Wzór osobowy odnoszony jest do osoby, która wśród różnorodnych czynników, uwarunkowań i sytuacji preferuje i urzeczywistnia własną, lecz właściwą hierarchię wartości, zdążając do dojrzałości osobowej i pełni człowieczeństwa. Agnieszka została opisana w książce jako „Wzór osobowy aktywności aksjologicznej”. Już od pierwszych chwil w naszej szkole dała się poznać jako osoba niezwykle ambitna, bardzo pracowita i odpowiedzialna, która ma wiele pasji i dąży do ich realizacji. Choć osiągnęła już w życiu bardzo wiele, pozostała skromną i wrażliwą dziewczyną, pełną entuzjazmu, otwartą na ludzi i świat. Zawsze pozostaje sobą, gdyż swoje życie oparła na najcenniejszych wartościach takich jak: rodzina, przyjaźń, Bóg. Spotkanie zakończyło się wręczeniem książek laureatom konkursu i autorom biografii oraz pamiątkowych statuetek będących formą podziękowania za świadectwo pięknego życia, a także promocję wzorców osobowych godnych naśladowania.

66_Uczennica1.jpg

66_Uczennica2.jpg

66_Uczennica3.jpg

66_Uczennica4.jpg